[ATB] Technika

Pierwsza drukarka 3D sprzedana

Data publikacji:

Informowaliśmy już na naszych łamach, iż firma Peri, jeden z czołowych dostawców systemów szalunkowych i rusztowaniowych, od kilku lat intensywnie angażuje się w technologię druku konstrukcji 3D. W 2018 r. to rodzinne przedsiębiorstwo zainwestowało w duńską firmę COBOD, specjalizującą się w dziedzinie drukarek budowlanych 3D. Od tego czasu Peri pracuje nad udoskonaleniem tej technologii i zdobyciem nowych rynków zbytu.

Intensywnie prowadzone prace badawczo-rozwojowe zaczynają przynosić efekty. Właśnie firma Röser z Essingen w Badenii-Wirtembergii (Niemcy) złożyła zamówienie na drukarkę budowlaną 3D do produkcji prefabrykatów betonowych w zakładzie firmy w Laupheim. Drukarka BOD2 zostanie dostarczona w ciągu najbliższych dni i uruchomiona na miejscu przez inżynierów Peri współpracujących z zespołem firmy Röser.

Długoterminowa inwestycja

Firma Röser zamierza wykorzystać drukarnię do produkcji szerokiej gamy prefabrykatów betonowych w nowej siedzibie firmy w Laupheim. Na początku firma planuje produkować elementy betonowe o nieograniczonym zakresie projektowania dla sektora open space, kształty specjalne dla budownictwa drogowego i lądowego, kreatywne komponenty dla budownictwa oraz stylowe pojedyncze elementy betonowe. Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie firmy Röser w sektorze budownictwa betonowego, nowa drukarka budowlana 3D jest długoterminową, innowacyjną inwestycją na przyszłość, której celem jest zminimalizowanie ograniczeń projektowych związanych z elementami betonowymi i tym samym umożliwienie firmie osiągnięcia pozycji pioniera na rynku.

Dostarczana przez Peri drukarka budowlana BOD2 jest „drukarką bramową”, co oznacza, że głowica drukująca porusza się w trzech osiach na pewnie zamocowanej metalowej ramie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że drukarka może być przesuwana wzdłuż ramy do dowolnej pozycji w konstrukcji. Eliminuje to konieczność częstych przemieszczeń i powtarzalnych kalibracji. Do uruchomienia drukarki potrzeba tylko dwóch operatorów. Głowica drukująca i wyniki drukowania są monitorowane przez kamerę. Poza tym z prędkością drukowania 1 m/s, BOD2 jest obecnie najszybszą drukarką budowlaną 3D dostępną na rynku. BOD2 potrzebuje tylko około 5 minut, aby wykonać podwójną ścianę o powierzchni 1 m².

– W firmie Peri jesteśmy przekonani, że druk budowlany 3D oferuje ogromny potencjał – komentuje Thomas Imbacher, dyrektor zarządzający ds. innowacji i marketingu w Grupie Peri. – Obecnie wiele uniwersytetów i przedsiębiorstw pracuje nad rozwojem i uprzemysłowieniem tej technologii dla różnych segmentów rynku, takich jak np. budownictwo mieszkaniowe. Zespół ds. druku budowlanego w Peri pracuje nad tym tematem nieprzerwanie i jesteśmy przekonani, że wkrótce będziemy mogli przedstawić więcej sukcesów. Sprzedaż pierwszej drukarki budowlanej 3D naszemu partnerowi i klientowi, firmie Röser, jest dla firmy Peri ważnym pierwszym krokiem. Jest to pierwszy z wielu kroków.

Z kolei Maximilian Röser, współwłaściciel przedsiębiorstwa o tej samej nazwie mówi: –Obserwowaliśmy rozwój i potencjał drukarek budowlanych 3D w różnych branżach i jesteśmy przekonani, że będą one miały również w dłuższej perspektywie ogromną rolę do odegrania w przemyśle prefabrykatów betonowych. Röser jest od zawsze wysoce innowacyjnym przedsiębiorstwem, otwartym na nowe pomysły. Z tego powodu z przekonaniem podejmujemy się dalszego rozwoju i promocji technologii druku budowlanego 3D, z firmą Peri jako naszym partnerem. Mamy nadzieję, że stosunki handlowe pomiędzy firmą Peri i Röser okażą się długie i owocne.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.