Zagęszczanie Caterpillar w nowej odsłonie

Data publikacji:

W ofercie firmy Caterpillar jest nowy walec do gruntu Cat 815, który dzięki wprowadzonym usprawnieniom technologicznym zapewnia większą wydajność, co ma szczególne znaczenie podczas zagęszczania na dużych obszarach. Obecnie Cat 815 ma obniżoną wysokość transportową, a także przeprojektowaną kabinę operatora z nowym układem kierowniczym, elementami sterowania i klimatyzacją zwiększającą komfort pracy. Poprawiono też konstrukcję maszyny dla ułatwienia obsługi i obniżenia kosztów serwisowych.

Model Cat 815 jest napędzany przez silnik C7.1 o mocy 249 KM, spełniający normę emisji spalin Stage V. Zmniejszenie zużycia paliwa zapewniają: automatyczny system sterujący wyłączaniem silnika i układu elektrycznego na biegu jałowym oraz elektroniczny układ APECS, który odpowiada za pracę skrzyni biegów dla lepszej zmiany przełożeń i większej dynamiki na wzniesieniach. Masa własna maszyny wynosi ok. 22,5 t, a prędkość poruszania się w przód i tył to ok. 18 km/h.

Walec Cat jest przeznaczony do wydajnego zagęszczania gleby za pomocą czterech stalowych bębnów o szerokości 991 mm i średnicy zewnętrznej 1412 mm. Wzór bieżnika bębna w jodełkę, zapewnia wysoki nacisk na podłoże i optymalne zagęszczanie zarówno przy jeździe do przodu, jak i do tyłu, a przy tym gwarantuje wymaganą przyczepność i płynną jazdę. Układ roboczy wyposażono w listwy czyszczące, które eliminują zbieranie materiału niezależnie od kierunku walcowania.

Technologia zwiększająca produktywność

Nowy walec do gruntu Cat 815 wyposażony jest fabrycznie w system mapowania Cat Compact GPS, który umożliwia podgląd już zagęszczonych obszarów. W ten sposób redukuje ilość powtórnych przejazdów, co z kolei oszczędza czas pracy oraz spalane paliwo. Układ kontroli zagęszczania Cat Compaction Control z systemem Machine Drive Power, na podstawie danych dotyczących energii i oporów toczenia, określają twardość podłoża i informują operatora na bieżąco o postępach pracy.

Operator walca ma także wsparcie systemu Vital Information Management (VIMS), który zbiera informacje o wydajności maszyny oraz dane operacyjne i wyświetla je w kabinie na ekranie dotykowym. Za pośrednictwem interfejsu VisionLink, dostępna jest online technologia Cat Link rejestrująca dane operacyjne i kody diagnostyczne.

Nowe stanowisko pracy

Kabina operatora osadzona została na izolowanych mocowaniach,  i wyposażona jest w klimatyzację, kamerę cofania i regulowany fotel Premium Plus ze skórzanym wykończeniem, który dodatkowo posiada funkcje ogrzewania i chłodzenia oraz odchylany podłokietnik. We wnętrzu kabiny utrzymywane jest podwyższone ciśnienie co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza pyłów i zanieczyszczeń. Szybsze i krótsze cykle zmniejszają obciążenie operatora, zaimplementowany system STIC łączy funkcje sterowania oraz wybór biegów w jednej dźwigni.

Zmniejszenie kosztów utrzymania

Nowy walec do gruntu zapewnia także niższe koszty utrzymania i serwisu. Ulepszono technologię przepływu powietrza, nowy filtr ma teraz 3-krotnie dłuższą żywotność. Operator maszyny jest w razie potrzeby informowany o blokadach przepływu za pomocą elektronicznego wskaźnika. Zgrupowano punkty serwisowe, scentralizowano też punkty smarowania dla ułatwienia i skrócenia czasu konserwacji.

Zęby walca są poddane specjalnej obróbce cieplnej dla zwiększenia ich okresu żywotności, w przypadku uszkodzenia można je wymienić. Dostęp do wyłącznika awaryjnego, odłączania akumulatora i rozruchu awaryjnego jest możliwy z poziomu podłoża.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.