Firma KGHM Zanam rozpoczęła budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. Inwestycja realizowana jest w Legnicy na Dolnym Śląsku. W pobliżu budowy stanęła już złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych mini-elektrownia stanowiąca punkt ładowania ZANPER-a - wozu transportowego z napędem elektrycznym.
Zobacz także: Nowa kwatera główna Haulotte
Unikatowa na rynku polskim inwestycja realizowana przez firmę KGHM Zanam funkcjonować będzie w oparciu o technologię 4.0, co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room), a także wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej. Obszar zabudowy elektrowni ma wynieść ok. 39,5 tys. m², zaś roczny poziom produkowanej energii - ok. 3 GWh (docelowa moc - 3,146 MWp).
Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2-krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km. Aby jeszcze lepiej zilustrować wielkość tej inwestycji, należy wspomnieć, iż łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów sięgnie 142 km (ich masa to aż 4,3 t).
Nowa elektrownia zostanie wyposażona w system monitorowania wysokiej rozdzielczości, który umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.
Budowa elektrowni ma zakończyć się do końca 2020 r. Jednocześnie, zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 r., aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM Zanam, KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów. – Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – powiedział Bernard Cichocki, Prezes KGHM Zanam.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 10/2020 - zamów:
Bezpłatny egzemplarz prenumeratę
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę