[ATB] Aktualności

Najgłębszy basen do nurkowania na świecie z firmą Peri

Data publikacji:

W miejscowości Mszczonów pod Warszawą powstał najgłębszy obecnie basen do nurkowania na świecie. Podczas jego budowy wykorzystano wiele systemów Peri, a szczególną atrakcją był demontaż zastosowanych wież ST 100, które ze względów statycznych można było rozłożyć dopiero po napełnieniu basenu wodą. Zadanie to wykonali - nie pracownicy firmy budowlanej, ale specjalnie przeszkoleni nurkowie.

Basen Deepspot, o głębokości maksymalnej 45,5 m, wykonany jest w technologii monolitycznej. Składa się z części głównej o głębokości 15,5 m oraz tuby głębinowej o głębokości 40,5 m. Aby wyobrazić sobie skalę tej inwestycji można powiedzieć, że głębokość rury odpowiada w przybliżeniu wysokości 15-kondygnacyjnego budynku i mieści łącznie 8000 m³ wody, czyli tyle ile w przybliżeniu może napełnić 27 basenów olimpijskich. W obiekcie zastosowano wiele ciekawych rozwiązań takich jak przeszklona podwodna kładka, pochyłe ściany basenu, czy też skomplikowany układ podwodnych jaskiń z wrakiem statku do eksploracji. Deepspot oferuje nurkom przede wszystkim optymalne i bezpieczne warunki do realizowania swojej pasji. Tutaj zawsze jest idealna pogoda, czysta i ciepła woda, a także wiele ekscytujących podwodnych atrakcji. Obiekt został otwarty dla zwiedzających pod koniec 2020 r., po około dwóch latach trwania budowy.

 

Zastosowanie technologii Peri

Budowa basenu wymagała wykonania i połączenia wielu skomplikowanych geometrycznie i technologicznie elementów. Statyczny system basenu składa się z żelbetowej płyty stropowej, ścian nośnych z żelbetowymi filarami oraz płyt monolitycznych. Duży udział w realizacji obiektu miały złożone rozwiązania szalunkowe Peri, które zostały dostarczone na plac budowy w postaci zmontowanej.

Przykładowo, spadziste ściany basenu do nurkowania wykonano z wstępnie zmontowanych elementów szalunku panelowego Trio, natomiast do okrągłej rury nurkowej użyto wstępnie zmontowanego dźwigarowego szalunku ściennego Vario GT 24. Wśród innych zastosowanych rozwiązań Peri pojawiły się wieża podpierająca siłowniki hydrauliczne do opuszczenia segmentu studni oraz podparcie dźwigara dachowego na wysokości 30 m wieżami VST oraz belkami HEB. Należy także podkreślić, że podczas wykonywania prac bardzo dużą uwagę przywiązywano do zapewnienia bezpieczeństwa personelu budowy, a aspekt ten został uwzględniony już na etapie przygotowywania projektu.

 

Betonowanie rury do nurkowania

Największym wyzwaniem projektowym była rura do głębokiego nurkowania o średnicy wewnętrznej 7 m i głębokości fundamentu 40,5 m poniżej poziomu gruntu. Z tego względu, betonowanie pierścieni rurowych o średnicy zewnętrznej 8,5 m wykonano w konstrukcji monolitycznej w krokach po 4 m każdy. Szyb o głębokości 25 m podzielono na odcinki, których poszczególne segmenty ważyły ​​po 300 ton każdy.

W sumie zużyto 5000 m³ betonu. Kluczem do osiągnięcia sukcesu było tutaj pionowe wyrównanie rury pierwszego stopnia, ponieważ problemem mogło okazać się nieosiowe i nieregularne ustawienie poszczególnych elementów oraz ich ewentualne kolizje. Dla uzyskania wysokiej precyzji opuszczania pierwszego elementu zastosowano więc siłownik hydrauliczny wsparty na wieżach VST Heavy-Duty Towers oraz specjalne prowadnice. Kolejne segmenty osiągały już swoje właściwe położenie pod własnym ciężarem.

Szybki i bezpieczny demontaż wież składowych ST 100 pod wodą

Oprócz szybu do nurkowania jedną z większych atrakcji basenu Deepspot jest także podwodny most widokowy. Most jest samonośny tylko wtedy, gdy basen jest wypełniony wodą i osiąga wówczas wymaganą pełną siłę wyporu. Z tego powodu konieczne było podparcie go szalunkiem jeszcze na krótko przed oddaniem basenu do eksploatacji.

Dla bezpiecznego przenoszenia obciążenia inżynierowie Peri postanowili wykorzystać wieże stosowe ST 100 o wysokości 14,4 m, jednak ich demontaż mógł być zrealizowany dopiero po napełnieniu basenu wodą. W tym celu zatrudniono profesjonalnych nurków, którzy po odpowiednim przeszkoleniu, łącznie w czasie 10 h zdemontowali pod wodą oraz wynieśli bezpiecznie na powierzchnię materiał rusztowań o całkowitej masie 3400 kg.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.