[ATB] Opinie użytkowników BobcatŁadowarki teleskopowe

Teleskopowy sprzęt przeciwpożarowy marki Bobcat

Data publikacji:
sprzęt teleskopowy bobcat

Jednostki strażackie na całym świecie wyposażane są w najnowsze rozwiązania techniczne. Jednak poza konwencjonalnymi wozami strażackimi z wyposażeniem gaśniczym strażacy często potrzebują wsparcia maszyn innego rodzaju. Dowodzi tego chociażby przykład jednostki OSP w Gąbinie na Mazowszu, która w 2019 r. zakupiła 32-tonowy wóz strażacki MAN TGS 41.460 z napędem na 8 kół i zbiornikiem wody o pojemności 11 tys. l, a także… specjalnie zmodyfikowaną ładowarkę teleskopową Bobcat T40.180SLP.

W efekcie strażacy ochotnicy z Gąbina mają prawdopodobnie jeden z najbardziej nietypowych zestawów sprzętu przeciwpożarowego w Polsce, który pozwala działać w najbardziej niekorzystnych warunkach terenowych.

Ładowarka teleskopowa Bobcat to kluczowa część inwestycji w nowy sprzęt - to pierwsza taka maszyna zakupiona przez jednostkę OSP w Polsce. Ładowarka Bobcat T40.180SLP zapewnia udźwig 4 t, ma napęd na cztery koła i silnik wysokoprężny o mocy 100 KM. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 17,5 m, co oznacza, że może sięgnąć na dach typowego pięciokondygnacyjnego budynku.

Jest ona wyposażona w stabilizatory, które pozwalają drużynie strażackiej zbliżyć się do budynku bez utraty zasięgu. Maszyna z OSP Gąbin wykorzystuje odpowiednio przystosowany do zadań osprzęt roboczy, czyli: kosz ratunkowy (platforma osobowa), widły paletowe, łyżkę kombinowaną z chwytakiem oraz chwytak do drzew.

Do wielu zastosowań

OSP Gąbin wykorzystuje ładowarkę teleskopową Bobcat od niemal dwóch lat. W tym czasie była ona regularnie wykorzystywana przy wielu akcjach strażaków, w tym w kilku wyjątkowych zastosowaniach. Było to np. podjęcie wraku małego samolotu z rzeki, gdzie żadna inna maszyna nie mogła pracować na miękkim nabrzeżu.

W zasadzie jednostka strażacka wykorzystuje ładowarkę na różne sposoby: z platformą osobową do ewakuacji osób uwięzionych na dużej wysokości; z widłami, do przenoszenia płonącego siana; ze specjalnym osprzętem do robienia dziur w dachach płonących budynków, aby można było tam umieścić węże gaśnicze. Ostatnim, równie ważnym zastosowaniem jest podnoszenie i przenoszenie ciężarów w obszarach, gdzie nie mogą dotrzeć lub pracować ciężkie dźwigi.

– Zawsze chętnie korzystamy z ładowarki teleskopowej podczas trudnych akcji. Wraz z naszymi przeszkolonymi ochotnikami i innym sprzętem sprawia, że jesteśmy przygotowani do zadań, które są na granicy niemożliwego. Korzystanie z wytrzymałej maszyny, takiej jak Bobcat T40.180SLP, to ważna część naszej misji polegającej na niesieniu pomocy w niebezpiecznych sytuacjach w naszym regionie. Ze względu na wyjątkowe cechy ładowarki teleskopowej Bobcat często jesteśmy proszeni o wsparcie naszych kolegów spoza regionu.

– komentuje Waldemar Zawadzki, komendant OSP w Gąbinie

Maszyna po modyfikacjach

Wykorzystanie maszyny T40.180SLP do tak wymagających zadań wymaga istotnych modyfikacji i szczególnego wsparcia serwisowego - czyli usług wyspecjalizowanego dilera firmy Bobcat. W tym przypadku to Asco Equipment z Katowic, w której OSP Gąbin złożył zamówienie i dalej zapewnia wszystkie niezbędne usługi serwisowe oraz części zamienne do ładowarki.

Aby ładowarka spełniła potrzeby strażaków z OSP Gąbin, Asco Equipment przeprowadziło pełne badania i wprowadziło modyfikacje niezbędne do uzyskania specjalnych atestów bezpieczeństwa dotyczących pracy w tej dziedzinie. Kluczowe zmiany w maszynie obejmują dodatkowe światła robocze, niebieskie światła obrotowe oraz specjalne malowanie w barwach straży pożarnej z elementami odblaskowymi. T40.180SLP otrzymała również certyfikat zgodności dla polskich jednostek straży pożarnej.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.