[ATB] Aktualności

Partnerstwo przyszłości

Data publikacji:

Zapowiedziano nowe partnerstwo pomiędzy SafeAI, platformą dla autonomicznego sprzętu ciężkiego, a japońską grupą budowlaną Obayashi Corporation. Celem tej interesującej współpracy jest stworzenie autonomicznych placów budowy. Pierwszym etapem tego ambitnego planu będzie przeprowadzenie programu pilotażowego na amerykańskim placu testowym.

Zobacz także: Do jazdy po trawniku i darni

Począwszy od listopada 2020 r., firma SafeAI będzie obsługiwać autonomiczne wozidło przegubowe Caterpillar 725, demonstrując funkcjonowanie w tym trybie cykli przeładunku i rozładunku. Autonomiczne wozidło będzie pracowało na placu budowy w amerykańskiej Kalifornii.

Autonomiczny sprzęt ciężki to rosnący trend w przemyśle budowlanym, a wielu producentów OEM, wykonawców i firm technologicznych inwestuje w tym obszarze, ponieważ ma on potencjał do znacznego zwiększenia wydajności. Już w 2016 r. firma Volvo CE zademonstrowała swój prototyp autonomicznej ładowarki kołowej i wozidła przegubowego.

W tej samej kategorii należy rozpatrywać rozwiązanie Concept-X firmy Doosan, które obejmuje bezzałogowe maszyny budowlane. Poza tym przywołać należy znaczący kamień milowy na drodze do niezależnego transportu, czyli wykorzystanie z początkiem br. przez firmę Caterpillar Cat MineStar Command.

Już teraz firma SafeAI twierdzi, że zbudowała otwartą i interoperacyjną platformę autonomicznego transportu, która może być modernizowana w ramach istniejącej floty maszyn. Model interoperacyjności pozwala na integrację z szeregiem partnerów, dzięki czemu cały pojazd może trafić na autonomicznie działającą platformę.

– Nasza współpraca z firmą Obayashi toruje drogę do bezpieczniejszych i bardziej wydajnych placów budowy na całym świecie i odzwierciedla zaangażowanie firmy Obayashi w innowacyjne, połączone technologie – mówi Bibhrajit Halder, założyciel i dyrektor generalny SafeAI. – Istnieje krytyczna wręcz potrzeba autonomii poza segmentem pojazdów drogowych - technologia jest gotowa już dziś, a my zbudowaliśmy funkcjonujący ekosystem specjalnie dla przemysłu budowlanego i górniczego – dodaje.

Z kolei Hiroto Sato, dyrektor operacyjny SVVL Obayashi, komentuje: – Inwestujemy w autonomiczne rozwiązania, które naszym zdaniem odegrają kluczową rolę w naszym sukcesie zarówno w najbliższej, jak i w dalszej przyszłości. SafeAI zbudowało potężny autonomiczny ekosystem, który wprowadza bezpieczniejsze i bardziej wydajne miejsca pracy. Firma Obayashi Corporation zainwestowała w SafeAI w listopadzie 2019 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.