[ATB] Aktualności

W rekordowym czasie

Data publikacji:

Remonty dróg na obszarach gęsto zaludnionych są dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Wymagają od wykonawcy dokładności, a jednocześnie szybkiego wykonania prac, aby drogi nie były zbyt długo zamknięte. Wykonawca Johann Bunte Bauunternehmung w niewiarygodnie krótkim czasie 55 h wyremontował powierzchnię 60 000 m² nawierzchni autostrady A3 w pobliżu Duisburga (Niemcy).

Zobacz także: Jubileusz 90-lecia Kobelco

 

  Warunki realizacji projektu

  Projekty budowlane, które muszą być realizowane w krótkim czasie wymagają precyzyjnego planowania, niezawodnych maszyn i doświadczonej ekipy wykonawczej. Remontowany 3,6-kilometrowy odcinek autostrady A3 w pobliżu Duisburga to ruchliwa trasa podmiejska, którą jeździ w dni powszednie około 120 tys. pojazdów.

  Urząd ds. Autostrad Straßen NRW, który jest odpowiedzialny za stan nawierzchni drogowej zdecydował się przeprowadzić projekt renowacji poprzez całkowite zamknięcie tej drogi. W normalnych warunkach taki remont mógłby potrwać nawet kilka tygodni więc potrzebne były specjalne działania. Według przyjętego harmonogramu prac rozpoczęcie remontu wyznaczono na piątek o godzinie 22.00 z całkowitym zamknięciem drogi w obu kierunkach.

  W pierweszj fazie przygotowanie nawierzchni

  Prawostronna jezdnia, wykonana z betonu i nie wymagająca remontu, została oddzielona od sąsiedniego pasa asfaltowego za pomocą bocznego koła frezującego, a o godzinie 23:00 rozpoczęto usuwanie powierzchni i warstw wiążących, które wymagały remontu. Do pracy przystąpiły 4 frezarki do pracy na zimo Wirtgen typu W 210i, W 220i i W 250i. Frezowanie nawierzchni trwało 20 h, a układanie nowego asfaltu rozpoczęto jeszcze przed zakończeniem tej operacji o 7:15 w sobotni poranek.

  Docelowo asfalt miał zostać wyłożony przed 10:30 w niedzielę, tak aby został jeszcze czas na prace wykończeniowe takie jak nanoszenie poziomego oznakowania drogowego. Do układania asfaltu wykonawca wykorzystał 6 rozściełaczy Vögele, które pracowały jednocześnie. Dzięki temu w ciągu zaledwie 27 h udało się wykonać powierzchnię 60 tys. m². Proces ten przebiegał następująco.

  Układanie asfaltu i prace wykończeniowe

  Wpierw dwie maszyny Super 2100-3i utorowały ścieżkę segregatora. Pierwszy z dwóch rozściełaczy klasy Highway pracował w jednym kierunku jazdy, drugi z przeciwnego kierunku. Nawierzchnia składająca się z niskoszumowego asfaltu kamiennego została ułożona na dwóch maszynach Super 1800-3i SprayJet metodą „gorąco na gorąco”.

  Stały dostęp surowca zapewniała produkcja asfaltu w 3 mieszalniach oraz z 1 rezerwową w razie potrzeby. Łącznie 130 ciężarówek wykonało 500 przejazdów, aby przetransportować gorący asfalt na miejsce pracy między skrzyżowaniami Duisburg-Kaiserberg i Breitscheid. W sumie 16 tys. t asfaltu (12 tys. t na warstwę wiążącą i 4 tys. t na warstwę nawierzchniową) zostało wyprodukowane, przetransportowane i ułożone.

  Ze względu na duże tempo prac i ogromną ilość dostarczanego materiału, do podawania mieszanki do układarek zastosowano 2 podajniki Vögele PowerFeeder typu MT 3000-2i Offset. Rozpylanie emulsji i układanie asfaltu odbywało się w jednej operacji dzięki zastosowaniu układarki Vögele Super 1800-3i SprayJet. Oszczędność czasu to nie jedyna korzyść z jej zastosowania. Technologia Vögele SprayJet chroni świeżo nałożoną warstwę emulsji przed uszkodzeniami, a przez to zwiększa czas eksploatacji ułożonej nawierzchni. O godzinie 5 rano, w poniedziałek prace zostały ukończone i autostrada mogła być otwarta dla ruchu. Współpraca zespołu Johann Bunte i technologii maszyn Wirtgen i Vögele przyniosła oczekiwany sukces.

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

  Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

  Najnowsze z kategorii

  Bądź na bieżąco!
  Zapisz się do newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.