[ATB] Technika

Makita - Sprzęt z mocnymi bateriami

Data publikacji:

W elektronarzędziach bezprzewodowych duże znaczenie mają pojemne akumulatory o dużej żywotności, zapewniające wydajną pracę bez zbyt częstego ładowania. Pod tym względem oczekiwań nie powinny zawieść 18-woltowe urządzenia firmy Makita, wyposażone w zaawansowaną litowo-jonową technologię akumulatorową LXT. Wśród nich są również przydatne na każdej budowie, profesjonalne szlifierki kątowe, których ofertę uzupełnił niedawno cały szereg nowych modeli, przystosowanych do tarcz o średnicy od 125 do 230 mm.

Technologia LXT (Lithium Ion Xtreme) opiera się na akumulatorach litowo-jonowych (Li-ion) Makita nowej generacji, które są lżejsze o 40% i mniejsze od niklowo-wodorkowych (Ni-MH) o tej samej pojemności, a także znacznie od nich wytrzymalsze i trwalsze. Przez cały okres użytkowania dostarczają przy tym ponad 3 razy więcej mocy niż analogiczne baterie Ni-MH. Akumulatory Li-Ion nie wykazują również efektu pamięci, dzięki czemu można je ładować w dowolnym momencie (nie tylko po rozładowaniu), oraz mają niski poziom samoczynnego rozładowania, co pozwala je długo przechowywać bez obawy o utratę pojemności. W prawidłowej eksploatacji baterii Li-Ion ważną rolę pełnią ładowarki Makstar, które zapewniają optymalny proces ładowania z aktywną kontrolą natężenia prądu, napięcia oraz temperatury. Ładowarka indywidualnie identyfikuje dany akumulator, odczytuje jego historię, a także analizuje stan, czy nie został przegrzany, przeładowany lub nadmiernie wyeksploatowany.

Solidne szlifierki

Bogata lista nowych szlifierek kątowych obejmuje 8 modeli przystosowanych do tarcz o średnicy 125 mm, jeden model współpracujący z tarczami 180 mm i jeden do tarcz 230 mm. Ważące od 2,4 do 3,1 kg szlifierki kompaktowe mają regulowaną prędkość od 3 do 8,5 tys. obr./min (bieg jałowy), a w cięższych modelach (5,2-8 kg) tarcze 180 i 230 mm wykonują 6 tys. obr./min.
We wszystkich maszynach zastosowano bezszczotkowe silniki prądu stałego oraz zaawansowane technologie, takie jak XPT - zapewniającą podwyższoną odporność na pył i wilgoć; ADT (Automatic Torque Drive Technology) - automatycznie dostosowującą prędkość oraz moment obrotowy podczas pracy; AFT (Active Feedback Sensing) - automatycznie wyłączającą narzędzie w razie nagłego spowolnienia lub zatrzymania tarczy. W standardzie jest również funkcja antyrestart zabezpieczająca przed przypadkowym uruchomieniem, funkcja łagodnego rozruchu, hamulec elektryczny oraz zabezpieczenie chroniące przed nadmiernym rozładowaniem akumulatorów, przegrzaniem lub przeciążeniem, również narzędzia. Ergonomiczna obudowa silnika oraz uchwyt pokryty gumą pochłaniającą wibracje zapewniają pewny chwyt szlifierki i podnoszą komfort użytkowania.
Wszystkie narzędzia współpracują z 18-woltowymi akumulatorami nowej generacji o pojemności 1,5; 3; 4 lub 5 Ah, ale nie są kompatybilne z akumulatorami z serii G bez elektroniki. Modele DGA700Z (tarcza 180 mm) i DGA900PT2 (230 mm) są zasilane dwiema bateriami naraz, które w razie upadku maszyny chroni przed uszkodzeniem osłona. Zależnie od modelu szlifierki są dostarczane bez walizki lub z walizką systemową Makpac, samą lub z dwoma akumulatorami BL1850B (5 Ah) i ładowarką w komplecie. Największy model DGA900PT2 ma w zestawie torbę transportową, 4 akumulatory BL1850B i ładowarkę DC18RD pozwalającą ładować 2 akumulatory jednocześnie.

Taczka z napędem

Interesującym urządzeniem również opartym na technologii zasilania LXT, z akumulatorami Li-Ion 18 V, jest wózek transportowy DCU180Z o ładowności 130 kg, z technologią XPT, również napędzany silnikiem bezszczotkowym, umieszczonym w pojedynczym przednim kole. Wózek ma pojemnik na 2 akumulatory, dzięki czemu po wyładowaniu jednego zasilanie można przełączyć z drugiego. Na jednym naładowanym akumulatorze (BL1839B - 3 Ah) pojazd może pracować do 30 min lub pokonać dystans ok. 1,8 km, poruszając się z prędkością do 1,5/3,5 km/h (dwa biegi) do przodu i 1 km/h do tyłu. Przed stoczeniem się z pochyłości chroni wózek dźwignia hamulca z mechanizmem blokującym tylne koła (o regulowanym rozstawie), które można też zdemontować i zastąpić podporami. Jazdę po zmroku ułatwiają dwa światła LED. Uchwyty do prowadzenia mają 3-stopniową regulację wysokości i są składane, co pozwala zaoszczędzić miejsce podczas przechowywania urządzenia. Zależnie od potrzeb wózek można wyposażyć w opcjonalną skrzynię taczkową lub platformę ładunkową.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.