[ATB] Aktualności

Automatyzacji budownictwa z DT-Automatyzacja

Data publikacji:
Więcej niż koparka

Mimo dużego postępu technicznego prace w budownictwie podziemnym i drogowym są wciąż obarczone wysokim ryzykiem i dużym nakładem siły roboczej. Ograniczenie wagi tych dwóch czynników jest możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań z zakresu automatyzacji budownictwa, na co konsekwentnie stawia białostocka firma DT-Automatyzacja, oferująca na naszym rynku produkty firm MTS i OilQuick, pozwalające realnie poprawić jakość wykonywanych prac oraz komfort i wydajność pracownika.

Dzięki temu hydraulicznemu osprzętowi roboczemu koparka może służyć nie tylko do kopania, gdyż z powodzeniem można ją wykorzystać do innych prac. Dzięki temu można mówić o maszynie multifunkcjonalnej przystosowanej np. do zagęszczania gruntu, przerabiania gliny recyklerem czy wykonywania odwiertów. Biorąc pod uwagę osprzęt MTS, warto zwrócić zatem uwagę na zagęszczarki, które są wykorzystywane praktycznie w każdym terenie, a także na recyklery i dozowniki środka wiążącego, np. wapna, stosowane do ulepszania gruntu, które nie są potrzebne na wszystkich gruntach, lecz tylko na spoistych, np. glinach.

Rozdrabniający glinę recykler, po dodaniu do niej wapna lub innego środka za pomocą dozownika (system E.P.M.), daje możliwość jej ponownego „wbudowania” w tym samym miejscu, a następnie zagęszczenia zagęszczarką. Warto przy tym podkreślić, iż możliwość ulepszania gruntu i ponownego wykorzystania w miejscu jego wydobycia zapewnia bardzo duże oszczędności.

Efektywność w każdym calu

Wróćmy jednak do zagęszczarek - urządzenia te (odpowiednio dobrane do wielkości i rodzaju koparki) wyposażone są w wytrzymały mechanizm obrotowy MTS, co zapobiega niekontrolowanemu obrotowi. Dzięki niskiej wysokości konstrukcyjnej zagęszczarki znajdują zastosowanie na małej przestrzeni, np. w szalunkach. Co istotne, zagęszczarki MTS mogą być indywidualnie skonfigurowane pod potrzeby użytkownika. A tych możliwości jest całkiem sporo - wśród nich np. wymienny adapter płyty montażowej (wymiana płyty w przeciągu kilku sekund z płyty gładkiej na np. płytę okołkowaną, koło zagęszczarki, stopę zagęszczarki, zacisk do wbijania grodzic, itp.).

Dostępne są też 3 tryby robocze: 100% siły udaru przy 38 Hz (standardowe ustawienie dla wszystkich typów gruntu, przeznaczone do gruntów spoistych); 60% siły udaru przy 45 Hz (do zastosowania w strefie ułożenia przewodów); 100% siły udaru przy 60 Hz (ustawienie komfortowe: wysoka częstotliwość, mniejsze wibracje maszyny roboczej oraz budynków, przeznaczone do gruntów spoistych i sypkich). Operator może skorzystać również z asystenta zagęszczania czy mechanicznego modułu wychylnego.

Sprzęt spod znaku niemieckiej marki MTS pozwala zwiększyć wydajność i jakość robót, przy jednoczesnym położeniu nacisku na bezpieczeństwo i ochronę środowiska. To oczywiście nie koniec, gdyż producent dodał do tego narzędzia do prowadzenia „cyfrowej budowy”, jak np. oprogramowanie 3D wspierające w codziennej pracy operatorów, a także system zarządzania sprzętem MTS Smart.

Efektywność na placu budowy podnoszą również hydrauliczne szybkozłącza firmy OilQuick, dzięki którym problemów nie nastręcza również częsta zmiana osprzętu roboczego i to bez opuszczania kabiny. Bezpieczeństwo operatora bez wątpienia zwiększa szybkozłącze z mechaniczną ochroną przed wypięciem urządzenia - rozwiązanie to zostało wyróżnione nagrodą EuroTest podczas targów Bauma 2019.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.