Case CE wprowadza pierwszą na świecie koparko-ładowarkę z napędem elektrycznym

Data publikacji:

Podczas targów CONEXPO 2020 firma Case Construction Equipment zaprezentowała pierwszą w branży budowlanej koparko-ładowarkę z napędem elektrycznym - "Project Zeus".

Maszyna koncepcyjna 580 EV (Electric Vehicle, czyli pojazd elektryczny), znana także jako „Project Zeus”, oferuje takie same moc i osiągi, jak jej odpowiednik napędzany silnikiem wysokoprężnym, nie emitując przy tym dwutlenku węgla i redukując koszty operacyjne. Dwie maszyny zostały już sprzedane przedsiębiorstwom użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, tzn. na jedynym rynku, gdzie nowa, koncepcyjna koparko-ładowarka będzie oferowana.

„Od chwili zaprojektowania pierwszej fabrycznie zintegrowanej koparko-ładowarki w 1957 roku, specjalizacją firmy CASE pozostają innowacje w tym właśnie zakresie”, przyznał Egidio Galano, dyrektor ds. linii produktów kompaktowych, CASE Construction Equipment Europe. „Model 580 EV jest kontynuacją tej tradycji i odzwierciedla pierwszy krok naprzód w ramach większego zaangażowania firmy CASE na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości maszyn budowlanych. Oferując tę maszynę koncepcyjną, zwiększamy dostępność kompaktowych maszyn budowlanych z napędem elektrycznym na rynku północno-amerykańskim”.

Model 580 EV jest zasilany napięciem 480V oraz 90 kWh akumulatorem litowo-jonowym. Do jego naładowania wymagane jest przyłącze trójfazowe/220 V, które zapewni około 8 godzin czasu pracy w zależności od aplikacji. Jako że akumulator oddzielnie zasila układ przeniesienia napędu i silniki hydrauliczne, siła zrywająca jest taka sama jak w przypadku maszyn z silnikami wysokoprężnymi. Producent szacuje, że model 580 EV pozwala obniżyć nawet o 90% roczne koszty operacyjne floty, drastycznie ograniczając wpływ maszyn na środowisko naturalne. Wynika to ze zmniejszenia wydatków na olej napędowy, olej silnikowy, płyn DEF oraz długoterminową konserwację silnika. Co więcej, model 580 EV jest standardowo wyposażony w system CASE SiteWatch™.

Wszystko to osiągnięto, zachowując typowe dla koparko-ładowarek CASE cechy, jakich oczekują od nich operatorzy – wyjaśnia Galano: „Koparko-ładowarka 580 EV daje się prowadzić podobnie jak tradycyjna maszyna CASE. Jest to istotne jeśli chodzi o wdrażanie nowych, ekscytujących technologii w maszynach naszej firmy i oznacza, że operatorzy mogą korzystać z takich samych funkcji kopania, podnoszenia i dźwigania w warunkach zerowej emisji, przy znacznie ograniczonym hałasie”.

Podobnie jak w przypadku ProjectTETRA, koncepcyjnej ładowarki kołowej napędzanej metanem, która zadebiutowała podczas Bauma 2019, firma Case CE ponownie nawiązał partnerską współpracę z Michelin w zakresie opon dla modelu 580 EV. Opony Michelin CrossGrip, w której wyposażono nową koparko-ładowarkę, posiadają konstrukcję niekierunkową, co zapewnia wyjątkową przyczepność, komfort prowadzenia i wysoki udźwig na rozmaitych nawierzchniach, od asfaltu po śnieg. Model 580 EV to pierwsza maszyna firmy Case CE na rynku elektrycznych maszyn budowlanych. Dzięki współpracy partnerskiej z siostrzaną firmą FPT Industrial, Case CE będzie nadal szukać alternatywnych rozwiązań dla paliwa i inwestować w elektryfikację maszyn, angażując się w zrównoważony rozwój przyszłości maszyn budowlanych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.