[ATB] Aktualności

Według Ritchie Bros popyt na maszyny używane stale rośnie

Data publikacji:

Wiele branż nadal próbuje wyjść z kryzysu spowodowanego trudnościami w roku 2020, dlatego globalny popyt na używany sprzęt nadal rośnie. Znaczna część firm wciąż obawia się dużych inwestycji w nowe maszyny, a problemy związane z łańcuchem dostaw spowodowały zakłócenia w dostarczaniu nowego sprzętu. W związku z tym rynek używanego sprzętu ciężkiego to miejsce atrakcyjnych możliwości zarówno dla nabywców, jak i sprzedawców — wyjaśnia Karl Werner, prezes ds. działalności międzynarodowej firmy Ritchie Bros.

Firma Ritchie Bros zaobserwowała, że w 2020 r. sprzedaż większości typów używanych maszyn osiągnęła poziom, który przekroczył ich oczekiwania. Oczywiście przemysł budowlany dotkliwie ucierpiał z powodu pandemii, ale w wielu krajach prace budowlane w ramach projektów związanych z rozbudową infrastruktury są ponownie realizowane na tym samym poziomie co przed pandemią. Jednocześnie w wielu sektorach, takich jak rolnictwo, leśnictwo i górnictwo, coraz częściej korzysta się z używanego sprzętu, aby zaspokoić obecne potrzeby w zakresie maszyn.

– Mieliśmy do czynienia z ogromnym globalnym zapotrzebowaniem na używane maszyny. Nadal trwają intensywne prace i wciąż można korzystać z kredytu. W czasach niepewności przedsiębiorstwa kupują raczej używane maszyny niż nowe sprzęty, aby uniknąć dużych zobowiązań finansowych. Przejście na zakup maszyn używanych zbiegło się z problemami związanymi z łańcuchem dostaw z powodu pandemii zgłoszonymi przez kilku producentów OEM. Inne firmy zmniejszyły produkcję w 2020 r., aby chronić pracowników podczas obowiązywania obostrzeń, co miało również wpływ na dostawy nowych maszyn. Dłuższy czas oczekiwania na nowy sprzęt powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na używane maszyny, które są dostępne natychmiast. Wszystkie te czynniki razem stworzyły sytuację, która stymuluje duże zapotrzebowanie na używany ciężki sprzęt, co przekłada się na korzystne ceny sprzedaży

– mówi prezes ds. działalności międzynarodowej w firmie Ritchie Bros

Wskaźniki zapotrzebowania

Według wielu opinii większe aukcje sprzętu na początku roku sygnalizują sytuację na rynku. Wysoki popyt pokazała ostatnia aukcja Ritchie Bros, która miała miejsce w Orlando na Florydzie (USA). Podczas trwającej 6 dni aukcji w połowie lutego sprzedano łącznie ponad 12 tysięcy maszyn za ponad 191 mln USD.

We wszystkich kategoriach aktywów zaobserwowano wysokie ceny, co potwierdza pozytywną tendencję zaobserwowaną przez Ritchie Bros. Wyjątkowo wysokie ceny osiągnęły ciągniki siodłowe, ładowarki o sterowaniu burtowym i koparko-ładowarki, a zaraz po nich ładowarki kołowe, podnośniki i spycharki. Udział w aukcji w Orlando osiągnął rekordowo wysoki poziom, przyciągając ponad 22,7 tys. oferentów online z ponad 80 krajów - o 25% więcej niż w przypadku tej samej aukcji w 2020 r.

W Europie Ritchie Bros również odnotowuje duży popyt na używane maszyny. Podczas ostatniej aukcji w Moerdijk w Holandii liczba zarejestrowanych oferentów była o 19% wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzięło w niej udział ponad 2580 uczestników online z 92 krajów, co stanowiło rekordową wartość w ciągu ostatnich pięciu lat.

Około 80% maszyn zostało sprzedanych oferentom spoza Holandii po wysokich cenach: podnośniki koszowe, spycharki, koparki hydrauliczne, podnośniki nożycowe i ładowarki kołowe sprzedano w cenie średnio o 5% wyższej, niż cena aukcyjna podczas licytacji w Moerdijk w listopadzie ub. roku.

– Przeniesienie aukcji do Internetu pozwoliło nam przyciągnąć nowych klientów na naszą platformę – mówi Karl Werner. Zauważa też, że firma Ritchie Bros odnotowała wzrost udziału odbiorców końcowych w aukcjach, np. właścicieli/operatorów sprzętu budowlanego, którzy w przeszłości nie stanowili dużej części uczestników aukcji na żywo.

Coraz więcej aukcji internetowych

Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozpowszechnienie występujących już wcześniej tendencji, w tym licytowania online. W 2020 r. firma Ritchie Bros odnotowała o 35% większy ruch na stronie internetowej, podczas gdy liczba zarejestrowanych oferentów wzrosła o 71%. Ponad 470 tys. nowych użytkowników pobrało aplikację mobilną Ritchie Bros, czyli o 78% więcej niż w 2019 r. W 2020 roku klienci przeprowadzili ponad 24 mln wyszukiwań dotyczących sprzętu ciężkiego i wyświetlili 30 mln pozycji w aplikacji mobilnej.

Według Karla Wernera przejście na transakcje internetowe rozszerza rynek dla nabywców i sprzedawców sprzętu oraz stwarza nowe możliwości wglądu w dane.

– Dane to bardzo cenny zasób. Z każdym dniem stają się coraz cenniejsze i bardziej osiągalne. Nie tylko przynoszą korzyści firmie Ritchie Bros, ale także pozwalają nam pomagać naszym klientom. Dysponujemy wieloma danymi dotyczącymi transakcji maszyn używanych - sprzedajemy więcej maszyn, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Możemy gromadzić i przedstawiać dane, aby pomóc naszym klientom w sprawniejszym prowadzeniu działalności.

– twierdzi Werner.

Taki rodzaj analizy rynku otwiera nowe możliwości właścicielom sprzętu. Będą oni wiedzieć, kiedy najlepiej sprzedać lub kupić sprzęt - w zależności od typu i wieku maszyny, motogodzin i innych czynników. Wraz z przejęciem firmy dostarczającej dane - Rouse Services - Ritchie Bros umożliwia przeprowadzanie tego typu analiz klientom ze swojej globalnej bazy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.