[ATB] Budownictwo

Według Eurostat koszty pracy rosną

Data publikacji:

W czwartym kwartale 2020 r. godzinowe koszty pracy wzrosły o 3% w strefie euro i o 3,3% w UE, w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W Polsce wzrost kosztów pracy był jednak ponad dwa razy większy.

Dwa główne składniki kosztów pracy to płace i wynagrodzenia oraz koszty pozapłacowe. W strefie euro koszt wynagrodzenia za godzinę pracy wzrósł o 3,5%, a składnik pozapłacowy o 1,5% w IV kwartale 2020 r. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W III kwartale 2020 r. roczny wzrost kosztów zatrudnienia był znacznie mniejszy i wynosił 2,2% w przypadku wynagrodzeń, podczas gdy koszty pozapłacowe spadły o 0,3%.

Podobne zmiany widoczne były także w przypadku całej UE. W ciągu czterech kwartałów ubiegłego roku w UE wynagrodzenia za godzinę pracy wzrosło o 3,7%, a składnik pozapłacowy o 1,8% w IV kwartale 2020 r. W III kwartale 2020 r. roczna zmiana wynagrodzeń wyniosła +2,4%, podczas gdy składnik pozapłacowy pozostał bez zmian. Zarówno w UE, jak i w strefie euro, element pozapłacowy hamował wzrost godzinowych kosztów pracy, w szczególności ze względu na ulgi podatkowe i dotacje przyznane przez rządy UE na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem.

Wśród państw członkowskich największy wzrost kosztów pracy odnotowano w Austrii (11,6%), Bułgarii (10%), Czechach (9,8%), Rumunii (8,7%), na Węgrzech (8,3%) oraz w Polsce i Słowacji (po 7,3%). W czterech państwach Wspólnoty koszty pracy zmalały. Największy spadek odnotowano w Irlandii. W IV kwartale 2020 godzina pracy w Irlandii była tańsza o 4,8% niż w ostatnim kwartale 2019 r.

W Polsce najwięcej podrożała praca w sektorze publicznym o 11,3%. Koszty pracy w polskim przemyśle wzrosły w IV kwartale o 6,9%, w gospodarce przedsiębiorstw o 5,9%, a w usługach o 5,2%. W czterech kwartałach 2020 r. najwolniej (o 4,7%) rosły koszty zatrudnienia w branży budowlanej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.