Górniczy gigant firmy Liebherr

Data publikacji:

Specyfikacja prac związanych z wydobywaniem surowców wymaga stosowania maszyn o najwyższej wytrzymałości i wydajności. I taka jest właśnie koparka górnicza Liebherr R9800, która została zaprojektowana, aby przewyższać wszystkich konkurentów na rynku górnictwa klasy Ultra. Jest optymalnym narzędziem do załadunku dla operacji górniczych na dużą skalę, bo pozwala osiągnąć najtrudniejsze cele. Sprawdza się więc idealnie jako ładowacz dla wozideł górniczych T 264 i T 284. Masa eksploatacyjna tego giganta z mocowaniem do koparki wynosi 800 t, a z łyżką - 810 t!

Koparka górnicza R9800 może być wyposażona w dwie wersje układów napędowych z podwójnym silnikiem wysokoprężnym. Do wyboru są 16-cylindrowe silniki Cummins o mocy 2x2000 KM lub 12-cylindrowe jednostki MTU 2x1910 KM. Obie wersje napędu spełniają wymagania normy emisji spalin Stage V.

Opcjonalnie dostępny jest także elektryczny układ napędowy 2x2280 KM, zasilany prądem o napięciu 6600 V (lub innym na życzenie klienta) oraz częstotliwości 50 lub 60 Hz. Zastosowany silnik elektryczny oznacza wysoką wydajność przy zerowej emisji spalin, gdy maszyna jest używana nawet w najbardziej specyficznych warunkach.

Z systemem Litronic Plus

Pomimo znacznych gabarytów i masy, model R9800 zapewnia szybki czas cyklu roboczego, precyzyjne ruchy maszyny oraz co ważne wysokie siły kopania. W koparce R9800 zamiast otwartego obwodu hydraulicznego, zastosowano obwód wahadłowy z zamkniętą pętlą, który ma maksymalny moment obrotowy przy zachowaniu pełnego przepływu oleju dla obwodu roboczego. Niezależny obwód w połączeniu z potężnym układem napędowym pozwala na szybszy ruch ramienia i krótsze czasy cykli roboczych.

Elektroniczny system Litronic Plus to łatwe i pewne sterowanie. Zastosowany dodatkowo opatentowany, elektroniczny system tłumienia umożliwia kontrolowaną amortyzację końcową dla uzyskania płynnych ruchów. Integracja siłowników i szerokiej gamy spośród łyżek i innego osprzętu Liebherr gwarantuje najwyższe siły, łatwą penetrację łyżki i wysoki współczynnik napełnienia, wpływające na wysoką wydajność koparki.

Osprzęt koparki jest ponadto wyposażony w funkcję bezciśnieniowego opuszczania wysięgnika, która umożliwia szybkie wsuwanie cylindra bez potrzeby korzystania z energii pompy. Inteligentne zarządzanie energią zmienia kierunek przepływu podczas opuszczania wysięgnika, umożliwiając niezakłóconą pracę innych siłowników.

Wysokie osiągi koparki wynikają ze zwiększonej sprawności układu elektrohydraulicznego. Zastosowane w układzie pompy hydrauliczne są sterowane elektronicznie, co ma umożliwić optymalną kompensację ciśnienia i zarządzanie przepływem oleju. Układ hydrauliczny jest ponadto niezależnie regulowany w obwodzie silnika, aby zyskać najlepszą wydajność operacyjną. Wentylatory chłodzące olej i wodę są niezależne i sterowane elektroniczne.

Wygoda i bezpieczeństwo operatora

Nowoczesna kabina operatora stwarza komfortowe środowisko pracy. Zamontowana jest na gumowym izolatorze, co ogranicza wibracje i hałas odczuwane we wnętrzu. Kabina wyposażona jest w ogrzewany i amortyzowany pneumatycznie fotel z systemem sterowania dżojstikami wbudowanymi w podłokietnik, system ogrzewania, klimatyzację, system wentylacji ciśnieniowej z filtrami, kolorowy 10,5’’ wyświetlacz umożliwiający diagnostykę pokładową dla personelu serwisowego oraz wysokociśnieniowy system spryskiwania szyb.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcja kabiny zapewnia ochronę przed spadającymi przedmiotami FOPS (wg ISO 10262), ponadto koparka posiada kamery cofania oraz okna z przyciemnianego szkła pancernego z przodu o grubości 20,8 mm, a z boku 19,5 mm.

Konstruktorzy Liebherr zadbali także o to, aby konserwacja i serwis maszyny nie stwarzały problemów. Klapa serwisowa jest uruchamiana hydraulicznie, a dostęp z poziomu gruntu do newralgicznych punktów pozwala na szybkie uzupełnianie oleju hydraulicznego, wymianę oleju silnikowego oraz w rozdzielaczu i skrzyni wahliwej. Zastosowana szybka linia tankowania paliwa również skraca czas postojowy koparki.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.