[ATB] Aktualności

Premiera szalunków wielkopłytowych Skymax od Peri

Data publikacji:

Carlsberg City to obszar położony między dzielnicami Valby i Vesterbro w centrum stolicy Danii - Kopenhadze. Powstaje tam zupełnie nowa dzielnica i obecnie jest już prowadzona budowa kilku wieżowców. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Pasteurs Tower, który będzie wkrótce najwyższym budynkiem mieszkalnym w Kopenhadze. Inwestycja ta realizowana jest we współpracy z niemiecką firmą Peri, potentatem na rynku deskowań i rusztowań. Co więcej, podczas budowy Pasteurs Tower, po raz pierwszy zastosowano system szalunków wielkopłytowych Peri Skymax.

W samym sercu Kopenhagi, w Carlsberg Byen, na działce o powierzchni 76 tys. m² powstaje Pasteurs Tower. Budynek ten będzie składał się z części mieszkalnej (33 z 37 kondygnacji) oraz usługowej (pozostałe 4). Najwyższy wieżowiec w mieście został zaprojektowany przez zespół architektów z Wingårdhs w Göteborgu, przy czym część handlową pod wieżą zaprojektował Vilhelm Lauritzen Arkitekter. Prace nad Pasteurs Tower rozpoczęły się w 2018 r., a zakończenie budowy planowane jest na rok 2022.

Rozwiązania Peri

Realizująca ten projekt, duńska firma inżynieryjno-budowlana Per Aarsleff potrzebowała rozwiązań umożliwiających wykonanie betonowania na jednym piętrze w ciągu 6 dni. Rozwiązania Peri umożliwiły wykonanie przyjętego zadania. W tym celu wykorzystano po raz pierwszy system szalunków wielkopłytowych Skymax w połączeniu z aluminiowymi podporami stropowymi Multiprop. Skrócenie czasu na wykonanie ścian zapewniły kolei szalunki systemu Maximo, a znaczne ograniczenie czasu pracy żurawia to zasługa szynowego systemu wspinania RCS.

Szalunek wielkopłytowy Skymax

Rygorystyczne specyfikacje cyklu deskowań zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu nowego systemu Skymax. Ze względu na duże rozmiary lekkich paneli oraz niewielką liczbę dodatkowych części, deskowanie wielkopłytowe umożliwiło w tym przypadku szybki montaż i demontaż. Ważne było również to, że panele Skymax są instalowane wyłącznie z dolnego poziomu, a specjalna głowica obniżająca Skymax jest kompatybilna ze wszystkimi podpórkami Peri.

Uzupełnieniem systemu Skymax były więc sprawdzone już aluminiowe podpórki stropowe Multiprop, które w porównaniu z podporami stropowymi z rur stalowych, mogą przy bardzo małym ciężarze własnym przenosić znacznie większe obciążenia - aż do 90 kN.

Deskowanie ramowe Maximo

W projekcie Pasteurs Tower wykorzystano również zalety szalunków systemowych Maximo, które są znacznie szybsze w montażu niż konwencjonalne deskowania ramowe. Opracowana przez Peri innowacyjna technologia ściągów oraz zoptymalizowana liczba otworów zmniejszają nakłady robocze nawet o 50%. Deskowanie Maximo dzięki jednostronnemu kotwieniu powaliło zaoszczędzić dużo czasu oraz zachować wysoką jakość.

Szynowy system wspinania RCS

Podczas wznoszenia wieżowca Pasteurs Tower, modułowy system RCS Rail Climbing dał wiele korzyści ponieważ jest on stosowany równocześnie jako pomost roboczy oraz osłona zabezpieczająca. RCS pozwolił znacząco skrócić czas pracy żurawia, a elastyczność zespołu przestawnego z rusztowaniem szalunkowym RCS C stworzyła możliwość optymalnego dostosowania do warunków i wysokości ścian kondygnacji. Peri bardzo poważnie traktuje również kwestie bezpieczeństwa pracy. W tej dziedzinie wykorzystano panel zabezpieczający do wspinania RCS P oraz poręcz zabezpieczającą, które całkowicie zamknęły stropy konstrukcyjne.

Kolejne wyzwania

Zastosowane rozwiązania Peri znacząco przyczyniły się do sukcesu projektu Pasteurs Tower, a nowy system deskowania stropowego Skymax miał w tym duży udział. Wykonawca inwestycji szczególnie docenił innowacyjną metodę kształtowania płyt z niższego poziomu, tak bardzo że zdecydował się na wykorzystanie szalunków Skymax do swojego kolejnego projektu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.