[ATB] Budownictwo

Branża cementowa rozwija technologie wychwytywania CO₂

Data publikacji:

Branża cementowa, jako jeden z sektorów przemysłowych o wysokiej emisyjności, intensyfikuje prace nad technologiami wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Innowacyjne rozwiązania mogą znacząco ograniczyć wpływ produkcji cementu na środowisko, jednak ich wdrożenie wymaga znacznych nakładów finansowych, dostępu do zielonej energii oraz wsparcia ze strony instytucji publicznych.

    Branża cementowa rozwija technologie wychwytywania CO₂

CCS jako kluczowa technologia redukcji emisji CO₂

Produkcja cementu wiąże się z emisją dwutlenku węgla, której nie można całkowicie wyeliminować ze względu na proces chemiczny zachodzący podczas wypalania węglanu wapnia. W Polsce w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych wyniosły 377 mln ton, z czego około 12 mln ton, czyli 3,5% całkowitej emisji, pochodziło z sektora cementowego. Jak podkreśla Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu:

Zielona transformacja jest istotna w branży cementowej, ponieważ ta branża nie jest w stanie produkować bez emisji gazów cieplarnianych – to jest związane z procesem chemicznym, który zachodzi podczas wypalania węglanu wapnia, i to jest nieuniknione. Zdając sobie z tego sprawę, opracowaliśmy przy udziale Akademii Górniczo-Hutniczej technologie, które są w stanie wyłapać tę emisję i przechować ją do wykorzystania dla przyszłych pokoleń, ale najważniejsze – nie emitować ich do atmosfery i nie pogłębiać aktualnego kryzysu klimatycznego.

Polska cementownia liderem redukcji emisji, ale CCS jest niezbędne

Emisje gazów cieplarnianych w sektorze cementowym można podzielić na dwa rodzaje. Około 2/3 stanowią emisje procesowe powstające podczas produkcji klinkieru i są one nieuniknione. Pozostała 1/3 to emisje związane ze spalaniem paliw.

– W tej chwili mamy wpływ na emisję paliwową. Ograniczamy w istotny sposób zużycie paliw kopalnych, czyli przede wszystkim węgla, który był źródłem emisji CO₂, i zastępujemy go paliwami alternatywnymi. Branża w tej chwili osiąga zastąpienie węgla tymi paliwami w wysokości około 80%. Jesteśmy absolutnym liderem w Europie – mówi przewodniczący SPC. – Natomiast jeżeli chodzi o emisje procesowe, to jedyne znane technologie w tej chwili to są właśnie technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Polska branża cementowa już teraz osiągnęła 30-procentową redukcję emisji CO₂, a do 2030 roku planuje osiągnąć poziom 40%. Neutralność klimatyczna wymaga jednak wdrożenia technologii CCS, które pozwalają na wychwycenie około 85% emisji CO₂ z procesów produkcyjnych.

Wysokie koszty i zapotrzebowanie na zieloną energię

Analizy przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą wskazują, że koszty wdrożenia instalacji CCS w jednej średniej wielkości cementowni mogą wynosić od 0,5 do 1,5 mld zł. Dodatkowo technologie te są niezwykle energochłonne. Krzysztof Kieres zwraca uwagę na konieczność wykorzystania odnawialnych źródeł energii:

Oprócz tego, co do tej pory zużywamy w procesie produkcji cementu, trzeba by zużyć jeszcze raz lub nawet półtora raza tyle energii elektrycznej, żeby ten dwutlenek węgla wychwycić. Jeśli zatem byśmy mieli konwencjonalne źródła energii, to byśmy stworzyli w pewnym sensie perpetuum mobile: tu byśmy wychwycili CO₂, a przy produkcji energii elektrycznej wytworzyli podobne ilości. W związku z tym, aby te działania były skuteczne, niezbędna jest zielona energia odnawialna lub też energia atomowa, wtedy dopiero to ma sens.

Oczekiwania wobec rządu i Unii Europejskiej

Sektor cementowy jest gotowy do wdrażania rozwiązań CCS, ale kluczową kwestią pozostaje infrastruktura do transportu i magazynowania CO₂. W tym zakresie branża liczy na inicjatywę rządu, szczególnie w kontekście zbliżającego się wygaśnięcia bezpłatnych pozwoleń na emisję CO₂ w 2034 roku. Brak odpowiednich rozwiązań regulacyjnych może osłabić konkurencyjność polskiego przemysłu cementowego.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało specjalny zespół ds. rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO₂, którego zadaniem jest opracowanie kluczowych regulacji prawnych wspierających ten proces. Jak wynika z raportu EY „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę”, wdrożenie technologii CCS nie tylko ograniczy emisję CO₂, ale także pomoże w stabilizacji cen materiałów budowlanych, zwiększy zatrudnienie w sektorze budowlanym i przyczyni się do wzrostu PKB.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.