[ATB] Nowości Caterpillar

Niższe koszty eksploatacji

Data publikacji:

W czwartym kwartale tego roku firma Caterpillar wprowadza do swojej oferty nową spycharkę CAT D9, która zastępuje popularny i ceniony model D9T. Nowa wersja spycharki umożliwia szeroki wybór konfiguracji sprzętowej, a w kwestii ekonomiki użytkowania: obniża jednostkowy koszt przemieszczenia materiału nawet o 3%, redukuje zużycie paliwa o 5%, a koszty serwisowania i napraw zmniejsza o 4%.

Zobacz także: Nowy członek zarządu

Prezentowana spycharka CAT D9 o masie roboczej 50 ton, przeznaczona jest do ciężkich prac budowlanych, w kamieniołomach, na wysypiskach śmieci, przy przeładunku materiałów sypkich np. kruszyw mineralnych oraz w leśnictwie. Jednostką napędową spycharki jest sprawdzony już silnik Cat C18, który dzięki zastosowanym technologiom oczyszczania spalin spełnia wymagania normy emisji Stage V oraz jej pozaeuropejskim odpowiednikom.

Spycharka D9 posiada mechanizm różnicowy gwarantujący niewielki promień skrętu i możliwość utrzymania prędkości jazdy podczas skrętu lub zawracania, to z kolei daje większą wydajność podczas pracy. Amortyzowane podwozie zapewnia lepszy kontakt gąsienic z podłożem jednocześnie zmniejszając poślizgi.

Nowe rozwiązania

Zastosowana rama pochłania i wytrzymuje duże obciążenia udarowe, a liczne ulepszenia konstrukcyjne zmniejszają częstotliwość oraz koszty konserwacji i napraw. Jako przykład można wymienić zintegrowany system AutoLube, który zmniejsza liczbę punktów smarowania i tym samym ogranicza codzienne procedury konserwacyjne. Dalsze niwelowanie kosztów eksploatacyjnych to między innymi wydłużone okresy wymiany filtrów, prosta wymiana komponentów i ciągłe monitorowanie poziomu płynów.

Newralgiczne punkty serwisowe dostępne są z poziomu podłoża, wygodny jest także dostęp do wyłącznika silnika, oświetlenia wejścia/wyjścia oraz opcjonalnej obsługi drabiny z napędem elektrycznym.

Nowa konstrukcja kabiny operatora oznacza zaawansowaną ergonomię, wszystkie elementy sterujące są intuicyjnie rozmieszczone oraz łatwe w obsłudze. Komfort operatora podczas długotrwałej pracy zapewniają fotel z zawieszeniem pneumatycznym, obity tkaniną oraz amortyzowane podwozie, które zmniejsza przenoszenie obciążenia udarowego nawet o 50%. Kabina wyposażona jest także w lusterka wsteczne, dotykowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, a w opcji można zamówić system czterech kamer umożliwiających 360-stopniowy widok wokół maszyny i zrywaka, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo pracy.

Jeszcze więcej wydajności

Nowa spycharka CAT D9 ma zaimplementowane również nowoczesne technologie zwiększające wydajność pracy. Należy tutaj wymienić standardowo dostępny system Product Link Elite i Vital Information Management System (VIMS) czyli narzędzia do zarządzania maszynami, które dostarczają klientom niezbędne informacje o spycharkach, takie jak ich lokalizacja, godziny pracy i aktualny stan maszyny.

Oferowane przez amerykańskiego producenta rozwiązania wspomagające działanie osprzętu roboczego to automatyczny asystent lemiesza wykorzystujący wstępnie ustawione pozycje nachylenia do zadań związanych z ładowaniem, przenoszeniem i rozprowadzaniem, a także opcjonalnie dostępne systemy Cat Auto Carry, który automatyzuje podnoszenie lemiesza dla utrzymania żądanego obciążenia, zmniejszenia poślizgu gąsienic i zwiększenia produktywności oraz funkcja automatycznego sterowania zrywakiem, utrzymująca zadaną głębokość roboczą.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 10/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.