ystemy telematyki w maszynach budowlanych stają się coraz bardziej powszechne. Ich rola jest nieoceniona na współczesnym placu budowy. Dostarczając zebrane dane, zapewniają oszczędności na zużyciu paliwa, poprawiają wydajność pracy i pozwalają na efektywne planowanie działań serwisowych posiadanego parku maszyn. Co równie ważne, telematyka poprzez monitoring działalności środowiskowej pomaga także uzyskiwać przewagę w przetargach na projekty rządowe.
Oferowane przez producentów maszyn rozwiązania telematyczne coraz bardziej wpływają na decyzje zakupowe klientów. Obecnie dużym wyzwaniem jest to, aby właściciele flot mieszanych mieli dostęp do wszystkich danych maszyn tylko na jednej platformie.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie API (interfejs programowania aplikacji), który umożliwia aplikacjom różnych producentów OEM komunikowanie się ze sobą. Dzięki API wykonawcy mogą przeglądać dane na swojej istniejącej platformie dostarczanej przez producentów OEM takiej jak np. Hitachi Global e-Service lub w innym niezależnym oprogramowaniu do zarządzania flotą.
Zapotrzebowanie na dane jest coraz większe, współczesne maszyny posiadają wiele inteligentnych funkcji, a stosowane platformy komunikacyjne są w stanie udostępniać dane wraz z ich niezbędną analizą z większą częstotliwością, nawet co 15 minut. Bezpośredni i szybki przesył danych jest już teraz możliwy dzięki wykorzystaniu sieci satelitarnych i komórkowych na całym świecie, a prognozowany trend wzrostu znaczenia technologii informatycznych w budownictwie będzie się dalej utrzymywać.
Flota podnośników nożycowych Haulotte coraz szersza
Bijakowe firmy Pronar z dobrej ręki
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę