[ATB] Aktualności Yanmar budowlane

Yanmar - rewolucja lat sześćdziesiątych

Data publikacji:
Yanmar - rewolucja lat sześćdziesiątych

Minikoparki są częścią codziennego życia - ale nie zawsze tak było. Firma Yanmar Compact Equipment spopularyzowała koncepcję małej, napędzanej silnikiem wysokoprężnym i hydraulicznie napędzanej maszyny w 1968 r.

Można śmiało powiedzieć, że w latach 60. ubiegłego stulecia działo się naprawdę bardzo wiele - ruchy na rzecz praw obywatelskich, ruchy kontrkulturowe i muzyka pop, by wymienić tylko te trzy. Wiele się również budowało, ponieważ wiele społeczeństw uprzemysławiało się i urbanizowało. Nigdzie nie działo się to szybciej niż w Japonii, której gospodarka rosła ekspresowo od lat 50. do 70., pomagając jej stać się pierwszym rozwiniętym krajem w Azji Wschodniej.

Firma Yanmar była już znana ze swoich małych silników wysokoprężnych, ale w 1968 r. wpadła na pomysł, aby umieścić jeden z nich w zmniejszonej koparce hydraulicznej. Rezultatem był YNB300 - kołowa, samobieżna maszyna, która zrewolucjonizowała branżę. Lata 60. okazały się początkiem rewolucji technologicznej, która miała przekształcić branżę sprzętu budowlanego. Ale to połączenie silnika wysokoprężnego i hydrauliki było tym, co zmieniło zasady gry. Z rynku zniknęły duże, ciężkie i nieporęczne koparki z napędem linowym, a pojawiły się małe, wydajne i mocne maszyny. Z dnia na dzień roboty ziemne i kopanie stały się o wiele mniej pracochłonne.

To, co sprawiło, że olejowe układy hydrauliczne zmieniły zasady gry, to ich zdolność do wykorzystywania kombinacji cylindrów i silników obrotowych do wykonywania niezwykle złożonych ruchów - z wysokim poziomem precyzji. I to nie tylko do podnoszenia i kopania, ale także, dzięki układom gąsienicowym, do ruchu samej koparki kompaktowej, nawet na bardzo nierównym terenie. A różnicowy układ kierowniczy oznaczał, że maszyny te mogły się bez kłopotu obracać - co jest niezwykle przydatne w ograniczonych przestrzeniach.

Firma Yanmar szybko rozwinęła tę koncepcję w latach 70. i 80. i wprowadziła innowacje, takie jak przesuwny wysięgnik, który umożliwiał kopanie tuż przy ścianach, dopasowane kabiny zapewniające komfort i bezpieczeństwo oraz silniki z tłumieniem hałasu, które pozwalały na pracę w ograniczonych przestrzeniach, obszarach mieszkalnych i w nocy. Model YB1200 firmy Yanmar CE ustanowił podstawę tego, co dziś uważamy za nowoczesną minikoparkę. Miała chłodzony wodą silnik wysokoprężny, mogła obracać się o 360° i była wyposażona w lemiesz do robót ziemnych. Wkrótce pojawiły się gumowe gąsienice, a w latach 90. wprowadzono rewolucyjną koncepcję „zerowego obrotu”, która znacznie ograniczyła liczbę kolizji i wypadków podczas obracania nadwozia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.