Wywiady Aktualności

SaMASZ z mulczerem na kukurydzę

Data publikacji:

Jedną z wizytówek nowoczesnej fabryki firmy SaMASZ jest zlokalizowany również w Zabłudowie Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Jednostka ta koncentruje się przede wszystkim na rozwoju głównych grup asortymentowych, m.in. o czym ze Sławomirem Dobrzańskim, dyrektorem ds. badań i rozwoju w firmie SaMASZ rozmawia Grzegorz Antosik.

Zobacz także: Efektywny Dracula Hydro

Proszę uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć nad jakimi projektami pracuje obecnie zarządzany przez Pana Ośrodek Badawczo-Rozwojowy firmy SaMASZ?

Nasz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy ma na ten moment około 50 tematów do wdrożenia, wśród nich oczywiście większość dotyczy maszyn zielonkowych, a kilkanaście - komunalnych. Przymierzając się do wprowadzenia nowości robimy na początku rozeznanie rynkowe, obejmujące z jednej strony analizę opłacalności, z drugiej zaś - technicznej wykonalności. Kolejne etapy to: zamodelowanie maszyny i przygotowanie niezbędnej dokumentacji umożliwiającej wykonanie prototypu. Zwykle zajmuje to 8-9 miesięcy. A później następuje to, co jest kluczem do sukcesu - czyli długoterminowe testowanie najpierw na miejscu, a następnie przez zaprzyjaźnionych z nami klientów. Niektórzy z nich są wyjątkowo wymagający, jeśli chodzi o użytkowanie maszyn, przez co możemy liczyć, iż przed wprowadzeniem na rynek doskonale sprawdzą każdy z naszych prototypów. Nie możemy bowiem pozwolić sobie na jakiekolwiek osłabienie wizerunku firmy, która poza rynkiem polskim obsługuje klientów w coraz większej liczbie krajów - od Rosji po Stany Zjednoczone.

W grupie maszyn do zbioru zielonki firmie SaMASZ brakuje przyczepy zbierającej…

Póki co na razie mocno koncentrujemy się na rozwoju w zakresie ramion wysięgnikowych, kosiarek bijakowych oraz przetrząsaczy i zgrabiarek. Konieczność rozwoju w tych segmentach maszyn wynika z potrzeby uzupełnienia już oferowanej gamy produktów oraz z tego, że chcemy stale potwierdzać i podnosić naszą pozycję jako specjalisty w tych grupach asortymentowych. W tej drugiej grupie maszyn jesteśmy na etapie prototypu kosiarki bijakowej - mulczera wielkopowierzchniowego, która śmiało znajdzie zastosowanie na ścierniskach kukurydzy. Widzimy zainteresowanie tego typu sprzętem ze strony klientów z wielu krajów, także z Polski. Chcemy zakończyć fazę testów do końca br., aby w kolejnym sezonie produkcyjnym rozpocząć produkcję testową. A zatem skupiamy się, póki co na takich projektach, dlatego przyczepa zbierająca... musi jeszcze poczekać.

Zakres prowadzonych przez Państwa jednostkę prac jest szeroki, a zatem poproszę o kilka zdań na temat potencjału ludzkiego jakim dysponuje Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w Zabłudowie.

W ramach naszej jednostki pracuje około 80 osób, wśród których są oczywiście konstruktorzy - obecnie jest ich około 30, jednak chcemy zatrudnić kolejnych. Poza tym są też takie komórki organizacyjne, jak dział prototypowania i wsparcia technicznego. W planach jest wzmocnienie warsztatu o kolejne kilkanaście osób. Chodzi bowiem o zintensyfikowanie pracy nad prototypami. Obecna ekipa pozwala nam wypuścić rocznie do kilkunastu prototypów i następnie rozpocząć ich testowanie. Łącznie cały proces od projektu po gotowość produkcyjną może trwać nawet 2-3 lata.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 23/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

Pokaz ładowarki Venieri 1.63D TL, minikoparki Messersi M16U i M28U


On 'Play' external media is loaded and the privacy policy of YouTube applies

Pokaz maszyn Mecalac: 8MCR, 9MWR, AS750 i Revotrack 9 w akcji na placu testowym


On 'Play' external media is loaded and the privacy policy of YouTube applies

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.