[ATB] Nowości Develon

Nowa 14-tonowa koparka gąsienicowa DEVELON DX140LC-7K 

Data publikacji:
Nowa 14-tonowa koparka gąsienicowa DEVELON DX140LC-7K 

Firma Develon, znana wcześniej jako  Doosan Construction Equipment, zastępuje w swojej ofercie popularny model DX140LC-7, 14-tonową koparką gąsienicową DX140LC-7K. Nowa koparka oferuje szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo pracy i komfort operatora w tym lepszą widoczność z tyłu i z boku, nową deskę rozdzielczą w stylu tabletu, łatwiejszy dostęp do nadwozia i elementów serwisowanych. 

Silnik napędzający koparkę to czterocylindrowa jednostka DX140LC-7K, o mocy 86 kW (115 KM) uzyskiwanej przy 2000 obr./min, która zgodna jest z normą emisji spalin Stage V. Oszczędność zużycia paliwa zapewnia tutaj systemem SPC3 Smart Power Control nowej generacji. DX140LC-7K oferuje przy tym cztery tryby pracy P+, P, S lub E. 
Inteligentny układ hydrauliczny zwiększa wydajność działania osprzętu nawet o 30% w porównaniu z poprzednimi modelami koparek. Optymalizuje  rozkład natężenia przepływu, gdy ramię i osprzęt pracują jednocześnie, nowy zawór priorytetowy i dodatkowy przewód hydrauliczny utrzymują z kolei stały przepływ do osprzętu, również podczas pracy ramienia. 

Chociaż zakres roboczy koparki pozostał bez zmian, jej wygląd uległ modyfikacji. Nowa DX140LC-7K ma spłaszczoną konstrukcję pokrywy silnika, gdzie wysokość elementów pokrywy z tyłu maszyny zmniejszyła się do jednolitych 1,07 m. W ten sposób operator zyskał  znacznie lepszą widoczność zarówno z tyłu, jak i z prawej strony maszyny. Wymusiło to jednak pewne modyfikacje wnętrza komory silnika takie jak przesunięcie układu PTO (Power take-off) pompy rotacyjnej z pompy głównej na sam silnik. Zoptymalizowano i zmniejszono przy tym rozmiary układu oczyszczania spalin. Zawory podtrzymujące na zaworze głównym, które nie są wymagane w krajach UE zostały usunięte. Tak  zmniejszono straty ciśnienia i ograniczono wytwarzanie ciepła w systemie. Filtr wstępny powietrza przesunięto natomiast dla lepszej wydajności i ograniczenia hałasu. 

W kwestii uproszczenia czynności serwisowych jest teraz lepszy dostęp do zbiornika płynu DEF, przewodu do uzupełniania paliwa, a także komory silnika dzięki nowym antypoślizgowym stopniom i poręczom umieszczonym za kabiną.

Nowa jest także kabina…

Nowoczesna kabina koparki DX140LC-7K może być wzorem pod względem przestronności i ergonomii, poziomu komfortu operatora i łatwości obsługi. Uruchamianie koparki odbywa się bez kluczyka  poprzez system inteligentnego kluczyka Develon, zdalne jest blokowanie/odblokowywanie drzwi. Do dyspozycji operatora są w pełni regulowany, amortyzowany fotel z ogrzewaniem i opcjonalną funkcją chłodzenia, system audio DAB z zestawem głośnomówiącym i Bluetooth, klimatyzacja oraz nowy monitor na desce rozdzielczej oparty na najnowocześniejszej konstrukcji tabletu.

Fabryczne wyposażenie stanowi ponadto 9 świateł roboczych w technologii LED w standardzie (2 dodatkowe światła LED są jako opcja), układ równoległych wycieraczek, nowa konstrukcja pedałów i telematyczny system zarządzania firmy Develon do bezprzewodowego monitorowania floty maszyn i prowadzenia zdalnej diagnostyki. Opcjonalny jest jeszcze system monitoringu strefy wokół maszyny z kamerami 360° AVM .

Tryb rotatora odchylanego 

Z poziomu panelu sterowania koparki, dostępny jest tryb rotatora odchylanego ze specjalnym   przepływem dwukierunkowym, zarządzanym przez EPOS jako tryb jednokierunkowy, z bezpośrednim powrotem do zbiornika w każdym kierunku. Może on być stosowany dla optymalizacji przepływu i maksymalizacji dokładności rotatora poprzez wyeliminowanie ciśnienia zwrotnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.