Koparki gąsienicowe w klasie 20-30 ton

Data publikacji:

Europejski rynek koparek znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym. Niskie stopy procentowe oraz duże potrzeby inwestycyjne w zakresie rozwoju infrastruktury, energii, transportu i budownictwa są jego siłą napędową. Branża budowlana, ale także sektor wydobywania surowców i kamienia ciągle wymagają wydajnych i mocnych maszyn, które będą mogły wykonywać różne zadania, a koparki gąsienicowe idealnie wpisują się w te potrzeby. Są to maszyny o szerokim spektrum zastosowań, także w ciężkim terenie. Poniżej zestawienie wybranych topowych propozycji popularnych producentów w klasie 20 - 30 ton.

Case Construction Equipment

Seria D koparek gąsienicowych firmy Case CE cechuje się prostą i solidną konstrukcją dla zwiększonej trwałości oraz rozwiązaniami projektowymi dającymi wysoką jakość, doskonałą precyzję i sterowalność, a także szeroki dostęp do specjalistycznego osprzętu. Przedstawicielem tej serii jest model CX210D dostępny w różnych konfiguracjach wyposażenia. Jednostką napędową koparki jest 4-cylindrowy sinik Isuzu AR-4HK1X o mocy 166 KM zgodny z normą emisji spalin Stage IV. Zastosowany silnik zapewnia wymagane osiągi połączone z niskim zużyciem paliwa i emisją spalin.

Uzyskano to poprzez zaawansowane zarządzanie absorbcją energii. W tym celu sprzężono działanie pięciu systemów: regulację momentu obrotowego, która zmniejsza główne obciążenia pompy, regulację ciśnienia w obwodzie podnoszenia wysięgnika (BEC) dla zmniejszenia zużycia paliwa, regulację ciśnienia obrotu (SWC) precyzyjnie zarządzającej rozkładem energii hydraulicznej przy operacji obracania, regulację skoku szpuli (SSC) dającą automatyczną regulację ciśnienia podczas kopania i wyrównywania oraz automatyczną funkcję Idle, która obniża obroty silnika po 5 s bezruchu. Dodatkowo funkcja Idle Shutdown wyłącza silnik po ustawionym czasie. Obie te funkcje ustawia się ręcznie. Zastosowane technologie pozwalają uzyskać oszczędność paliwa do 8%.

Układ hydrauliczny zasilają 2-osiowe pompy tłokowe o zmiennym wydatku z układem regulacji. Zapewniają one przepływ oleju na poziomie maksymalnym 2x211 l/min. Nowe pompy ze sterowaniem elektronicznym i większym głównym zaworem sterującym zapewniają czasy cykli krótsze o 12% niż w maszynach poprzedniej generacji. Koparka CX210D posiada ponadto 3 tryby pracy, łatwo dostosowywane do każdego obciążenia roboczego.

Tryb A przeznaczony jest do równania, podnoszenia i pracy precyzyjnej, tryb H zapewnia najlepszą równowagę między produkcyjnością, a zużyciem paliwa, natomiast tryb SP z dodatkową prędkością i mocą do najbardziej wymagających i ciężkich zadań. W kwestii elementów roboczych firma Case CE oferuje: wysięgnik 5,7 m, wysięgnik 2-częściowy, wysięgnik o zwiększonym zasięgu 8,7 m, ramię 2,4 i 6,4 m oraz opcjonalnie wysięgnik o długim zasięgu 10,3 m, ramię 3 i 8 m. Dostępne jest także ramię Heavy Duty z płytą wzmacniającą i użebrowaniem od dolnej strony.

Wzmocniona kabina operatora zgodna jest ze standardem ROPS i FOPS poziomu II. Zapewnia bardzo dobrą widoczność oraz bezpieczne środowisko pracy operatora. Wyposażenie wnętrza zawiera nowy ergonomiczny fotel z wysokim oparciem i amortyzacją pneumatyczną, klimatyzację, tylną i boczną kamerę, 178mm kolorowy monitor LED z ciągłym widokiem z kamery, tuner i radio Bluetooth, opcjonalny pakiet oświetleniowy LED. System amortyzujący obniża poziom hałasu i wibracji, zapewniając operatorowi najwyższy komfort pracy.

W opcji są ponadto przednie osłony kabiny, siatki ochronne, alarm jazdy oraz system telematyki. Punkty serwisowe rozmieszczono w taki sposób, aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp. Wszystkie filtry i punkty wlewu przy tankowaniu zostały pogrupowane, chłodnice zamontowano obok siebie, aby ułatwić dostęp podczas czyszczenia i usprawnić chłodzenie.

Doosan

DX300LC-7 to flagowy model, reprezentujący nową 7. serię koparek gąsienicowych Doosan. Koreański producent wprowadził w swoich maszynach znaczące ulepszenia obejmujące poprawę niezawodności i wytrzymałości konstrukcji oraz zwiększenie produktywności ze szczególnym naciskiem na mniejsze zużycie paliwa. Nowa koparka Doosan zapewnia również większy komfort pracy operatora i łatwiejsze sterowanie, a dzięki uproszczonym czynnościom serwisowym przestój maszyny skrócony jest do minimum.

Zastosowany w koparce 6-cylindrowy silnik Doosan DL08V o mocy 275 KM, zaprojektowany został pod kątem wysokiej wydajności i oszczędności paliwa. Jednostka ta spełnia wymagania normy emisji spalin Stage V dzięki wykorzystaniu systemu utleniania katalitycznego (DOC) oraz selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) z filtrem cząstek stałych (DPF). Zużycie paliwa w zależności od warunków pracy optymalizują 4 dostępne tryby zasilania: Eco, Standard, Power, Power Plus oraz automatyczny układ Smart Power Control, który zawiera 2 współpracujące ze sobą systemy: regulacji zmiennej prędkości obrotowej i regulacji momentu obrotowego pompy. Funkcja automatycznego wyłączania silnika umożliwia zatrzymanie pracy silnika po określonym czasie bezczynności, który operator sam może dostosować. Dalszą redukcję zużycia paliwa uzyskano poprzez synchronizację pracy silnika i układu hydraulicznego.

W tym celu system e-EPOS (elektroniczny system optymalizacji wykorzystania energii) połączono z elektroniczną jednostką sterującą ECU (Electronic Control Unit) za pośrednictwem łącza transferu danych. Układ hydrauliczny może pracować w 2 trybach: wysoki moment obrotowy lub wysoka prędkość jazdy. Dostępne są też 4 tryby robocze: 1-kierunkowy, 2-kierunkowy, kopania i podnoszenia. Zasilanie hydrauliki zapewniają dwie tandemowe, osiowe pompy tłokowe o zmiennej objętości skokowej z maksymalnym wydatkiem 2×248 l/min.

Sterowanie przepływem i ciśnieniem w pomocniczym układzie hydraulicznym odbywa się za pośrednictwem panelu sterowania. Koparka oferowana jest z wysięgnikiem jednoczęściowym o długości 6,24 m i z długością ramienia 2,5; 2,85; 3,1 i 3,75 m lub dwuczęściowym z dolną częścią 3,24 m i górną 3,05 m oraz ramieniem 2,5; 3,1 i 3,75 m. Dostępne są też 4 łyżki od uniwersalnej po wersję do ciężkich prac górniczych.

Ciśnieniowa kabina operatora spełnia wymagania ROPS. Zawiera podgrzewany i amortyzowany fotel, zintegrowane układy ogrzewania i klimatyzacji, inteligentny kluczyk, dotykowy 8” ekran i kamerę z zakresem widoczności 360O. W opcji są: światła robocze LED, ultradźwiękowe czujniki wykrywające przeszkody, sprężarka z pistoletem oraz osłony boczne. W kabinie zastosowano układ zawieszenia CabSus, który tłumi drgania i pochłania wstrząsy dużo skuteczniej niż konwencjonalne zawieszenie.

Ważną cechą koparki Doosan DX300LC-7 jest jej wysoka wytrzymałość. Wynika to z konstrukcji maszyny oraz jakości zastosowanych materiałów. Koparka ma wzmocnioną ramę i wysięgnik, ponadto wszystkie konstrukcje spawane zaprojektowano w sposób ograniczający naprężenia. Rolki gąsienic nasmarowane są na cały okres użytkowania, koła napinające i zębatki zabezpieczono uszczelnieniem, a gąsienice wykonano ze stopu hartowanego indukcyjnie. Wszelkie czynności serwisowe są ułatwione dzięki optymalnemu rozmieszczeniu podzespołów. Ponadto dostęp do smarowniczek został scentralizowany, a opcjonalnie dostępny jest również układ automatycznego smarowania.

 

Hitachi

Najnowsza generacja koparek Hitachi Zaxis-7 to najwyższa jakość, doskonały komfort pracy i niższe koszty eksploatacji. Najmocniejszy w serii model ZX350LC przeznaczony jest do szerokiego zakresu zadań, a dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu, także do specjalistycznych takich jak wykańczanie zboczy i pogłębianie oraz wyburzanie na niskim poziomie. Koparka ZX350-7 jest dostępna z wieloma konfiguracjami podwozia oraz z jedno- lub dwuczęściowym wysięgnikiem.

Za napęd koparki odpowiada 6-cylindrowy silnik Isuzu 6HK1X o maksymalnej mocy 282 KM. Dzięki zastosowaniu katalizatora utleniającego oraz systemów CSF i SCR spełnia wymagania normy emisji Stage V. W porównaniu z poprzednią generacją koparek, zużycie paliwa zmniejszono tutaj o 10%. Stan ten uzyskano dzięki zastosowaniu innowacyjnego układu hydraulicznego Hitachi Trias III, którego celem jest ograniczenie strat hydraulicznych poprzez połączenie układu trzech pomp, zaworu sterującego, czujników ciśnienia i sterowanych komputerowo zaworów elektromagnetycznych. Układ hydrauliczny Hitachi zawiera więc 3 pompy wielotłoczkowe o zmiennej wydajności i maksymalnym przepływie 2x288 l/min i 1x260 l/min.

Dodatkowa pompa sterująca ma przepływ maksymalny 36,8 l/min. Operator koparki ma możliwość kontroli zużycia paliwa za pomocą zupełnie nowego wskaźnika ECO, który jest wyraźnie widoczny na wielofunkcyjnym, kolorowym monitorze w kabinie. Hitachi oferuje do koparki cały zestaw dedykowanego osprzętu w tym: wielofunkcyjne łyżki + różne szybkozłącza, młoty hydrauliczne oraz narzędzia do prac z ziemią. System wsparcia osprzętu zapewnia większą wszechstronność maszyny.

Znaczną modernizację przeszła także kabina operatora. Kabina CRES VII ma konstrukcję z centralnie wzmocnioną strukturą i obecnie jest jedną z lepiej wytłumionych akustycznie kabin na rynku. Poziom hałasu we wnętrzu zgodnie z normą ISO 6396 wynosi 71 dB(A). W porównaniu do poprzedniej wersji, w nowym modelu zmniejszono także poziom wibracji i to o 20%.

Zbrojone, bezpieczne szyby są przyciemnione w delikatnie zielonym odcieniu, opcjonalnie dostępne jest dodatkowe laminowane, okrągłe okno szklane oraz przednia i górna osłona OPG poziomu II. Osłona górna poz. I jest w standardzie. Wnętrze kabiny wyposażono w zintegrowaną konsolę sterującą, amortyzowany fotel z możliwością regulacji, klimatyzację, kolorowy, niskorefleksyjny, 8” monitor, radio DAB+ z Bluetooth, system oświetlenia LED, system kamer Aerial Angle obejmujący kamery tylną i boczną.

Firma Hitachi zadbała również o łatwe serwisowanie maszyny. Dostęp do kluczowych podzespołów nie jest utrudniony, podstawową konserwację można wykonać z poziomu gruntu, a pokrywa silnika wyposażona w amortyzatory umożliwia codzienną kontrolę. Pomocna jest także aplikacja ConSite Pocket, która wysyła w czasie rzeczywistym alerty w przypadku problemów z maszyną. Oprogramowanie to podaje również rekomendacje dotyczące podjęcia działań w celu niezbędnych napraw.

Hyundai

Koparka gąsienicowa HX210 AL/NL marki Hyundai jest nowym modelem z serii A. Dzięki solidnej konstrukcji i inteligentnym technologiom zwiększono jej niezawodność oraz produktywność. W tym celu koreański producent poprawił wydajność silnika, a także wzmocnił górną i dolną konstrukcję ramy.

Sercem koparki HX210 jest 4-cylindrowy silnik Cummins B4.5 o maksymalnej mocy 190 KM, zgodny z normą emisji spalin Stage V. Niezawodność silnika poprawiono, usuwając układ recyrkulacji spalin EGR i integrując oczyszczanie spalin za pomocą uproszczonego, jednomodułowego systemu, który jest łatwiejszy w utrzymaniu. Oszczędność paliwa zapewnia programowana funkcja automatycznego wyłączania silnika, wskaźnik ECO wyświetlający obciążenie silnika i stan zużycia paliwa, a także funkcja Eco Report, która ułatwia operatorom rozwijanie umiejętności ekonomicznej pracy, wyświetlając w czasie rzeczywistym informacje o wydajności maszyny.

Szereg inteligentnych technologii umożliwia precyzyjne zarządzanie mocą silnika i natężeniem przepływu w układzie hydraulicznym. Nowy system EPFC (Electronic Pump Flow Control) usprawnia sterowanie i obniża koszty eksploatacji. Tryb podnoszenia poprawia precyzję i udźwig dzięki redukcji prędkości obrotowej, aktywacji funkcji doładowania Power Boost i ulepszonej kontroli przepływu w pompie. Układ hydrauliczny zawiera 2 pompy tłokowe o maksymalnym przepływie 2×234 l/min oraz zębatą pompę pilotową. Pojedynczy wysięgnik koparki ma długość 5,65 m, długość ramienia to 2; 2,4; 2,92 i 3,9 m. Wersja z wysięgnikiem 2-częściowym ma długość 5,65 m i ramię 2; 2,4 i 2,92 m.

Zgodna z wymaganiami FOPS/ROPS kabina operatora również została poddana modyfikacjom, a dolna powierzchnia przeszklenia w drzwiach została zwiększona, aby poprawić widoczność. W kabinie zastosowano bezpieczne szkło hartowane i laminowane. W standardowym wyposażeniu znajduje się fotel Grammer z zawieszeniem pneumatycznym, radio z odtwarzaczem USB, zestaw głośno mówiący, przesuwana przednia szyba, osłona przeciwsłoneczna, przesuwany dżojstik sterowany pilotem, system regulacji wysokości konsoli sterującej, klimatyzacja i ogrzewanie, odmrażacz i wspomaganie rozruchu oraz 8” wyświetlacz LCD.

Hyundai jak zawsze bardzo dużą uwagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa operatora oraz osób w otoczeniu koparki. Z tego względu zapewnia doskonałą widoczność z kabiny, a dostępny jest ponadto opcjonalny system Advanced Around View Monitoring (AAVM), który zapewnia operatorowi wyraźny podgląd otoczenia w zakresie pełnych 360​​°. Obejmuje on także technologię inteligentnego wykrywania obiektów ruchomych (IMOD), która wykrywa i ostrzega, gdy ludzie lub przedmioty znajdą się w promieniu 5 m od maszyny.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodano też dźwiękowe i wizualne funkcje ostrzegawcze. Nowością jest automatyczna blokada bezpieczeństwa, która zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu maszyny. Innowacyjny system telematyczny Hi MATE firmy Hyundai umożliwia pełne monitorowanie pracy i wydajności.

JCB

Nowa generacja koparek JCB ma być całkowicie nowym poziomem w rozwoju produktów i sposobie montażu. Efektem czteroletnich prac projektowych oraz tysięcy godzin testów wytrzymałościowych jest seria koparek gąsienicowych X z modelem 220X LC/SC/SLC. Nowa koparka JCB zapewnia usprawnienie pracy operatora i obsługi technicznej, skrócenie czasu przestojów oraz zwiększenie niezawodności i wydajności. Napęd koparki zapewnia 4-cylindrowy silnik JCB EcoMax o mocy 173 KM, spełniający normę emisji spalin Tier 4 Final.

Technologia zastosowana w silniku nie wymaga filtra cząstek stałych DPF. Funkcja automatycznego stopu i biegu jałowego pozwala zaoszczędzić nawet 5% paliwa. Dodatkowo dwa tryby pracy optymalizują ustawienia silnika oraz hydrauliki pod kątem prowadzonych działań. Układ hydrauliczny zasilają dwie pompy wielotłoczkowe o wydajności 2x228 l/min i maksymalnym ciśnieniu roboczym 343 barów. Z włączoną funkcją Power Boost ciśnienie wzrasta do 373 barów. Przycisk zwiększania mocy, to doskonała funkcja bardzo przydatna w trudnych warunkach. Podnosi ciśnienie o 10% w czasie do 9 s, aby chwilowo zwiększyć siłę zrywania.

W standardowym wyposażeniu koparki są zawory odcinające w instalacjach rurowych, z przyłączami SAE, które umożliwiają szybkie łączenie osprzętu. Prosty w obsłudze szybkosprzęg ułatwia działania przy zdejmowaniu dużych młotów hydraulicznych lub wideł. Zaawansowany system wyboru narzędzi JCB usprawnia obsługę osprzętu również dzięki monitorowaniu ciśnienia i przepływu. Fabrycznie zamontowane zawory zwrotne HBCV sprawiają, że koparka jest przygotowana także do operacji dźwigowych.

Dostępne są też opcjonalne zawory HBCV łyżki, przewidziane do użytku z widłami. Standardowy wysięgnik ma długość 8,7 m, wykonany jest z bardzo sprężystej, wytrzymałej stali oraz dodatkowo wzmocniony trzyczęściowymi płytami osłonowymi i odlewanymi końcami dla dodatkowego zwiększenia jego wytrzymałości i trwałości. Dostępne są także wersje koparki z wysięgnikiem typu TAB oraz Long Reach wyposażone w odpowiednie instalacje hydrauliczne.

Dźwiękoszczelna kabina z 4 podwójnymi antywstrząsowymi elementami montażowymi spełnia wymogi bezpieczeństwa, jest komfortowa i wyposażona w klimatyzację, podgrzewany, wentylowany i pneumatycznie regulowany fotel operatora, 4 osłony przeciwsłoneczne, system sterowania i kontroli stanu maszyny z 7’’ wyświetlaczem oraz kamerę wsteczną. Elementy sterujące są zamocowane do gondoli podwieszonych do fotela i przez to mają możliwość poruszania się wraz z operatorem. Uwagę zwraca też niski poziom hałasu wewnątrz, który wynosi zaledwie 67 dB.

Koparka JCB zapewnia dłuższe okresy między przeglądowe, wysokiej jakości części i łatwy dostęp do punktów konserwacji. Cała konstrukcja maszyny została zoptymalizowana pod kątem ochrony przed uszkodzeniami i szybkim zużyciem. Ponadto dla zapewnienia większej odporności na korozję elementy metalowe zostały pokryte powłoką EPD. Opcjonalnie koparkę można wyposażyć w fabrycznie zainstalowany system GPS, który umożliwia zastosowanie systemów sterowania 2D i 3D.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.