[ATB] Budownictwo

Chiński prototyp

Data publikacji:

Chiny odsłoniły prototyp lokomotywy dużej prędkości, która może poruszać się po dowolnej szerokości torów, potencjalnie przyspieszając podróż koleją przez międzynarodowe systemy kolejowe. Według raportu Global Construction Review, silnik o prędkości 400 km/h posiada wózki zmieniające rozstaw kół, które mogą wyeliminować obecną potrzebę zatrzymywania pociągów na przełamaniu toru lub oczekiwania na montaż nowych wózków.

Zobacz także: Inwestycje pełną parą SaMASZu

Pociąg został opracowany przez CRRC Changchun Railway Vehicles, oddział państwowej korporacji CRRC Corporation, największego na świecie producenta taboru kolejowego, który otrzymał wsparcie w postaci grantu badawczego w wysokości 5,2 mld USD od chińskiego rządu.

Firma stwierdziła, że jej produkt może pracować w temperaturach od -50 do 50°C, może korzystać z wielu źródeł energii i spełniać standardy kolejowe różnych krajów. Możliwość pracy pociągu po raz pierwszy zasugerował Jia Limin, profesor na Uniwersytecie Jiaotong w Pekinie i szef chińskiego programu innowacji w zakresie kolei dużych prędkości w czerwcu 2016 r. Jia powiedział wówczas gazecie China Daily, że pociąg zadebiutuje na międzynarodowej linii szybkiej kolei Moskwa-Kazan o długości 770 km.

Firma, mająca swoją siedzibę w prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach, produkuje rocznie około 190 lokomotyw elektrycznych, a także 4 tys. miejskich pojazdów masowego ruchu tranzytowego i 600 pojazdów pasażerskich. Jej obroty wynoszą około 12 mld USD, a eksport trafia do 20 krajów.

Według ambitnych planów, do 2035 r. Grupa Chińskich Kolei Państwowych podwoi długość krajowej sieci kolei dużych prędkości do 70 tys. km. W ramach tej sieci połączone zostaną wszystkie miasta liczące ponad 500 tys. mieszkańców.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.