[ATB] Technika

Na budowie wiaduktu z firmą Peri

Data publikacji:

Linia Budapeszt-Belgrad jest częścią, a zarazem pierwszym etapem planowanego międzynarodowego połączenia kolejowego Budapeszt-Belgrad-Skopje-Ateny i jest obecnie jednym z największych placów budowy inwestycji i infrastruktury we wschodniej części Europy. Firma Peri wspierała budowę wiaduktu Čortanovci na serbskim odcinku między Starą Pazovą a Nowym Sadem - i oprócz intensywnego wsparcia na miejscu dostarczyła również kombinowane rozwiązania systemowe na zasadzie modułowej.

Z Budapesztu do Belgradu w zaledwie trzy i pół godziny - linia kolejowa rozciąga się na długości ok. 350 km przez granicę serbsko-węgierską. Do tej pory podróżni musieli poświęcić całe 8 h, aby dotrzeć do celu - ale to się wkrótce zmieni. Ogromny projekt modernizacji, który podzielony jest na trzy odcinki, ma zostać ukończony w 2023 r.

Jednym z większych wyzwań na tej trasie był wiadukt Čortanovci, który znajduje się na drugim, ok. 40-kilometrowym odcinku między Starą Pazovą a Nowym Sadem. Jako część dwutorowej, otwartej linii kolejowej, wiadukt ma łączną długość 2,9 km i jest podparty łącznie 59 słupami. Zgoda na rozpoczęcie projektu, który jest podzielony na 5 etapów budowy od A do E, została wydana w listopadzie 2017 r. Firma Peri zapewniła znaczące wsparcie na miejscu przy budowie dwóch odcinków B i C, każdy o długości 642 m.

Kombinacja systemowa

Obydwa odcinki B i C zostały zbudowane według tej samej metody - budowlańcy znaleźli wsparcie w przemyślanej kombinacji Peri Up i elementów z zestawu do budownictwa inżynieryjnego Variokit. Dzięki możliwościom łączenia obu systemów możliwe było stworzenie bezpiecznego dostępu do wszystkich obszarów roboczych oraz zintegrowanie niezbędnych powierzchni roboczych.

Ponieważ oba systemy modułowe bazują na metrycznej siatce podstawowej, można je było optymalnie do siebie dopasować - niezbędne korekty geometrii i obciążeń można było szybko i łatwo wprowadzać, w odstępach co 25 cm. Zintegrowane zbrojenie sprawiło, że pomost stał się samonośny. Dzięki temu zabetonowane już pręty nie musiały być dodatkowo podpierane.
Pozostałe słupy w obu etapach zostały wykonane w sekcjach o wysokości betonowania 4 m każda.

Do tego celu wykorzystano jednostki wspinające CB jako pomosty robocze do podparcia deskowania panelowego Trio oraz deskowania ściennego Vario GT 24. Dzięki zamontowanym na stałe jednostkom składającym się z pomostu i szalunku można było w krótkim czasie przestawić je za pomocą dźwigu i dotrzymać napiętego harmonogramu budowy.

Szalunki i rusztowania z jednej ręki

Dwuelementowa konstrukcja nośna na odcinku C została zrealizowana przy pomocy przemyślanej kombinacji Peri Up i elastycznego deskowania stropowego Multiflex. Pomosty stalowe systemu rusztowań o maksymalnej wysokości podparcia 20 m zapewniają wysoką nośność i umożliwiają bezpieczną pracę na dużych wysokościach.

Wybór odpowiedniego dźwigara szalunkowego dla Multiflex został dokonany w zależności od wymagań projektowych dla danego przęsła: kierownictwo projektu zdecydowało się na połączenie dźwigarów szalunkowych GT 24 dla dużych rozpiętości oraz dźwigarów szalunkowych VT 20K dla mniejszych rozpiętości. Dowolna kombinacja obu dźwigarów oraz swobodny wybór układu dały ekipie budowlanej dużą elastyczność i doprowadziły do optymalnego wykorzystania materiałów.

Wyzwania wysokościowe na odcinku B

Z kolei na odcinku B pojawiło się nowe wyzwanie, ponieważ do przeniesienia obciążeń wymagana była w niektórych miejscach wysokość podparcia do 24 m. Wybrano specjalnie zestaw rusztowań podporowych Alphakit, ponieważ jest on optymalnie zaprojektowany dla wysokości do 30 m.

System został szczególnie dobrze przyjęty ze względu na szybki i bezpieczny proces montażu - ze względu na niewielką ilość lekkich pojedynczych elementów, montaż wież o wysokości 24,75 m przebiegał bez żadnych problemów. Zostały one wstępnie zmontowane ręcznie i na ziemi.

Dodatkowe pomosty robocze z zestawu rusztowań Peri Up zapewniły bezpieczną pracę na dużych wysokościach. Zamontowana barierka ochronna Prokit zapewniała ponadto pracownikom budowy stałą ochronę. Betonowanie konstrukcji nośnej odbywało się również przy pomocy szalunków Multiflex do płyt dźwigarowych, jak w części C.

Wsparcie na budowie

Podczas całego projektu inżynierowie Peri służyli pomocą pracownikom budowy. Intensywne planowanie materiałowe z wyprzedzeniem oraz nadzór pomocniczy i doradczy podczas realizacji systemów zapewniły szybki postęp budowy. Dzięki temu ogromny projekt modernizacji został zrealizowany w krótkim, bo zaledwie dwuletnim terminie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.