Specjalizująca się w produkcji kompaktowych ładowarek kołowych firma Schäffer od ubiegłego roku ma nowego importera na rynku polskim. Jest nim działająca od lat 90. na pograniczu Mazowsza i Podlasia firma Agro Frankopol Tomasz Abramczuk, z siedzibą w miejscowości Frankopol.
Jesteśmy firmą rodzinną, której właścicielem jest Tomasz Abramczuk. Agro Frankopol to firma dobrze znana w branży rolniczej, doskonale osadzona w środowisku lokalnym, która rozpoczynała od sprzedaży maszyn używanych. Z czasem do oferty wchodziły renomowane marki maszyn rolniczych, takie jak Krone, Amazone, McCormick czy właśnie Schäffer. Początkowo byliśmy lokalnym dilerem maszyn z tym znakiem, ale po zmianach w sieci sprzedaży tego niemieckiego producenta, w 2020 r. zostaliśmy importerem na rynku polskim – mówi Dariusz Łopaciuk, przedstawiciel firmy Agro Frankopol.
Warto dodać, że przedsiębiorstwo działa w oparciu o sieć oddziałów zlokalizowanych w miejscowościach: Włosty-Olszanka, Dąbie i Siemiatycze. Realizowana jest w nich nie tylko sprzedaż maszyn, ale także dystrybucja części zamiennych oraz wyspecjalizowane usługi serwisowe.
Jeśli zaś chodzi o markę Schäffer: Prowadzimy sprzedaż na terenie całego kraju, za co odpowiada naszych czterech handlowców oraz ponad 30 dilerów, rolniczych i budowlanych. Póki co naszym podstawowym biznesem jest rolnictwo, ale nasi partnerzy handlowi usilnie pracują docierając do klientów w różnych sektorach. Cieszy nas fakt, że jest duży popyt na ładowarki Schäffer - w ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 150 sztuk tych maszyn, choć staramy się, aby terminy realizacji zamówień były jak najkrótsze.– zwraca uwagę Dariusz Łopaciuk.
Jeśli zaś chodzi o markę Schäffer: Prowadzimy sprzedaż na terenie całego kraju, za co odpowiada naszych czterech handlowców oraz ponad 30 dilerów, rolniczych i budowlanych. Póki co naszym podstawowym biznesem jest rolnictwo, ale nasi partnerzy handlowi usilnie pracują docierając do klientów w różnych sektorach. Cieszy nas fakt, że jest duży popyt na ładowarki Schäffer - w ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 150 sztuk tych maszyn, choć staramy się, aby terminy realizacji zamówień były jak najkrótsze.
– zwraca uwagę Dariusz Łopaciuk.
I tak Agro Frankopol dynamicznie rozwija swoją działalność w branży budowlanej, dzięki linii ładowarek dedykowanych do tego sektora.
– Wieloletnie doświadczenie, niemiecka jakość produkcji i innowacyjne rozwiązania dają ładowarkom Schäffer miano maszyn niezawodnych o wysokich parametrach pracy. Żółte ładowarki z tym znakiem zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby branży budowlanej, przedsiębiorstw komunalnych i przemysłu. Pomimo kompaktowych wymiarów, ładowarki są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia. W tych maszynach szczególnie wyróżnia się stabilna konstrukcja ramienia, i silna hydraulika pracy. Ładowarki Schäffer wyróżniają się bezobsługowym przegubem środkowym oraz wielotarczowym hamulcem w kąpieli olejowej– przekonuje przedstawiciel firmy Agro Frankopol.
– Wieloletnie doświadczenie, niemiecka jakość produkcji i innowacyjne rozwiązania dają ładowarkom Schäffer miano maszyn niezawodnych o wysokich parametrach pracy. Żółte ładowarki z tym znakiem zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby branży budowlanej, przedsiębiorstw komunalnych i przemysłu. Pomimo kompaktowych wymiarów, ładowarki są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia. W tych maszynach szczególnie wyróżnia się stabilna konstrukcja ramienia, i silna hydraulika pracy. Ładowarki Schäffer wyróżniają się bezobsługowym przegubem środkowym oraz wielotarczowym hamulcem w kąpieli olejowej
– przekonuje przedstawiciel firmy Agro Frankopol.
Wszystkie ładowarki kompaktowe Schäffer podnoszą stosunkowo duże obciążenia przy niskich masach eksploatujących. Przykładowo obciążenie destabilizacyjne najmniejszej nowej maszyny 2428-2 wynosi już ponad 1000 kg. Jest to możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji maszyny. Hydraulika zamontowana w ładowarkach jest bardzo wydajna. Zwiększono również grubość materiału z którego wykonane jest ramię.
Wysokość podnoszenia kompaktowych ładowarek w zależności od modelu wynosi od 2,3 do 3,25 m. Interesująco wyglądają również maszyny Schäffer w wersjach SLT, których cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niższa wysokość - np. jedynie 1,92 m w modelu 2428 SLT z dachem. W ten sposób ładowarki mogą również przejeżdżać przez bardzo niskie przejścia lub mogą być używane w garażach podziemnych. Niski środek ciężkości maszyn SLT wpływa na większe obciążenie i lepszą stabilność.
Jeśli zaś chodzi o ładowarki teleskopowe firmy Schäffer łączą zwrotność i dobrą widoczność pracy operatora z dużą wysokością podnoszenia i zasięgiem konwencjonalnej ładowarki teleskopowej.
– Coraz więcej klientów decyduje się na jeden z tych modeli o masie roboczej między 2,75 a 13 t. Dzięki przegubowej konstrukcji ładowarki teleskopowe Schäffer są niezwykle skuteczne w użyciu. Manewrowanie jest bardzo łatwe, a zwrotność ze względu na duży kąt skrętu jest ponadprzeciętna. Duża, centralnie mieszczona kabina daje operatowi doskonały widok. Operator maszyny zawsze ma optymalny widok narzędzi roboczych przez co pracuje wydajniej i bezpieczniej. W zależności od modelu maksymalna wysokość podnoszenia wynosi od 3,72 do 6,1 m. Elementy przesuwne ramienia teleskopowego w kształcie ferro są niezniszczalne, ponieważ wykonane są z trwałego materiału Ferro-Form. Cylinder narzędziowy znajduje się w ramieniu teleskopowym i w ten sposób jest zabezpieczony przed uszkodzeniem. Dzięki zintegrowanej kinematyce typu „Z” maszyny osiągają znaczące siły podnoszenia i dlatego są idealnymi maszynami w sektorze budowlanym, komunalnym i przemysłowym– twierdzi Dariusz Łopaciuk.
– Coraz więcej klientów decyduje się na jeden z tych modeli o masie roboczej między 2,75 a 13 t. Dzięki przegubowej konstrukcji ładowarki teleskopowe Schäffer są niezwykle skuteczne w użyciu. Manewrowanie jest bardzo łatwe, a zwrotność ze względu na duży kąt skrętu jest ponadprzeciętna. Duża, centralnie mieszczona kabina daje operatowi doskonały widok. Operator maszyny zawsze ma optymalny widok narzędzi roboczych przez co pracuje wydajniej i bezpieczniej. W zależności od modelu maksymalna wysokość podnoszenia wynosi od 3,72 do 6,1 m. Elementy przesuwne ramienia teleskopowego w kształcie ferro są niezniszczalne, ponieważ wykonane są z trwałego materiału Ferro-Form. Cylinder narzędziowy znajduje się w ramieniu teleskopowym i w ten sposób jest zabezpieczony przed uszkodzeniem. Dzięki zintegrowanej kinematyce typu „Z” maszyny osiągają znaczące siły podnoszenia i dlatego są idealnymi maszynami w sektorze budowlanym, komunalnym i przemysłowym
– twierdzi Dariusz Łopaciuk.
Firma Schäffer wprowadziła do oferty swoją pierwszą ładowarkę przegubową z napędem elektrycznym. Zero-emisyjny model 24e wyróżnia długi czas pracy oraz elastyczność wykorzystania, dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w maszynie tego typu nowoczesnych baterii litowo-jonowych. Ta wszechstronna, cicha maszyna o zerowej emisji spalin bez wątpienia zapewni spore oszczędności w porównaniu z ładowarką spalinową, dzięki niższym kosztom eksploatacji i konserwacji oraz lepszemu współczynnikowi sprawności.
2,4-tonowy (z dachem) model 24e ma udźwig maksymalny - 1900 kG, wysokość podnoszenia - 2,5 m (w punkcie obrotu osprzętu) i łyżkę standardową - 0,5 m³. W ładowarce 24e obciążenie wywracające w pozycji na wprost wynosi 1610-1812 kg z widłami paletowymi i 1690-2035 kg z łyżką.
Kompaktowa maszyna ma szerokość 1,02-1,57 m i długość z łyżką standardową 4,05 m, co ułatwia jej transport lekkimi przyczepami, a także zapewnia dobrą zwrotność. Wewnętrzny promień skrętu wynosi 1 m, a zewnętrzny - 2,45 m (z łyżką). Model 24e ma oczywiście solidne osie Schäffer, napęd hydrostatyczny 4x4 z przednią osią napędzaną wałem Kardana oraz niewymagający minimalnej konserwacji i smarowania przegub dwukierunkowy. Prędkość maksymalna ładowarki wynosi 20 km/h.
W modelu 24e pompy hydrauliki roboczej oraz jazdy są napędzane silnikami elektrycznymi, które mają moc odpowiednio 9,7 i 21 kW (łącznie 30,7 kW/41,8 KM). Do wyboru są 2 pakiety baterii litowo-jonowych. W większości prac wystarczają baterie standardowe, które można jednak w każdej chwili zastąpić pakietem Power, oferującym dwukrotnie dłuższy czas pracy. Maszyna jest seryjnie wyposażona we wbudowaną ładowarkę o mocy 3 kW, zasilaną ze zwykłego gniazda 230 V. Do szybkiego ładowania służy natomiast zewnętrzna ładowarka trójfazowa zasilana napięciem 400 V.
Zakłady produkcyjne w Polsce
Dobry początek roku w firmie Caterpillar
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę