[ATB] Technika Pronar budowlane

Bijakowe firmy Pronar z dobrej ręki

Data publikacji:

Firma Pronar jest dobrze znanym producentem sprzętu dla rolnictwa, usług komunalnych i branży transportowej. W jej ofercie znajdują się również kosiarki bijakowe, czyli uniwersalne maszyny przeznaczone do koszenia, rozdrabniania oraz pielęgnacji najróżniejszych typów upraw i nieużytków. Producent posiada w swoim portfolio 3 serie kosiarek bijakowych: z przesuwem poprzecznym BKD, tylno-czołowe BK M, a także bijakowe tylno-boczne BBK M. Czym się różnią, i która jest dla nas odpowiednia? O tym w poniższym artykule.

Seria BKD

Kosiarki bijakowe BKD z przesuwem poprzecznym są stosowane w zakresie usług komunalnych, ale także w sadownictwie i rolnictwie. Seria BKD zawiera 4 modele o szerokościach roboczych od 1,6 do 2 m. Przy masie własnej od 635 do 730 kg wymagają one ciągnika o minimalnej mocy od 40 do 70 KM. Umożliwiają pracę z prawej strony względem ciągnika, a agregowane są na przedni lub tylny TUZ, dzięki dwustronnej ramie. Przesuw boczny o 44 cm realizowany jest hydraulicznie z ciągnika, pozwala na łatwe omijanie przeszkód bez zmiany toru jazdy.

Układ napędowy posiada przekładnię kątową ze sprzęgłem jednokierunkowym, a dynamicznie wyważany wał tnący, zapewnia długi czas eksploatacji łożysk oraz ciche działanie maszyny. Pasy napędowe są napinane automatyczne. Seria BKD umożliwia Współpracę z WOM-em prawo i lewo-obrotowym, przez co nie są konieczne dodatkowe przekładnie zmieniających kierunek obrotów. Wał przegubowo-teleskopowy stanowi wyposażenie standardowe.

Kosiarki BKD w zależności od wersji posiadają 14, 16 lub 18 noży bijakowych. Wysokość koszenia 20, 40 lub 60 mm jest regulowana poprzez zmianę położenia wału kopiującego z systemem automatycznego oczyszczania. Dzięki zwiększonej średnicy wału do 159 mm, możliwe jest uzyskanie większej prędkości liniowej noży. Zwiększona wydajność mulczowania wynika także z zastosowania układu wymiennych przeciwnoży ze stali trudnościeralnej. Standardowe wyposażenie zawiera również łatwo wymienne stalowe ślizgi oraz osłony wewnętrzne obudów.

 

Seria BK M

Kosiarki tylno-czołowe BK M przeznaczone są prac związanych z oczyszczeniem pól z resztek roślin po zbiorach, w sadach do oczyszczania przestrzeni między rzędami sadzonek, krzewów i drzew owocowych. Powszechnie stosowane są również do utrzymania terenów zieleni miejskiej, otoczenia dróg, do wykaszania dużych połaci łąk itd. Seria liczy 6 modeli o szerokości roboczej od 1,1 do 2,5 m. Przy masie własnej od 350 do 660 kg, do sprzęgania wymagają ciągników o mocy 25 do 90 KM. Zapewniają przy tym możliwość agregacji na tył i przód, z wszystkimi ciągnikami oraz możliwość pracy z WOM-em lewo i prawo obrotowym, na 1000 i 540 obr./min.

Seria BK M umożliwia koszenie różnorodnych podłoży przy wykorzystaniu 3 dostępnych typów noży bijakowych. W standardzie są noże młotkowe, w opcji zaś noże typu Y oraz YI. Wysokość koszenia 20, 40 lub 60 mm regulowana jest położeniem wału kopiującego. W zależności od wersji kosiarki, jej przesunięcie w poziomie wynosi od 44 do 78,5 cm.

Seria BBK M

Kosiarki bijakowe tylno-boczne BBK M są idealne do prac komunalnych z utrzymaniem zieleni miejskiej, do koszenia i rozdrabniania zarośli i trawy na niezagospodarowanych terenach, na poboczach dróg, ale również w sadach, terenach zalesionych oraz rolnictwie - umożliwiają rozdrabnianie obciętych gałęzi drzew do średnicy 10 cm. Seria BBK M to 6 modeli zapewniających szerokość koszenia od 1,2 do 2 m.

Masa kosiarek wynosi od 750 do 965 kg, a zapotrzebowanie na moc to 30-70 KM. Kosiarki BBK M posiadają zawieszenie pantografowe, mocowane są na ciągniku poprzez TUZ kat. II i III. Możliwe jest położenie kosiarki prawe lub lewe względem nośnika. Kosiarki BBK M mają możliwość agregacji z wszystkimi ciągnikami z WOM-em lewo i prawo obrotowym, przy prędkościach 1000 i 540 obr./min. Szeroki zakres pracy nawet w trudno dostępnych miejscach daje możliwość nachylenia od +94° do –65°.

W zależności od modelu, kosiarki posiadają od 10 do 18 noży bijakowych, wał roboczy ma średnicę 133 lub 160 mm. Maksymalny przesuw kosiarki wynosi 1,82 m, regulowany jest układem hydraulicznym i zapewnia łatwiejsze manewrowanie kosiarką pomiędzy przeszkodami, bez zmiany toru jazdy. Podwójny płaszcz komory roboczej wykonano z odpornej na ścieranie stali, w przypadku zużycia dolnego płaszcza nie trzeba wymieniać całego elementu. Kosiarki BBK M mają również mechaniczne zabezpieczenie przeciw najazdowe, które w przypadku natrafienia na przeszkodę podnosi lekko kosiarkę do góry i odchyla ją do tyłu, chroniąc w ten sposób układ roboczy przed zniszczeniem.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.