[ATB] Aktualności

Dwucyfrowy spadek

Data publikacji:

Europejskie Stowarzyszenie Wynajmu (European Rental Association - ERA) szacuje, iż w całym 2020 r. przychody z działalności rentalowej spadną łącznie o 10,4% - spowodowane jest to w dużej mierze oczywiście pandemią Covid-19. Znacznie lepsze są za to prognozy na 2021 r., kiedy to prognozowane jest odbicie tego segmentu rynku o 4,8%.

Zobacz także: W rekordowym czasie

    Nowo opublikowany raport rynkowy ERA za rok 2020 zawiera również najnowsze dane na temat wyników rynku wynajmu w 2019 r. W ub. roku w 15 krajach europejskich objętych badaniem osiągnął on wartość 27,7 mld euro (stanowi to ponad 95% całkowitych obrotów z tytułu wynajmu w krajach UE-28, krajach EFTA i Wielkiej Brytanii), co oznacza wzrost o 4,1%. Warto przy tym dodać, że wszystkie 15 państw, po raz drugi z rzędu, odnotowało wzrost w 2019 r.

    Według raportu wpływ pandemii był różny w poszczególnych regionach, a kraje skandynawskie, które uniknęły lockdawnu i w związku z tym nie miały prawie żadnych przerw w działalności, radziły sobie inaczej niż Europa Południowa i Wielka Brytania, które stanęły w obliczu poważnych przestojów i zakłóceń w działalności. Na Wielką Brytanię dodatkowo wpłynęła niepewność związana z przedłużającymi się negocjacjami w sprawie Brexitu.

    Stowarzyszenie ERA podkreśla, że warunki do prowadzenia biznesu w 2020 r. były ekstremalne, co wpłynęło też na prognozy na 2021 r. W najnowszym raporcie stwierdzono, że w roku bieżącym spodziewane są znaczne ograniczania wartości przeprowadzanych transakcji.

    Takie niebezpieczeństwo występuje jednak przede wszystkich w perspektywie krótkoterminowej. W perspektywie średnio- i długoterminowej spodziewany jest znaczny wzrost. Szacunki i prognozy opierają się na założeniach poczynionych pod koniec września, takich jak brak dalszych blokad aktywności społecznej w całej Europie, z wyjątkiem lokalnych i tymczasowych ograniczeń. Prognozy nie mają wpływu na opracowanie szczepionki.W 2019 r., mimo że w każdym kraju odnotowano wzrost, niektóre rynki - a mianowicie Francja, Belgia i Szwecja - zwalniały, podczas gdy inne odnotowywały silny wzrost, w szczególności Niemcy, Polska i Włochy.

    Podstawy raportu

    Opracowane przy wsparciu Komitetu Statystycznego EPB, tegoroczne sprawozdanie, obejmujące tendencje rynkowe i porównania międzynarodowe, wykorzystuje wspólną metodologię i definicję do analizy 15 rynków europejskich, ze szczegółowymi wynikami dotyczącymi wielkości rynku w latach 2017-18 (dane rzeczywiste), 2019-20 (dane szacunkowe) i 2021-22 (prognozy). Zawiera ono szczegółowe informacje rynkowe na lata 2016-2022 oraz kluczowe wskaźniki, takie jak obrót z tytułu wynajmu, wartość floty i inwestycje.
    Udostępnianie statystyk krajowych różni się w zależności od regionu i w tym roku istnieją tylko dwa kraje, Niemcy i Austria, dla których dostępne są dane Eurostatu za rok 2018. W przypadku wszystkich pozostałych państw dostępne są jedynie dane za 2017 r. W związku z tym w przypadku tych państw dane za 2018 r. i 2019 r. opierały się wyłącznie na prognozach.

     

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

    Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

    YouTube atb

    zobacz więcej

    CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


    W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

    Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


    W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

    Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.