Światowa organizacja UNESCO pod koniec 2018 r. wpisała doskonale znaną od wieków sztukę budowania murów kamiennych bez zaprawy na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - celem tego działania jest ochrona i zachowanie tej tradycji przekazywanej przez wieki od czasów starożytnych. Wpis ten został zaakceptowany przez osiem krajów europejskich, w których techniki budowy murów z suchego kamienia są różne, ale wszystkie tak jak nakazuje tradycja z kamieni układanych jeden na drugim, bez użycia innych materiałów, za wyjątkiem suchej ziemi.
Rzecz jasna z biegiem czasu nawet najstarsze techniki budowlane podlegają unowocześnieniu. Znajduje to swój wyraz choćby w ulepszeniach wspierających pracę czy nowym sprzęcie zdolnym do jej szybszego wykonania i gwarantującym maksymalną precyzję.
Dobrym tego przykładem są chwytaki sortujące MB-G, które chwytają, przesuwają, umieszczają kamienie, skały różnych typów i rozmiarów z wyjątkową precyzją i delikatnością. Zadania tego podejmują obecnie się na trzech różnych placach budowy - we Francji, w Niemczech i Słowenii - gdzie chwytak MB został wybrany do budowy ścian z suchego kamienia właśnie dlatego, że jego nachylona płyta umożliwiła mu szerszy zakres działania i umieszczanie kamieni z bardzo wysoką precyzją.
Takie możliwości działania stoją w wyraźnej kontrze do innych urządzeń, takich jak łyżka do kopania, z którymi byłoby to po prostu niemożliwe. Warto dodać, że istnieje też możliwość zamontowania zestawu zębów, który ułatwia chwytanie i kontrolę materiałów o nietypowej masie i kształcie.
Operatorzy zdecydowali się na pracę z urządzeniami MB Crusher - a konkretnie łyżkami kruszącymi i przesiewaczami - również w przypadku ścian szkieletowych wykonanych z drewnianych słupków. Po prostu poprzez kruszenie i przesiewanie na miejscu możliwe jest odzyskanie odpadów i natychmiastowe wykorzystanie ich jako drenaż lub do stabilizacji gruntu. Na takie rozwiązanie zdecydował się jeden z włoskich wykonawców, który na placu budowy przy odbudowie zawalonej skarpy ochronnej wykorzystał dwie jednostki MB Crusher.
Jakie to przyniosło efekty? Brak kosztów transportu, wykorzystanie materiałów dostępnych na miejscu, szybkość budowy, a także wyeliminowanie trudności związanych z różnicą wysokości skarpy. W tym kontekście warto też wymienić nową technikę stabilizowania mechanicznego, czyli ekologiczne rozwiązanie inżynieryjne, które pozwala zastąpić betonowe ściany konstrukcjami o mniejszym wpływie na środowisko. Podobnie jak w przypadku ścian z kamienia, w takim przypadku wykorzystuje się materiały wypełniające pochodzące z otaczającego środowiska, które mają naturalny wygląd, są bardziej odporne na naprężenia i są łatwe w montażu i utrzymaniu.
Dowodzi tego przykład innego wykonawcy z Włoch (firma z doskonale znanej turystom na całym świecie Wenecji), któremu zlecono wykonanie muru oporowego z gruntu zbrojonego w celu zastąpienia istniejącego, zniszczonego muru betonowego. – Aby wykonać te prace, do etapu kruszenia i przesiewania wybraliśmy sprzęt MB Crusher. W ten sposób mogliśmy zaoszczędzić na zakupie nowego materiału, krusząc kamienie odzyskane z przesiewania ziemi, które w przeciwnym razie musielibyśmy wywieźć z placu budowy, a to wiązałoby się ze znacznymi kosztami. Z przekruszonych kamieni uzyskaliśmy tłuczeń, który wykorzystaliśmy do drenażu.
Z drugiej strony przesiewana ziemia była natychmiast ponownie wykorzystywana do układania wewnątrz szalunków – wyjaśniła Sonia, geotechnik z firmy budowlanej, w jaki sposób rozwiązano problemy związane z zagospodarowaniem odpadów i ograniczonym polem manewru ze względu na nachylenie górskiej drogi.
Prace z Vögele w projekcie Deutsche Bahn
Według Eurostat koszty pracy rosną
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę