[ATB] Nowości

Bezspoinowe układanie nawierzchni

Data publikacji:

Budowa nowego odcinka drogi B75 w Hamburgu, zwanej Wilhelmsburger Reichsstraße miała zapewnić połączenie dwóch ważnych ciągów komunikacyjnych. Biegnący wzdłuż torów kolejowych odcinek drogi o długości 4,6 km zrealizowany został z wykorzystaniem technologii bezspoinowego układania nawierzchni.

Do tego celu, wykonawca inwestycji - zespół brukarski pod kierownictwem Martina Iske z firmy Kemna Bau, wykorzystał sprzęt będącej częścią Wirtgen Group firmy Vögele. Zastosowane maszyny od Vögele to nowy stół SB 300 o stałej szerokości wraz z gąsienicową układarką asfaltu najnowocześniejszej generacji „Dash 3” model Super 2100-3i.

Stół o stałej szerokości są często stosowane, gdy duże szerokości dróg wymagają układania nawierzchni bez spoin. Są również niezastąpione we wszystkich projektach wymagających dużego zagęszczenia materiałów. Prezentowany nowy stół SB 300 o stałej szerokości oferuje szeroki zakres zastosowań, obejmując szerokości układania od 3 do 16 m i grubości warstwy do 50 cm. Podczas wspomnianych prac w Hamburgu lepiszcze i warstwy ścieralne nawierzchni zostały ułożone na szerokości od 10,5 do 12,5 m. Aby zapewnić wymaganą odporność jezdni na odkształcenia, jedną część wykonano z kamiennego asfaltu lanego, podczas gdy odcinek o długości 2,2 km wykonano z porowatego asfaltu, co ma na celu zmniejszyć poziom generowanego przez ruch uliczny hałasu. Podczas obróbki materiałów kluczowe znaczenie miały wydajność zagęszczania i właściwości pływające stołu.  Dzięki hydraulicznej regulacji skoku ubijaka do nowych listew o stałej szerokości, możliwa była łatwa jego regulacja w zakresie od 4 do 8 mm. Skok 4 mm zalecany jest dla cienkich warstw, takich jak spoiwo i warstwy ścieralne, natomiast skok 8 mm jest odpowiedni dla grubych warstw podkładowych.

Szerokość układania można płynnie regulować w zakresie 2,5 m dzięki hydraulicznie sterowanym przedłużeniom, wysuwanym na zewnątrz listwy o 1,25 m z każdej strony. System prowadnic i pozycjonowania dodatkowo pomaga użytkownikom prawidłowo dopasować przedłużenia. Firma Vögele łączy zalety swoich stołów rozsuwanych z stołami o stałej szerokości, czyli wysoki stopień elastyczności i uzyskiwaną maksymalną równość nawierzchni. Zespół brukarski Kemna Bau również wykorzystał te innowacje, szerokość układania zmieniała się o około 2 m.
Zastosowane przez Vögele płyty wylewki, listwy ubijaków i listwy dociskowe są ogrzewane równomiernie, aby uzyskać jednorodną strukturę powierzchni. Ogrzewanie elektryczne znacznie szybciej nagrzewa stół do temperatury roboczej, nawet przy silniku pracującym na minimalnych obrotach, dzięki inteligentnemu zarządzaniu generatorem.

Prezentowany stół o stałej szerokości SB 300 można łączyć z kilkoma układarkami firmy Vögele, od modelu Super 1800-3i do Super 3000-3i, a podstawową szerokość 3 m w zależności od potrzeb można zwiększać do 16 m poprzez zastosowanie różnych przedłużek. W ofercie niemieckiego producenta jest również model SB 350, który zapewnia szerokość układania do 18 m. Tak dużą szerokość można uzyskać w połączeniu z flagową układarką Vögele - modelem Super 3000-3i.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.