[ATB] Aktualności

Spadek przychodów

Data publikacji:

Renomowany producent lekkiego i kompaktowego sprzętu budowlanego, koncern Wacker Neuson, osiągnął w pierwszym półroczu 2020 r. przychód w wysokości 796,7 mln EUR. Oznacza to spadek o 16,4% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym (pierwsza połowa 2019 r. - 952,6 mln EUR).

Po pozytywnym początku roku obrotowego 2020 sytuacja gospodarcza od połowy marca zaczęła gwałtownie spadać ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronaawirusa. Szeroko zakrojone blokady stworzyły niezwykle trudne warunki dla naszej działalności i zakłóciły łańcuchy dostaw. Przerwy w działalności budowlanej naszych klientów oraz duża niepewność co do przyszłego rozwoju pandemii miały wyraźnie negatywny wpływ na zachowania inwestycyjne w branży – wyjaśnia Martin Lehner, prezes zarządu Wacker Neuson. Warto zauważyć, że przychody w II kwartale 2020 r. spadły aż o 25,4% (385,9 mln euro; II kwartał 2019 r. - 517,2 mln EUR).

Trendy regionalne

Udział Europy w przychodach firmy znacznie wzrósł w pierwszej połowie 2020 r., osiągając 79,3% (w pierwszym półroczu 2019 r. - 72,7%). Niektóre rynki europejskie, w szczególności kraje Europy Środkowej, nie zostały tak silnie dotknięte przez pandemię COVID-19 jak obie Ameryki. W rezultacie przychody na rynkach europejskich spadły o stosunkowo niskie 8,8 % (w I półroczu 2020 r. - 631,4 mln EUR; w I półroczu 2019 r. - 692,5 mln EUR).

W sektorze budowlanym szczególnie silne okazały się Niemcy, Austria i Szwajcaria. Grupa Wacker Neuson na rynkach niemieckojęzycznych skorzystała z rozbudowanej sieci sprzedaży bezpośredniej, dzięki której oferuje klientom szeroki wachlarz elastycznych rozwiązań w zakresie wynajmu, sprzedaży i serwisu. Pomogło to złagodzić skutki przestojów w krajach Europy Południowej, Francji i Wielkiej Brytanii. Dobre efekty przyniosła działalność w sektorze rolniczym. Przychody w tej branży wzrosły o 0,9% do 153,4 mln EUR (w I półroczu 2019 r. - 152 mln EUR).

Region obu Ameryk został szczególnie mocno dotknięty pandemią COVID-19, która doprowadziła do spadku przychodów w pierwszym półroczu o 38% do 143,4 mln EUR (w pierwszym półroczu 2019 r. - 231,2 mln EUR). Spadek ten wynikał przede wszystkim z bardzo ostrożnego podejścia do inwestycji ze strony kluczowych klientów, w tym firm wynajmujących. W USA nadal odnotowuje się bardzo wysokie wskaźniki zakażeń. W związku z tym niepewność co do przyszłego rozwoju pandemii pozostaje tam szczególnie wysoka.

Przychody za pierwsze półrocze 2020 r. w regionie Azji i Pacyfiku zmniejszyły się o 24,2% do 21,9 mln EUR (w pierwszej połowie 2019 r. - 28,9 mln EUR). W Chinach skutki działania koronawirusa były odczuwalne przede wszystkim w I kwartale br. Chiński zakład produkcyjny w Pinghu oraz tamtejsza sieć sprzedaży zostały tymczasowo doprowadzone do całkowitego zastoju poprzez zastosowanie lockdownu. Ograniczenia produkcji zostały jednak niemal całkowicie odwrócone do kwietnia, co umożliwiło wzrost przychodów w drugim kwartale w wysokim jednocyfrowym tempie w stosunku do roku poprzedniego. Inaczej było w Australii, gdzie Grupa odnotowała dwucyfrowe procentowe straty przychodów w obu kwartałach sprawozdawczych.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.