[ATB] Nowości Mecalackoparka kolejowa

Nowa koparka kolejowa

Data publikacji:

Firma Mecalac, specjalizująca się przede wszystkim w projektowaniu, produkcji i dystrybucji kompaktowych maszyn dedykowanych głównie miejskim placom budowy, wprowadza do oferty nową koparkę kolejową 216MRail. Produkt ten stanowi efekt ponad 20-letniej współpracy producenta z ekspertami w dziedzinie maszyn dwudrogowych i zbierania opinii użytkowników z tego sektora. Koparka dwudrogowa 216MRail jest dostępna we wszystkich krajach, gdzie obowiązuje standardowy rozstaw szyn (1435 mm). Dodatkowo spełnia już też przyszłą normę europejską EN 15746.

Zobacz także: Branża w nowej rzeczywistości

Znakiem rozpoznawczym nieco ponad 20-tonowej koparki 216MRail firmy Mecalac (silnik o mocy 100 kW/136 KM) jest bez wątpienia innowacyjna konstrukcja łącząca obniżony środek ciężkości z wyśrodkowanym nadwoziem, czego efektem jest wysoka stabilność podczas pracy.

W tym kontekście dużym atutem jest także stosunek jej masy do udźwigu - bardzo okazały, jeśli chodzi o maszyny dwudrogowe o udźwigu do 8 ton. Przekładnia hydrostatyczna pozwala poruszać się - zarówno po drodze, jak i na szynach - z prędkością 30 km/h. A skoro tak, konieczne stało się wyposażenie w hamulce pneumatyczne, zapewniające skuteczne hamowanie. Warto dodać, że model 216MRail pozwala również na holowanie przyczepy.

Jeszcze bezpieczniej

Konstruktorzy firmy Mecalac postawili na ograniczenie rozmiarów maszyny - z tyłu, z przodu (szerokość 2,54 m) i na wysokość, a także na wyposażenie jej w dwie osie skrętne, dzięki czemu koparka 216MRail oferuje naprawdę duże pole manewru (promień zachodzenia tyłu nadwozia - 1,57 m, przedni promień zachodzenia na siebie - 1,65 m).

Maszyna bardzo dobrze sprawdza się podczas prac pod instalacjami napowietrznymi, w całym zakresie przemieszczania osprzętu. Istnieje możliwość pracy pod instalacją napowietrzną na wysokości 4,28 m (wysokie sieci trakcyjne) nad maszyną jak również przy maksymalnym wysięgu. Konstrukcja koparki firmy Mecalac zapewnia pole widzenia we wszystkich kierunkach (w zakresie 360°), co nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo operatora oraz innych osób pracujących w pobliżu.

Bez zbędnych funkcji

Koparka 216MRail jest produkowana w fabryce Mecalac w Annecy (Francja). Nie jest to standardowa maszyna poddana jedynie modyfikacjom, a obejmuje ją dwuletnia gwarancja, jak w przypadku wszystkich produktów Mecalac.

Koparka 216MRail nie nastręcza przy tym kłopotów z wysokimi kosztami eksploatacji - przekładnia hydrostatyczna zmniejsza zużycie opon, a tryb eco i układy działające według potrzeb ograniczają zbędne zużycie. Co więcej, od początkowych etapów projektowania priorytetem była łatwość użytkowania, dlatego codzienne czynności konserwacyjne oraz uzupełnianie oleju napędowego można przeprowadzić z poziomu gruntu. Optymalne zarządzanie maszyną jest także zasługą nowego systemu MyMecalac.

Proste i funkcjonalne

Projektując nową koparkę kolejową firma Mecalac zrezygnowała ze skomplikowanych ekranów i ustawień. Komunikacja pomiędzy operatorem i maszyną jest przy tym bardzo uproszczona. Przykłady? Ekrany są czytelne i łatwe w konfiguracji, a w czasie rzeczywistym pojawiają się tylko użyteczne dane. Funkcje wspomagania operatora, jak np. sprzęg siłownika i przejście w tryb szynowy, są dostępne przy użyciu prostego przełącznika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 10/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.