[ATB] Budownictwo

Druga fala pandemii uderzy w polskie budownictwo

Data publikacji:

Aktywność w budownictwie pozostanie na obniżonym poziomie w najbliższych miesiącach - ocenia w najnowszym raporcie Credit Agricole. Według analityków w IV kwartale br. i I kwartale 2021 r. produkcję budowlano-montażową będzie ograniczać druga fala pandemii, która m.in. obniży inwestycje firm. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2020 r. spadła o 9,8%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,5%.

Zobacz także: Przełam stare przyzwyczajenia

  Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa nie zmieniła się we wrześniu w porównaniu z sierpniem. Oznacza to, że jej odsezonowany poziom był we wrześniu około 16% niższy niż w lutym, czyli przed wybuchem pandemii - wskazał bank. Dodano, że jej spadek odnotowano we wszystkich działach - największy w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (-14,5% rdr wobec -16,9% rdr w sierpniu).

  W opinii głównego ekonomisty banku, Jakuba Borowskiego aktywność w budownictwie pozostanie na obniżonym poziomie w najbliższych miesiącach. – W IV kwartale br. i I kwartale 2021 r. czynnikiem ograniczającym produkcję budowlano-montażową będzie druga fala pandemii COVID-19, oddziałująca w kierunku dalszego pogorszenia klimatu inwestycyjnego i obniżenia inwestycji przedsiębiorstw – ocenił. Wsparciem dla tego scenariusza jest utrzymujący się na niskim na tle historycznym poziom wskaźnika koniunktury GUS obrazującego bieżący portfel zamówień firm budowlanych.

  Eksperci podkreślili, że dane o produkcji budowlano-montażowej są neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji. Z kolei dane o koniunkturze w październiku, a także wprowadzone i oczekiwane kolejne obostrzenia w związku z nasileniem pandemii COVID-19 „wskazują na znaczące ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w IV kw. -2,8% rdr)” - podsumowali.

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

  Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

  YouTube atb

  zobacz więcej

  CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.