Przegląd oferty rynkowej spalinowych podnośników przegubowych cz.1 

Data publikacji:
Przegląd oferty rynkowej spalinowych podnośników przegubowych cz.1 

Spalinowe podnośniki przegubowe są powszechnie stosowane na budowach, w przemyśle petrochemicznym, magazynach wysokiego składowania i innych lokacjach, gdzie konieczne jest podnoszenie ciężkich ładunków na duże wysokości lub manipulowanie nimi w trudno dostępnych miejscach. Dzięki zdolności do obrotu oraz wydłużonym ramionom, maszyny te są przydatne do różnych zadań, takich jak montaż konstrukcji stalowych, naprawy linii energetycznych, przeglądów dachów itp. Nowoczesne podnośniki przegubowe są projektowane także z myślą o bezpieczeństwie operatorów i najczęściej wyposażone są w systemy zabezpieczeń, takie jak ograniczniki obciążenia, systemy awaryjnego zatrzymywania i inne. Wersje spalinowe podnośników to jak widać uniwersalne urządzenia, należy jednak mieć na uwadze, że używając je w zamkniętych przestrzeniach, ze względów bezpieczeństwa należy zawsze zapewnić wysoko wydajny system wentylacji.

Genie

Pewne i sprawdzone podnośniki marki Genie w wersjach spalinowych oferują w zależności od wybranej wersji wysokość roboczą od 12,52 do nawet 43,15 m. Na uwagę zasługuje model Z-45 XC, który zapewnia imponujący udźwig w ograniczonym zakresie wynoszący 454 kg, wobec 300 kg  udźwigu w pełnym zakresie roboczym platformy.

Podnośnik przegubowy Z-45 XC zapewnia wysokość roboczą 15,86 m oraz wysięg boczny 7,55 m. Prześwit przy poziomym wysięgu bocznym to z kolei 7,44 m. Urządzenie napędzane jest przez wysokoprężny silnik o mocy 35,8 kW. Silnik posiada specjalny pakiet zabezpieczeń, podgrzewanie powietrza na wejściu, a w razie potrzeby może być wysuwany z podstawy maszyny na obrotowej platformie. Jest też awaryjne zasilanie 12V DC.

W opcjonalnym wyposażeniu można zamówić  funkcję podgrzewania silnika przed rozruchem, wskaźnik ciśnienia i temperatury oleju, filtr wyłapujący iskry oraz generator hydrauliczny (220V/50Hz, 2200W). Napęd przenoszony jest na 4 koła, w standardzie otrzymujemy koła terenowe wypełnione pianką, opcjonalnie także niebrudzące. Jazda nawet w trudniejszym terenie nie stanowi tutaj problemów, podnośnik posiada aktywną oś oscylacyjną, aktywny system kontroli trakcji, tył pojazdu nie zarzuca, 
a do dyspozycji operatora są dwie prędkości jazdy.

Stalowa, samopoziomująca platforma operatora ma wymiary 0,76 x 1,83 m, długość ramienia JiB wynosi 1,52 m. Obrót kopuły, nie kontynuowany jest możliwy w zakresie 355°, sama platforma natomiast obracana jest hydraulicznie ±80°. W koszu platformy zainstalowany jest certyfikowany system wagi, podpięta jest też linia 230V. Proporcjonalne sterowanie odbywa się za pomocą dżojstika, gdzie przycisk kierunku jazdy wybierany jest za pomocą kciuka, jest to praktyczne zabezpieczenie przed omyłkową jazdą w przeciwnym kierunku.

W kwestii bezpieczeństwa pracy są rozwiązania takie jak czujnik poziomu wychylenia z sygnałem dźwiękowym, system zabezpieczający operatora przed zgnieceniem, klakson, alarm dźwiękowy, ruchów i jazdy, alarm nadmiernego przechyłu i światło ostrzegawcze. Do nadzoru pracy podnośnika służy zwykły licznik motogodzin, dostępne jest przygotowanie do pracy z modułem GPS, które stanowi złącze do systemu Telematic. 

Producent umożliwia ponadto bardziej specjalistyczną  konfigurację podnośnika pod konkretny typ wykonywanych zadań. Dostępne są wówczas m.in.: dodatkowa barierka wokół platformy zabezpieczająca przed zgnieceniem rąk, linia pneumatyczna doprowadzona do platformy, dodatkowe światła robocze: 2 na podeście + 2 na platformie, pakiet zabezpieczeń do prac przy samolotach, pakiet do prac w trudnych warunkach przy wysokim zapyleniu, dodatkowe zabezpieczenia jak odcięcie funkcji pracy maszyny w momencie przekroczenia dopuszczalnego przechylenia, zabezpieczenia anty-wybuchowe EX, klatka ochronna dla operatora itd.

Manitou

Firma Manitou silnie rozwija swoją koncepcję maszyn zeroemisyjnych, niemniej w jej ofercie znajdują się również sprawdzone modele z napędem spalinowym zapewniające wysokość roboczą do 27,73 m. Popularny model 160 ATJ+, dzięki swojej terenowej konstrukcji, idealnie nadaje się do pracy na zewnątrz, również w nierównym, niespójnym i błotnistym terenie.

Model 160 ATJ+, o wysokości roboczej 16,21 m i zasięgu 8,52 m, napędzany jest silnikiem Kubota - D1105-E4B o mocy 18,5 kW, który spełnia normę emisji spalin Stage V. Regulacja prędkości obrotowej silnika odbywa się skokowo. Przy rozstawie osi 2,2 m promień zewnętrzny skrętu podnośnika wynosi 4,09 m. Pojazd poradzi sobie z podjazdem pod wzniesienia o nachyleniu do 45%, jego dopuszczalny przechył wynosi 5°. Przy nadmiernym pochyleniu podnośnika załącza się alarm dźwiękowy i optyczny. 160 ATJ+ posiada również blokadę dyferencjału na osi tylnej, a oś przednia jest wahliwa z ograniczonym poślizgiem. Napędzane są oczywiście wszystkie 4 koła, 4 koła są skrętne, możliwe jest też poruszanie się w trybie kraba. Koła podnośnika w rozmiarze 910 x 370 mm wypełnione są pianką, w opcji są wersje niebrudzące. W trybie roboczym prędkość jazdy wynosi 1 km/h, w trybie transportowym 5 km/h.

Wieżyczka zapewnia obrót w zakresie 350°, kosz ± 90°, a wychylenie wysięgnika w górę i w dół wynosi odpowiednio +66,5° / -65,8°. Na wieżyczce umiejscowiony został duży, kolorowy ekran. Platforma operatora to duży kosz o wymiarach 0,9 x 2,3 m z trzema wejściami, który z powodzeniem pomieści 3 pracowników. Jego maksymalny udźwig to 408 kg. Intuicyjne przyrządy sterujące i szereg systemów bezpieczeństwa sprawiają, że model 160 ATJ+ jest  podnośnikiem uniwersalnym, do wszelkich prac transportowych i konserwacyjnych w branży budowlanej obejmującej lekkie roboty konstrukcyjne. Elementy odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa stanowią obrotowe światło ostrzegawcze LED, sygnał dźwiękowy, podświetlana kontrolka (poziomowanie, przeciążenie, opuszczanie) oraz sygnał dźwiękowy w koszu. Praktyczne w codziennej pracy okazują się: system  Stop & Go, system łatwego i szybkiego montażu zawiesi czy też wbudowana pomoc w diagnozowaniu usterek.

Opcjonalne wyposażenie maszyny obejmuje elementy takie jak: generator 3,50 kVA, akumulator o zwiększonej pojemności, gniazdo 230V na głowicy wysięgnika, z wyłącznikiem różnicowym, kodowe zabezpieczenie przed uruchomieniem, przyłącze wodne, uchwyty, zawór bezpieczeństwa, system ochrony dodatkowej, światła robocze, alarm dla wszystkich ruchów oraz jazdy itd.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.