Nie sposób dziś wyobrazić sobie jakiegokolwiek fachowca bez elektronarzędzi. Jakimi jednak kryteriami należy kierować się podczas doboru sprzętu? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Wyposażenie profesjonalisty tylko na pierwszy rzut oka przypomina to, czym dysponuje majsterkowicz amator. Narzędzia do użytku zawodowego są zbudowane ze znacznie trwalszych materiałów i są bardziej ergonomiczne. Nie może być jednak inaczej, gdyż przeznaczone są do codziennej wielogodzinnej pracy. Także dlatego dostarczane są zwykle w trwałych walizkach transportowych, które umożliwiają szybkie i wygodne przenoszenie sprzętu.
– Zestaw narzędzi, którymi posługuje się fachowiec zależy w dużej mierze od profilu jego działalności. Część sprzętu ma jednak charakter uniwersalny i jest niezbędna przedstawicielom wielu branż. Kompletowanie wyposażenia warto zacząć właśnie od nich. Najczęściej używanym elektronarzędziem, które stanowi podstawę pracy każdego profesjonalisty jest wiertarko-wkrętarka. Zawodowcy na przemian wiercący i wkręcający powinni mieć na wyposażeniu dwa lub więcej urządzenia tego typu– tłumaczy Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska.
– Zestaw narzędzi, którymi posługuje się fachowiec zależy w dużej mierze od profilu jego działalności. Część sprzętu ma jednak charakter uniwersalny i jest niezbędna przedstawicielom wielu branż. Kompletowanie wyposażenia warto zacząć właśnie od nich. Najczęściej używanym elektronarzędziem, które stanowi podstawę pracy każdego profesjonalisty jest wiertarko-wkrętarka. Zawodowcy na przemian wiercący i wkręcający powinni mieć na wyposażeniu dwa lub więcej urządzenia tego typu
– tłumaczy Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska.
Oczywiście to nie zamyka zestawy potrzebnych elektronarzędzi, do których zaliczyć należy bowiem także: szlifierki kątowe, młotki SDS plus, wkrętarki udarowe, klucze udarowe, piły szablaste. Fachowcy, dobierając narzędzia pod profil swojej działalności, posiadają często też m.in.: pilarki tarczowe, wyrzynarki, szlifierki trzpieniowe, młoty SDS MAX, obcinaki do rur czy nożyce do blach.
Wybór sprzętu rzecz jasna ułatwiają opinie innych użytkowników, pojawiające się na forach internetowych lub recenzje, które można przeczytać na branżowych portalach czy w artykułach prasowych
– Są jednak właściwości urządzenia, o których najlepiej możemy się przekonać po wzięciu go do ręki. Chodzi na przykład o ciężar, balans czy drgania powodowane przez pracujące elektronarzędzie. Te cechy powinien brać pod uwagę fachowiec, który użytkuje sprzęt na co dzień. Są ważne dla komfortu pracy, a w dłuższej perspektywie nawet dla jego zdrowia. Dlatego warto odwiedzić sklep stacjonarny, gdzie pomocni i profesjonalni doradcy objaśnią charakterystykę sprzętu i pozwolą zapoznać się z nim bliżej– przekonuje Artur Kordowski.
– Są jednak właściwości urządzenia, o których najlepiej możemy się przekonać po wzięciu go do ręki. Chodzi na przykład o ciężar, balans czy drgania powodowane przez pracujące elektronarzędzie. Te cechy powinien brać pod uwagę fachowiec, który użytkuje sprzęt na co dzień. Są ważne dla komfortu pracy, a w dłuższej perspektywie nawet dla jego zdrowia. Dlatego warto odwiedzić sklep stacjonarny, gdzie pomocni i profesjonalni doradcy objaśnią charakterystykę sprzętu i pozwolą zapoznać się z nim bliżej
– przekonuje Artur Kordowski.
Wśród elektronarzędzi, obecnie niezwykle popularne są urządzenia z zasilaniem akumulatorowym (litowo-jonowe). Z elektronarzędzi bezprzewodowych można korzystać swobodnie i niezależnie od lokalizacji źródła prądu, a co istotne - nie ustępują one mocą swoim sieciowym odpowiednikom.
– Wspólną cechą wszystkich renomowanych marek elektronarzędzi jest tzw. platforma akumulatorowa. Chodzi o zastosowanie jednego, wspólnego typu akumulatora do zasilania wielu narzędzi. Dzięki temu redukuje się koszty zakupu sprzętu. Mając parę akumulatorów i przystosowaną do nich ładowarkę, możemy zaopatrywać się kolejno jedynie w same narzędzia– zauważa przedstawiciel Würth Polska.
– Wspólną cechą wszystkich renomowanych marek elektronarzędzi jest tzw. platforma akumulatorowa. Chodzi o zastosowanie jednego, wspólnego typu akumulatora do zasilania wielu narzędzi. Dzięki temu redukuje się koszty zakupu sprzętu. Mając parę akumulatorów i przystosowaną do nich ładowarkę, możemy zaopatrywać się kolejno jedynie w same narzędzia
– zauważa przedstawiciel Würth Polska.
Przed zakupem sprzętu przede wszystkim należy zapoznać się z jego cechami i właściwościami.
– Najpierw podejmijmy decyzję, czy wystarczy użycie cięższych elektronarzędzi 18 V, czy może potrzebne nam są lżejsze urządzenia 12 V. Wielu fachowców korzysta z obu rodzajów narzędzi. Ponadto dobrze spojrzeć na technologię w jakiej wykonane są akumulatory. Odpowiednia konstrukcja umożliwi ich chłodzenie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii. Jej oszczędność można osiągnąć też przez wybór urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy. W dodatku, to rozwiązanie zapewni elektronarzędziom dużą moc i przedłuży ich żywotność. Dobrze też, żeby sprzęt wyposażony był w specjalistyczną elektronikę, która chroni silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem– podkreśla Artur Kordowski.
– Najpierw podejmijmy decyzję, czy wystarczy użycie cięższych elektronarzędzi 18 V, czy może potrzebne nam są lżejsze urządzenia 12 V. Wielu fachowców korzysta z obu rodzajów narzędzi. Ponadto dobrze spojrzeć na technologię w jakiej wykonane są akumulatory. Odpowiednia konstrukcja umożliwi ich chłodzenie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii. Jej oszczędność można osiągnąć też przez wybór urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy. W dodatku, to rozwiązanie zapewni elektronarzędziom dużą moc i przedłuży ich żywotność. Dobrze też, żeby sprzęt wyposażony był w specjalistyczną elektronikę, która chroni silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem
– podkreśla Artur Kordowski.
Choć skorzystanie z przypadkowych okazji cenowych nieznanych producentów bywa kuszące, to w dalszej perspektywie może narazić nas na wyższe koszty. Kupując urządzenie nieznanej marki trzeba bowiem liczyć się z brakiem lub niewielkim asortymentem osprzętu do tych elektronarzędzi.
Niespodziewana awaria urządzenia wymusi zatem konieczność wydania kolejnych pieniędzy. Szczególnie w przypadku, gdy kilkuletnia gwarancja okaże się nieegzekwowalna przez wyjście nierenomowanego producenta z rynku. Z tych powodów warto sprawdzać asortyment uznanych marek elektronarzędzi w trakcie kompletowania swojej bazy sprzętowej.
– Pamiętajmy, że korzystanie z propozycji znanych producentów jest opłacalne, bo wiodące marki zapewniają wieloletnią dostępność do akumulatorów, części zamiennych lub dodatkowego osprzętu. Poza tym mamy pewność, że udzielona nam gwarancja zostanie uhonorowana, a sam sprzęt jest wysokiej klasy. Z tego powodu nie warto oszczędzać na elektronarzędziach. To właśnie ich jakość i wytrzymałość pozwolą fachowcowi na bezproblemową oraz płynną działalność– zapewnia Artur Kordowski.
– Pamiętajmy, że korzystanie z propozycji znanych producentów jest opłacalne, bo wiodące marki zapewniają wieloletnią dostępność do akumulatorów, części zamiennych lub dodatkowego osprzętu. Poza tym mamy pewność, że udzielona nam gwarancja zostanie uhonorowana, a sam sprzęt jest wysokiej klasy. Z tego powodu nie warto oszczędzać na elektronarzędziach. To właśnie ich jakość i wytrzymałość pozwolą fachowcowi na bezproblemową oraz płynną działalność
– zapewnia Artur Kordowski.
TVH przejmuje Battery Supplies
Sprzęt górniczy od Caterpillar i Nouveau Monde bez emisji
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę