[ATB] Technika

Wolffkran zakończył prace na zaporze Spitallamm w Alpach

Data publikacji:

We wrześniu 2025 roku oficjalnie zakończono budowę nowej zapory Spitallamm na przełęczy Grimsel w Szwajcarii. Dla zespołu projektowego Wolffkran oznaczało to finał czteroipółletniej pracy na wysokości niemal 2000 m n.p.m. W projekcie wykorzystano dwie największe w ofercie firmy żurawie wychylne, które po demontażu trafiły bezpośrednio na kolejny plac budowy - stadion w Arabii Saudyjskiej.

    Wolffkran zakończył prace na zaporze Spitallamm w Alpach

Liczby i konstrukcja

Największy żuraw, Wolf 1250 B, przemieścił około 500 tys. ton betonu w trakcie blisko 32 tys. podnoszeń. Z powodu dużej intensywności pracy liny podnoszące wymieniało się dwukrotnie w sezonie.

Na potrzeby tej inwestycji opracowano specjalny element wieżowy TV 60 o boku długości 6 m. – Standardowe wieże i fundamenty nie wytrzymałyby ekstremalnych warunków pogodowych. Dzięki TV 60 żurawie mogły pracować samodzielnie, bez dodatkowych podpór – wyjaśnia Ralph Stump, dyrektor zarządzający Wolffkran Schweiz AG.

Każdy z żurawi miał wysokość blisko 100 m i stał na palach fundamentowych o masie ponad 1500 ton – dziesięciokrotnie cięższych niż w typowych konstrukcjach.

Praca w górach

Krótki sezon budowlany (od maja do października) wymagał pracy w systemie trzyzmianowym przez całą dobę. – Siedem dni pracy, trzy dni wolnego, osiem godzin w kabinie żurawia – to było wyjątkowo wymagające zadanie – mówi Stump.

Operatorzy musieli mierzyć się z gęstą mgłą, opadami śniegu, lawinami i silnymi wiatrami. – Jeśli o 10:30 zgłoszono potrzebę wymiany liny, o 12:00 część była już na żurawiu, a o 17:30 sprzęt znów pracował – dodaje Stump. – Wymiana 120-kilogramowej śruby na wysokości ponad 90 metrów była tylko jednym z wielu wyzwań. Mimo trudnych warunków zainteresowanie pracą było duże, a sześciu operatorów – dwie kobiety i czterech mężczyzn – jest dziś dumnych z udziału w tym projekcie – podkreśla.

Demontaż konstrukcji rozpoczął się w październiku 2024 roku i zakończył w czerwcu 2025. W sumie przetransportowano ponad 4200 m³ elementów o masie 1281 ton, co wymagało ponad 60 kursów ciężarówek, część z ładunkami ponadgabarytowymi.

Podczas zimowych miesięcy żurawie były regularnie uruchamiane, a newralgiczne elementy zabezpieczono matami izolacyjnymi. Dzięki temu sprzęt mógł od razu zostać wykorzystany przy budowie stadionu Prince Mohammed Bin Salman w Qiddiya w Arabii Saudyjskiej.

Wnioski z projektu

To było coś więcej niż zwykłe zlecenie. Dla nas to kamień milowy, który pokazuje możliwości naszego zespołu i technologii – podsumowuje Stump.

Projekt przyciągał uwagę branży budowlanej także poza granicami Szwajcarii.

Zainteresowanie naszym rozwiązaniem było ogromne. Wielu ekspertów, projektantów i inżynierów z różnych krajów odwiedzało plac budowy. Doświadczenia z Grimsel Pass z pewnością wykorzystamy w kolejnych realizacjach – dodaje dyrektor Wolffkran Schweiz AG.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

Pokaz ładowarki Venieri 1.63D TL, minikoparki Messersi M16U i M28U


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz maszyn Mecalac: 8MCR, 9MWR, AS750 i Revotrack 9 w akcji na placu testowym


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.