[ATB] Aktualności

Nieoczekiwany impuls dla światowego rynku maszyn budowlanych

Data publikacji:

Pod koniec 2019 r. przewidywano, że w 2020 r. nastąpi niewielki spadek sprzedaży maszyn budowlanych na świecie, po szczytach z dwóch poprzednich lat. Oczekiwano, że ogólny spadek wyniesie ok. 5%. Sytuacja pogorszyła się oczywiście w marcu 2020 r., kiedy pandemia Covid-19 przybrała na sile i na całym świecie zaczęły obowiązywać krajowe lockdowny. Obawiano się załamania światowych rynków. Przewidywano roczne spadki sprzedaży sprzętu na całym świecie o 20-40%. Jednak ostateczny wynik za rok 2020 był taki, że globalna sprzedaż prawie się nie zmieniła. W rzeczywistości uderzające jest to, że rynek radził sobie lepiej w czasie pandemii, niż oczekiwano przed wybuchem pandemii.

Najważniejszym czynnikiem tego niezwykłego wyniku były ogromne wydatki stymulacyjne w Chinach, dzięki którym rynek wzrósł z i tak już wysokiego poziomu w 2019 r. o kolejne 30%. Ponadto pogorszenie koniunktury w innych częściach świata nie było tak odczuwalne, jak obawiano się w momencie wprowadzania lockdownu w kolejnych krajach. Zamiast spodziewanych spadków o 30% lub więcej, większość rynków odnotowała spadki o 10-20%, a niektóre nawet wzrosły. Ogólny spadek dla świata, z wyłączeniem Chin, wyniósł w 2020 r. 12%.

Osiągnąwszy bardzo wysoki wolumen rynku w latach 2018-2019, te spadki oznaczały, że większość rynków pozostała w 2020 r. na rozsądnym poziomie, aczkolwiek z tendencją do gwałtownych spadków w pierwszej połowie roku i gwałtownych wzrostów w drugiej połowie.

Ponadto prognozy na rok 2021 i kolejne lata są obecnie ogólnie lepsze niż oczekiwano przed wybuchem pandemii koronawirusa. Składa się na to dalszy umiarkowany wzrost w Chinach w 2021 r., połączony z odbiciem sprzedaży w innych krajach na całym świecie - ogólnie rzędu 5-10%. Te wzrosty mogą sprawić, że globalna sprzedaż maszyn budowlanych osiągnie w br. rekordowy poziom.

Zakłócone łańcuchy dostaw

Tak wysoka dynamika sprawia, że pytanie brzmi nie tyle, czy będzie popyt na sprzęt, ale czy producenci będą w stanie go zaspokoić? Historia pokazała, że globalny wolumen na poziomie 1 mln sztuk lub więcej może oznaczać braki w dostawach najważniejszych komponentów. Na początku 2021 r. sytuację pogarszał fakt, że tak wielu dostawców z branży zmniejszyło produkcję w 2020 r. - albo dlatego, że zdecydowali się na spowolnienie produkcji w obliczu niepewnej przyszłości, albo dlatego, że na ich wolumeny miały wpływ przestoje i zmniejszona produkcja ich dostawców.

Przywrócenie produkcji do poprzedniego poziomu stanowiło wyzwanie ze względu na trwające ograniczenia Covid-owe i ograniczenia produkcji w dalszej części łańcucha dostaw. Kolejnym czynnikiem było to, że w ciągu 2020 r. producenci sprzętu, ich dostawcy i dystrybutorzy podjęli kroki w celu zmniejszenia zapasów i skoncentrowania się na przepływach pieniężnych.

Jakkolwiek zrozumiałe i rozważne były te działania, wyraźnie przyczyniły się one do trudności w zaspokojeniu popytu, które były widoczne na początku br. Oczekuje się zatem, że rok 2021 będzie charakteryzował się ograniczeniami w dostawach sprzętu i długim czasem realizacji zamówień na maszyny. Off-Highway Research uważa, że te czynniki są głównym wyzwaniem dla jego prognoz i osiągnięcia przez branżę potencjału sprzedaży, a nie jakiekolwiek przeszkody po stronie popytu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.