[ATB] Aktualności Wacker Neuson

Wacker Neuson patrzy z optymizmem w rok 2021

Data publikacji:

Po pełnym wielu wyzwań roku 2020 zarząd koncernu Wacker Neuson z optymizmem patrzy w przyszłość. W związku z pozytywnymi perspektywami dla branży budowlanej i rolniczej oraz znacznie wyższym portfelem zamówień w porównaniu z rokiem ubiegłym, szefostwo niemieckiej firmy spodziewa się, że w 2021 r. odnotuje wzrost we wszystkich regionach oraz segmentach działalności. Wacker Neuson przewiduje, że przychody wyniosą 1700-1800 mln EUR (2020: 1615,5 mln EUR) przy marży EBIT 8-9,5% (2020: 4,7%).

W minionym roku Covid-19 postawił przed nami wszystkimi poważne wyzwania, a pandemia jeszcze się nie skończyła. Niemniej jednak, wszystkie znaki wskazują na ponowny wzrost w 2021 r. i jesteśmy bardzo pewni nadchodzących tygodni i miesięcy. Nasi klienci są zajęci, a nasze księgi zamówień są dobrze wypełnione. W ubiegłym roku ciężko pracowaliśmy nad poprawą efektywności w całym koncernie. Nie jesteśmy jeszcze tam, gdzie chcemy być, ale jestem bardzo optymistycznie nastawiony do rozwoju naszej rentowności w 2021 r. i później

– wyjaśnił Kurt Helletzgruber, prezes zarządu i dyrektor finansowy Wacker Neuson.

Oprócz utrzymujących się negatywnych skutków kryzysu związanego z koronawirusem, władze koncernu uważają, że źródłem ryzyka jest obecnie w szczególności łańcuch dostaw. Sytuacja w wielu obszarach jest już pod znaczną presją ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią i ogólny wzrost popytu. Poza tym Wacker Neuson boryka się z silnymi podwyżkami cen zaopatrzenia, np. w stal.

Rok w cieniu pandemii

W minionym roku obrotowym koncern Wacker Neuson odnotował znaczny spadek przychodów. Środki ochronne wprowadzone przez wiele krajów, instytucji i przedsiębiorstw przerwały działalność budowlaną i naruszyły łańcuchy dostaw, szczególnie w pierwszej połowie 2020 r. Powszechne lockdowny i duża niepewność co do rozwoju pandemii miały zdecydowanie negatywny wpływ na zachowania inwestycyjne klientów, a także na sytuację gospodarczą Wacker Neuson. Koncern odnotował przychody w wysokości 1615,5 mln EUR, co oznacza spadek o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym (2019: 1901,1 mln EUR).

Jeśli chodzi o wyniki w ujęciu geograficznym, przychody w Europie spadły o 6,5%, do poziomu 1289,7 mln EUR (2019: 1379 mln EUR). Biznes rozwijał się korzystniej w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie Grupa korzystała ze swojej szczególnie gęstej sieci własnych oddziałów handlowych i dilerów. Spadek sprzedaży nowego sprzętu udało się złagodzić dzięki wzrostowi przychodów w segmencie usług. Również w przypadku maszyn rolniczych produkowanych przez marki koncernu Kramer i Weidemann odnotowano stabilizację obrotów na poziomie 304,3 mln EUR, co oznacza spadek tylko o 1,9% (2019: 310,2 mln EUR).

Ameryka Północna i Południowa została szczególnie mocno dotknięta przez Covid-19, a przychody w tym regionie spadły o 41,2% do 270,4 mln EUR (2019: 459,5 mln EUR). Wynikało to przede wszystkim z silnej niechęci do inwestycji wśród głównych klientów i sieci wypożyczalni, które wykazały się wyraźniejszym ograniczaniem skali działalności niż cały rynek.
W regionie Azji i Pacyfiku przychody spadły do 55,4 mln EUR w stosunku do roku poprzedniego (2019: 62,6 mln EUR). Spadki przychodów skumulowały się zwłaszcza w I kwartale 2020 r., ponieważ chińska fabryka została zamknięta na kilka tygodni w związku z Covid-19. Podczas gdy w kolejnych miesiącach sytuacja w Chinach i Australii szybko się poprawiła, w krajach Azji Południowo-Wschodniej nie wykazywała żadnych oznak złagodzenia.

Zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) w analizowanym okresie wyniósł 75,5 mln EUR (2019: 153,1 mln EUR), co odpowiada marży EBIT w wysokości 4,7% (2019: 8,1%). Grupa zdołała częściowo zniwelować negatywny wpływ na wyniki dzięki szybkiemu wdrożeniu działań w odpowiedzi na gwałtowny spadek popytu, w tym znacznemu obniżeniu kosztów operacyjnych. Pozytywne efekty przyniósł również korzystniejszy miks produktowy, odzwierciedlający większy udział segmentu usług w przychodach ogółem.

Koncentracja na poprawie efektywności

Wacker Neuson nadal koncentruje się w szczególności na poprawie rentowności. Projekt organizacyjny „Xto1” jest ważnym filarem wspierającym wysiłki koncernu w tym zakresie. – Koncern Wacker Neuson w ostatnich latach znacznie się rozrósł. Nasza organizacja rosła w tym czasie razem z nami, nie przechodząc żadnych poważnych zmian strukturalnych. Nie zawsze było to idealne rozwiązanie z punktu widzenia efektywności i rentowności. Potrzebujemy przejrzystej, sprawnej, wydajnej struktury z jasno zdefiniowanymi rolami i obowiązkami, jeśli chcemy osiągnąć cele, które wyznaczyliśmy w naszej inicjatywie „Strategia 2022”. Xto1” to nasza mapa drogowa, która pozwoli nam przekształcić 5500 pracowników na całym świecie w spójną, silną jednostkę – mówi Helletzgruber. W ramach Strategii 2022 Grupa dąży m.in. do osiągnięcia marży EBIT na poziomie ponad 11% i zwiększenie przychodów powyżej 2 mld euro.

Po dwucyfrowych wzrostach w latach 2017-2019 Wacker Neuson w 2020 r. zanotował wyraźne załamanie ścieżki wzrostu. To spowodowało, że koncern ogłosił jesienią, że swoje cele strategiczne osiągnie rok do dwóch lat później niż pierwotnie planowano. – Długoterminowe trendy w naszej branży pozostają niezmienione i nadal oferują duże możliwości dla naszej Grupy. W tym celu zamierzamy dalej umacniać naszą silną pozycję rynkową i w dalszym ciągu zachwycać naszych klientów innowacyjnymi rozwiązaniami. Jestem przekonany, że uda nam się osiągnąć nasze cele – podsumowuje Helletzgruber.

Nowy szef

Od 1 czerwca 2021 r. dr Karl Tragl obejmie stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego Wacker Neuson SE. Ostatnio pełnił on funkcję prezesa zarządu Diehl Group, światowego koncernu technologicznego zatrudniającego około 17 tys. pracowników.

– Dr Tragl to doświadczony, międzynarodowy lider, który doskonale zna branżę budowy maszyn i będzie kierował naszą firmą. Ma on bogate doświadczenie w zakresie internacjonalizacji, które możemy wykorzystać, aby jeszcze lepiej wykorzystać szanse, które pojawiają się na rynku światowym – dodaje. Karl Tragl jako prezes zarządu będzie oprócz swoich obowiązków jako prezes zarządu odpowiadał za strategię, fuzje i przejęcia, dział prawny i zgodność z przepisami, zasoby ludzkie, relacje inwestorskie, komunikację korporacyjną, zrównoważony rozwój i nieruchomości.

– wyjaśnia Hans Neunteufel, przewodniczący rady nadzorczej Wacker Neuson.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.