[ATB] Aktualności

Przy budowie 3T Office Parku w Gdyni

Data publikacji:

W obecnej sytuacji rynkowej w budownictwie nowoczesnych biurowców liczy się wysokie tempo wykonywania realizacji kondygnacji powtarzalnych z jednoczesnym zapewnieniem wysokich standardów bezpieczeństwa podczas prac na dużych wysokościach. Podczas takich działań nieocenione są dedykowane rozwiązania technologiczne w zakresie przygotowania rusztowań, efektywnej rotacji sprzętem, optymalizacji składowania i wykorzystywania materiału oraz zapewnienia bezpiecznych warunków. Takie rozwiązania oferuje Peri - spółka, będąca jednym z największych na świecie producentów i dostawców techniki deskowań i rusztowań. 

Zobacz także: Nowe kompakty

  W 2019 r., w Gdyni przy ulicy Kazimierza Górskiego rozpoczęła się budowa zespołu 3 budynków biurowych 3T Office Park. Powierzchnia całkowita tego kompleksu będzie liczyć prawie 55 tys. m² z czego na część biurową będzie przeznaczone 38,5 tys. m². Za projekt architektoniczny budynku odpowiedzialne jest biuro AHR Architects, a generalnym wykonawcą została firma Porr. Z doświadczenia Peri skorzystała firma Aldom-Fil odpowiedzialna za wykonanie rusztowań przy budowie tego nowoczesnego kompleksu biurowego.

  Wysokie wymagania

  Projekt budowy 3T Office Park postawił wysoką poprzeczkę dla projektantów i wykonawców inwestycji lecz dzięki dużym kompetencjom i zaangażowaniu inżynierów z Peri wymagania technologiczne zostały spełnione. Dużym wyzwaniem była już sama konieczność zapewnienia dostawy olbrzymiego potencjału rusztowań - w sumie około 21 tys. m² w jednym czasie. Szerokość stosowanych rusztowań musiała zostać zwiększona do 100 cm w zakresie montażu fasady aluminiowo-szklanej, dodatkowo należało uwzględnić zmienny poziom posadowienia rusztowania, obecność przeszkód w postaci np. windy czy dźwigu oraz zapewnić bezpieczne przejście do budynku przez rusztowanie.

  W tym ostatnim przypadku ze względów bezpieczeństwa zastosowano daszki ochronne, a dla zapewnienia dodatkowej ochrony na całym rusztowaniu zamontowano siatkę ochronną oraz balustrady po wewnętrznej stronie. Firma Peri zapewniła również niezbędne szkolenia w zakresie prawidłowego użytkowania deskowań, wsparcie techniczne dla brygad ciesielskich podczas montażu rusztowań, a także czuwała nad bezpieczeństwem wykonywania prac na każdym etapie realizacji.

  Rozwiązania Peri

  Duże inwestycje budowlane wymagają optymalizacji kosztów wykonania. Także tutaj uzyskano taki efekt, a to poprzez zastosowanie połączonego wariantu 2 kompatybilnych ze sobą systemów rusztowań Peri Up: Easy i Flex. Wykorzystanie systemowych rozwiązań np. zintegrowanych z ramą haków montażowych do poręczy znacząco skróciły czas montażu całej konstrukcji. Cenna okazała się również możliwość dowolnej zmiany systemów rusztowania fasadowego oraz modułowego np. podczas zmiany lokalizacji windy. Wówczas rusztowanie Flex o szerokości 100 cm zmieniono w wybranej lokalizacji na moduł 67 cm, zachowując cały czas ciągłość konstrukcji.

  Peri Up Easy to system, który łączy bezpieczeństwo i opłacalność zastosowania. Rusztowanie takie ma niewielką masę, a rama Easy wyklucza konieczność użycia dodatkowych elementów przy montażu poręczy i zabezpiecza monterów przed upadkiem i to bez stosowania indywidualnych środków zabezpieczających. Dostarczona do ramy Easy rozeta umożliwia jej łączenie z elementami konstrukcyjnymi rusztowania modułowego Peri Up Flex nawet w bardzo skomplikowanych zadaniach.

  Czas montażu i demontażu konstrukcji jest przez to skrócony do minimum.Rusztowania zbrojarskie Peri Up Flex były wykorzystywane na placu budowy do standardowych prac np. przy wykonywaniu zbrojeń, deskowania czy betonowania. Zaletą tego systemu jest wysoki poziom bezpieczeństwa pomostów roboczych, co z kolei wpływa korzystnie na wydajność pracy. Peri Up Flex dostępne są w szerokości 150 i 250 cm i mogą mieć od 1 do 3 pól.

  Wysoka wytrzymałość połączeń w konstrukcji rusztowania Peri Up Flex pozwala nawet na przesuwanie go z wykorzystaniem żurawia, a to bardzo przyspiesza prowadzenie prac. Wśród innych rozwiązań Peri, na budowie wykorzystano również szybki w montażu system Prokit EP 110 do wykonywania zabezpieczeń bocznych na krawędziach budowli, deskowania ramowe Domino i Trio, dźwigarowe deskowanie stropowe Multiflex oraz ramowe deskowanie stropowe Skydeck.

  Zastępca Kierownika Kontraktu (PORR) Piotr Fajfer powiedział, ze w trakcie realizacji projektu szczególnie ważna okazała się sprawna komunikacja z Peri, co zapewniło płynność robót oraz sukcesywne dostawy materiału odpowiadające harmonogramowi i postępowi prac. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2021 r.

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

  Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

  YouTube atb

  zobacz więcej

  CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.