Co piszczy w branży terenowych wózków widłowych ?

Data publikacji:

Uniwersalne wózki „terenowe” idealnie sprawdzają się w zastosowaniach w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, w tartakach, czy też w branży wydobywczej, gdzie mogą pracować z dodatkowym osprzętem. Pod względem konstrukcyjnym przypominają tradycyjnie stosowane w magazynach „widlaki”, jednak są większych rozmiarów oraz co najważniejsze mają zróżnicowane koła o dużych, bieżnikowych oponach. Z przodu koła są większe, z tyłu mniejsze bo w ten sposób uzyskuje się większą stabilność w trudnym terenie, a nawet na stromych podjazdach na wzniesienia. Często spotykanym rozwiązaniem jest także napęd na dwie osie, dający jeszcze lepsze warunki trakcyjne.

Ausa

Firma Ausa jest światowym producentem funkcjonalnych pojazdów przemysłowych do transportu materiałów i utrzymania dróg. Terenowe wózki widłowe Ausa to wyjątkowo kompaktowe, mocne i wszechstronne maszyny, które przez zmniejszony rozmiar i mały promień skrętu zapewniają doskonałą zwrotność na najtrudniejszym i najbardziej stromym terenie.

Terenowe wózki Ausa to doskonale rozwiązane połączenie oferowanych parametrów technicznych z napędem hydrostatycznym. W zależności od wybranego modelu, udźwig wózka waha się od 1300 do 6000 kg. Model C501H o masie własnej 7710 kg, zapewnia maksymalny udźwig 5000 kg i wysokość podnoszenia 5,45 m.

Napędzany jest silnikiem Deutz TD3.6 o mocy 55,4 kW, spełniającym normę emisji spalin Stage V. Zaimplementowany tryb pracy Eco automatycznie kontroluje prędkość silnika, aby zapewnić największą moc przy najniższym zużyciu paliwa i ograniczonym poziomie emisji. Napęd przenoszony jest na 4 koła z oponami w rozmiarze 18-19,5 oraz 12-16,5.

Zewnętrzny promień skrętu wynosi 4,41 m, zdolność pokonywania wzniesień do 35%, a maksymalna prędkość poruszania się to 20 km/h. Dodatkowo dla zapewnienia większego bezpieczeństwa użytkowania, dzięki systemowi Hill Holder wózek widłowy pozostaje całkowicie nieruchomy na zboczu, nawet gdy zdejmuje się nogę z pedału przyspieszenia. Obwód hydrauliczny zasila pompa z dwoma biegami o maksymalnym przepływie 59 l/min i ciśnieniem roboczym 235 barów.

Odchylana kabina kierowcy daje odpowiedni komfort i widoczność w pełnym zakresie 360°. Do dyspozycji kierowcy jest ergonomiczna kierownica oraz cyfrowy ekran, który w czasie rzeczywistym wyświetla prędkość, temperaturę, alarmy, czujników itp. oraz pozwala na przeprowadzenie procesu autodiagnostyki maszyny.

JCB

Asortyment terenowych wózków widłowych JCB stanowią 3 modele o udźwigu 2600, 3000 oraz 4000 kg, z wysokością masztu w zakresie od 3 do 5,5 lub 6,7 m. Konstrukcja JCB to jak zawsze wysokie standardy i duża wydajność przez długi czas eksploatacji. Wózki są jednocześnie wygodne, bezpieczne i łatwe w serwisowaniu.

Wszystkie modele JCB są napędzane przez wydajny silnik EcoMAX o pojemności 4,4 l i mocy 55 kW z funkcją dolnozakresowej mocy oraz momentu obrotowego. Silnik jest zgodny z normą emisji spalin Tier 4 Final i nie wymaga zastosowania układu przetwarzania wtórnego spalin.

JCB daje duże możliwości konfiguracji wózków do indywidualnych potrzeb klienta. Dostępne są m.in. opony o większej średnicy: trakcyjne oraz przemysłowe, długie widły do palet 1067 mm albo 1200 mm, również napęd na 2 albo 4 koła. Napęd 4WD w razie potrzeby może zostać przełączony na 2WD za pomocą prostego przełącznika.

Dzięki temu uzyskuje się zmniejszenie zużycia paliwa oraz opon. Opcjonalne są: układ pomocniczy masztu, jedno- lub dwustronnego działania w wersjach 3.6; 4.5 lub 5.5, a także dwa rodzaje podwozia: Klasy IIIB ITA lub podwozie prętowe (Bar). Nowością jest większa pompa hydrauliczna o dużym przepływie, która zauważalnie zwiększa efektywność wózka, czasy cykli są do 51% krótsze.

Kabina operatora jest przestronna, a w standardzie jest np. barwiona szyba odbijająca 30% energii słonecznej oraz nowy 3-prędkościowy wentylator grzejnika, który pomaga w bardziej efektywnym usuwaniu zamglenia/lodu z przedniej szyby.

Na lewej kolumnie umieszczony został układ zmiany kierunku, która pozwala operatorowi na szybką i łatwą kontrolę kierunku poruszania się. W modelu 940 standardem są także hamulce ze wspomaganiem na wszystkich kołach. W opcji dostępne są ponadto: zawieszenie pneumatycznego fotela, system oświetlenia roboczego, klimatyzacja oraz podwozie z przesunięciem bocznym.

Czynności serwisowe przeprowadza się łatwo z poziomu podłoża. Otwieranie maski ułatwiają siłowniki pneumatyczne, szeroka wnęka serwisowa zapewnia dobry dostęp do obydwu stron silnika, a wszystkie filtry znajdują się blisko siebie.

Manitou

W kategorii spalinowych wózków terenowych, w ofercie Manitou są serie MSI o udźwigu od 2000 do 5000 kg oraz MC - od 1800 do 3000 kg. Bardzo ważną zaletą maszyn Manitou jest to, iż dzięki użyciu kompatybilnych akcesoriów, z łatwością można przekształcić je w mini koparkę, zamiatarkę lub pług śnieżny.

Półprzemysłowy wózek podnośnikowy masztowy MSI 50 przeznaczony jest np. do prac w branży drzewnej lub przerobu odpadów. Model o masie własnej 8420 kg oferuje udźwig 5000 kg i wysokość podnoszenia 3,7 m. Jednostką napędową maszyny jest silnik Perkins o mocy 55 KW. Wyposażenie wózka w przekładnię hydrostatyczną pozwoliło na zapewnienie dużej precyzji działania zarówno podczas zbliżania się do obiektów, jak i pobierania ładunków.

W maszynach wyposażonych w zmiennik momentu obrotowego i przekładnię hydrostatyczną lub w przekładnię bezstopniową o zmiennym przełożeniu (CVT) dostępny jest też pedał impulsowania, umożliwiający łagodne zbliżanie się do ładunku i dużą prędkość ruchów hydraulicznych.

Napęd przenoszony jest na 2 koła. Przednie koła posiadają opony w rozmiarze 315/70 R22.5, tylne - sterujące 225/75 R15. Promień skrętu wynosi tylko 2,95 m, a prędkość maksymalna to 22 km/h. Układ hydrauliczny zapewnia maksymalny przepływ 103 l/min i ciśnienie robocze do 230 barów.

Wózek terenowy Manitou wyposażono w elementy optymalizujące stabilność oraz poprawiające widoczność, takie jak korektory obciążenia, sygnalizatory optyczne i akustyczne. Panoramiczna kabina z certyfikatem ROPS/FOPS gwarantuje użytkownikom wymagany poziom bezpieczeństwa. Wysoki komfort pracy zapewniają intuicyjne sterowanie oraz doskonałe rozmieszczenie wszelkich elementów obsługujących system podnoszenia.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.