[ATB] Aktualności

Sprawna rozbudowa

Data publikacji:

Daleka od normalności sytuacja w naszej służbie zdrowia sprawia, że jakiekolwiek remonty lub modernizacje obiektów typu szpitale, nabierają strategicznego wręcz znaczenia. Kolejne trudne miesiące walki z pandemią Covid-19 i innymi chorobami wskazują, że zaniedbania w tym zakresie są dosłownie igraniem ze śmiercią. Doskonale z tego sprawę zdają sobie w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie na Pomorzu, który właśnie realizuję rozbudowę wartą ponad 130 mln zł.

Inwestycja ma zostać zakończona w drugiej połowie 2022 r. i obejmuje nowy budynek z 7 salami operacyjnymi i wieloma innymi oddziałami szpitalnymi oraz dobudowę wysokich szachtów windowych do istniejących już budynków szpitalnych. Wykonawcą prac jest firma Budimex.

Konieczna inwestycja

Dotychczasowe sale operacyjne Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie przestały spełniać jakiekolwiek wymagania w związku z czym nad szpitalem zawisła groźba zamknięcia. 7 sal operacyjnych oraz inne oddziały takie jak: kardiologia, kardiochirurgia czy centralna sterylizatornia, które znajdą się w nowym obiekcie mają zapewnić szpitalowi możliwość dalszego funkcjonowania.

Deskowanie do wykonania całości konstrukcji nowego obiektu dostarczyła firma NOE - pracownicy jej polskiej spółki udzielali pełnego wsparcia wykonawcy podczas całego procesu wykonywania konstrukcji. Było to szczególnie istotne podczas wykonywania stropów - optymalizacja podparć pozwoliła bowiem na znaczne zmniejszenie kosztów najmu deskowań.

Winda doklejona do ściany

Z technologicznego punktu widzenia interesującym wyzwaniem było wykonanie żelbetowego szachtu windowego przy istniejącym budynku posiadającym 10 kondygnacji. Dla wykonawcy priorytetem było nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale także szybkość i łatwość stosowania. Dlatego też wybór padł na zapadkowy system do szachtów windowych firmy NOE.

Na czym on polega? W systemie tym stelaż zostaje wykonany ze stalowych profili i jest dopasowany do gabarytów danego szachtu, który uzbrojony został w specjalne zaczepy/zapadki blokujące się w specjalnie pozostawionych w ścianie wewnętrznej szachtu gniazdach lub na zamontowanych na ścianie kątownikach. Proces blokowania odbywa się automatycznie podczas podnoszenia całego podestu przez dźwig do kolejnego etapu betonowania. Do głównego podestu z zapadkami podwieszany jest drugi podest pod spodem, zapewniający bezpieczny dostęp.

Poza tym cały szacht zabezpieczony został dookoła tradycyjnymi pomostami roboczymi, łącznie z kluczowymi, przy takich konstrukcjach jak szachty, pomostami narożnymi.
Na każdym placu budowy liczy się również czas. Nie inaczej jest na budowie w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Cały dobudowywany pion składał się z 8 niewielkich przestrzeni.

Wykonanie ich było by praktycznie niemożliwe bez zastosowania opatentowanych samorozszalowujących się kątowników windowych firmy NOE. Umożliwiają one rozszalowanie i wydostanie całego wewnętrznego szalunku szachtu za pomocą jednego pociągnięcia dźwigu.

Działanie kątownika opiera się na specjalnym mechanizmie, który w pozycji „do rozszalowywania” powoduje zmniejszenie się wymiarów kątownika o 20 mm na każdą ze stron. Pozwala to na odspojenie płyt od betonu i bezpieczne wyciągnięcie całej „beczki” z wnętrza szachtu.

Szalunki z jednej ręki

Bardzo istotnym wymaganiem ze strony wykonawcy - firmy Budimex - było, aby wszystkie rozwiązania szalunkowe pochodziły od jednego dostawcy. Udało się to osiągnąć pomimo dużych rozbieżności w potrzebach technologicznych pomiędzy dwoma głównymi zadaniami.

Po zakończonych pracach szalunkowych Piotr Grzesiak, kierownik budowy firmy Budimex, stwierdził: – Współpracę z firmą NOE oceniam wzorowo. Od początku widać było pełne zaangażowanie w przygotowanie oferty, otwartość na zmiany oraz elastyczność w doborze rozwiązań. Na etapie realizacji specjaliści z NOE oferowali wsparcie w doborze optymalnych ilość elementów szalunkowych, planowania rotacji oraz odbiorze wykonanego deskowania na budowie. Należy podkreślić, że NOE posiada kompletne systemy szalunkowe spełniające wymagania BHP oraz pozwalające na wykonywanie skomplikowanych konstrukcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.