[ATB] Nowości

Testy ciężarówek Putzmeister o zerowej emisji w Paryżu

Data publikacji:
Testy ciężarówek Putzmeister o zerowej emisji w Paryżu

Firma Putzmeister od lat rozwija swój program maszyn o zerowej emisji. Najnowszym członkiem rodziny iONTRON jest tutaj w 100% elektryczna betoniarka „eMixer” oparta na modelu eTruck firmy Sany. Oficjalna prezentacja betoniarki miała miejsce na ubiegłorocznych targach Bauma 2022. Teraz przyszła pora na testy, które na miejskich placach budowy w Paryżu przeprowadziła firma Holcim - czołowy gracz w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Grupa Putzmeister opracowuje i produkuje maszyny o wysokiej jakości technologicznej w zakresie transportu betonu, samochodowych pomp do betonu, a segmenty obsługiwanego przez nią rynku obejmują budownictwo, górnictwo i drążenie tuneli oraz duże projekty przemysłowe. Firma Sany z kolei jest jednym z pionierów w sektorze ciężkich, elektrycznych samochodów ciężarowych.

Ponieważ branża budowlana ma znaczący udział w emisji CO2 na całym świecie, Putzmeister, Sany i Holcim aktywnie angażują się w opracowaniu rozwiązań chroniących nasze środowisko. Firmy nawiązały w tym zakresie współpracę, aby sprawdzić, czy nowa, elektryczna betoniarka zasilana akumulatorami zapewnia to, co obiecuje pod względem wydajności w codziennej praktyce. Trzy marki i jeden cel, jakim jest radykalna redukcja emisji dwutlenku węgla i hałasu na placu budowy.

Czym wyróżnia się eMixer?

eMixer z zewnątrz prezentuje się jak zwykła betoniarka. Jej cechą szczególną jest natomiast napęd - w 100% elektryczny. Oznacza to całkowitą redukcję emisji CO2, poziom generowanego hałasu jest również znacznie niższy, właśnie dzięki napędowi elektrycznemu. Preferowanym obszarem zastosowania modelu eMixer są z pewnością obszary miejskie, gdzie obowiązują surowe przepisy środowiskowe. iONTRON eMixer sprawdzi się idealnie, na przykład w metropoliach takich jak Paryż.

Betoniarka wyposażona jest w akumulatory o pojemności 350 kWh, co w praktyce zapewnia około 8 h pracy. Jak dotąd, eMixer przejechał w Paryżu 4462 km. Przy średniej odległości jazdy z węzła betoniarskiego na plac budowy wynoszącej 5,4 km, trasę pokonywał średnio w około 20 minut z ładunkiem 5,6 m³ betonu na pokładzie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.