[ATB] Nowości Caterpillar

Nowe funkcje Cat Command w Caterpillar

Data publikacji:

Technologia Cat Command zwiększa produktywność oraz bezpieczeństwo pracy operatora maszyn. Zdalne rozwiązania Cat obejmują pokładowe systemy elektroniczne i systemy wizyjne, które umożliwiają sterowanie maszynami bez pracownika w kabinie. Innowacyjna technologia Cat Command wykorzystywana może być także do zagęszczania podłoża, gdzie częściowo automatyzuje ten proces w oparciu o działania operatora.

Firma Caterpillar czerpiąc ze swego ponad 30-letniego doświadczenia w zakresie autonomii sprzętu budowlanego, wprowadza nowe rozwiązania do zdalnego sterowania i półautonomicznej pracy maszyn. Jest to na pewno kierunek przyszłości, ale czy jest zapotrzebowanie na taki sprzęt? Jakie są korzyści z jego stosowania?

Zalety wirtualnej technologii

Prace budowlane często prowadzone są w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, przez co operatorzy maszyn mogą być narażeni na niebezpieczne sytuacje. Pomimo dużej dbałości o przestrzeganie zasad BHP i tak zdarzają się wypadki. Dzięki technologii Cat Command wdrażanej przez Caterpillar możliwe jest znaczne ograniczenie niebezpieczeństwa na miejscu pracy.

Stacja dowodzenia Command Station pozwala na zdalne sterowanie maszynami z bezpiecznej odległości w zasięgu wzroku operatora lub nawet z wielu kilometrów za pośrednictwem łączy internetowych. W sytuacji potencjalnie niebezpiecznej tzn. na stromych zboczach, niestabilnych powierzchniach czy podczas wyburzeń operator ma możliwość korzystania z wirtualnej kabiny, a czas reakcji maszyny na polecenia wydawane na odległość jest taki sam jak na miejscu.

Usuwając człowieka z kabiny chroni się go przed niekorzystnymi czynnikami oraz wibracjami, a to redukuje zmęczenie i umożliwia dłuższy czas efektywnej pracy. Systemy Cat są kompatybilne z różnymi urządzeniami tego producenta np. spycharkami czy koparkami, przez co jeden użytkownik może szybko i łatwo sterować wieloma maszynami, pojedynczo lub zmieniać miejsce pracy bez konieczności podróżowania z biura do maszyny. W ten sposób znacznie poprawia się wydajność operacyjną, zmniejsza czas pracy oraz ogranicza koszty zbędnych podróży.

Precyzyjne sterowanie

Wirtualna kabina Cat to doskonałe rozwiązanie na niebezpiecznym placu budowy. Bardziej mobilnym rozwiązaniem jest jednak konsola sterująca. Cat Command Console jest lekką, kompaktową konsolą, która umożliwia użytkownikowi kontrolę wszystkich funkcji maszyny z bezpiecznej odległości, jednak pozostając na miejscu i w bezpośrednim kontakcie wzrokowym z urządzeniem. 

To rozwiązanie nie wymaga infrastruktury komunikacyjnej na miejscu i jest idealne do krótkotrwałego i awaryjnego użycia w przypadku napotkania potencjalnie niebezpiecznego obszaru roboczego. Ergonomiczny układ i znajome ikony sterujące zapewniają łatwy dostęp do wszystkich funkcji maszyny z poziomu Cat Command. Elementy sterujące Cat Command Console są w pełni zintegrowane z układami elektronicznymi i hydraulicznymi maszyny, co umożliwia szybką reakcję i płynne sterowanie. 

Wszelkie polecenia operacyjne są przesyłane bezpośrednio do elektroniki maszyny przez dedykowany nadajnik/odbiornik radiowy, co zapewnia tak ważną możliwość sterowania w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień czy zakłóceń. W pełni zintegrowane systemy sterujące są instalowane przez dilera, nie ma więc obaw o to, że nie będzie możliwa elastyczna współpraca pomiędzy podobnymi maszynami. Dla klientów dysponujących większą flotą maszyn Cat rozwiązanie to jest bardzo pożądane.

Wspomaganie zagęszczania

Cat oferuje swoim klientom również półautonomiczną technologię Cat Command for Compaction, która automatyzuje proces zagęszczania gruntu, zapewniając jednocześnie wysokie standardy jakości. Command for Compaction jest dostępny jako zestaw instalowany przez dilera w nowych walcach do gruntu Cat oraz w serii B. W półautonomicznym systemie sterowania operator wprowadza dane dotyczące zagęszczania i sam pozostaje w kabinie, aby monitorować postęp pracy.

Cat Command steruje tutaj prędkością, kierunkiem, układem kierowniczym i systemem wibracji maszyny. Dzięki temu rozwiązaniu zagęszczanie zawsze wykonane jest z odpowiednią liczbą przejazdów ze stałą prędkością i za każdym razem otrzymuje się pełne i spójne pokrycie nawet wtedy, gdy prace są wykonywane przez operatorów o różnym poziomie doświadczenia. Cat Command for Compaction nie wymaga tworzenia ani ładowania żadnych plików, łączy się z powszechnie używanymi stacjami bazowymi i zawiera zintegrowany system wykrywania obiektów, który ostrzega operatora o obiektach na ścieżce maszyny.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.