[ATB] Aktualności

Drugi największy rynek budowlany w regionie

Data publikacji:

Skumulowana wartość rynku budowlanego dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej w 2021 r. obliczona dla Czech, Polski, Rosji, Słowacji i Węgier to niemal 217 mld euro. Krajem ze zdecydowanie największym rynkiem budowlanym w badanym obszarze jest Rosja, gdzie rynek budowlany w 2021 r. osiągnie wartość ponad 120 mld euro (wzrost o 3,9% rok do roku). Według analityków PMR odpowiada to 55% zagregowanej wartości rynków budowlanych pięciu analizowanych państw regionu. Drugim największym rynkiem budowlanym jest rynek polski, który osiągnie w 2021 r. poziom 55,8 mld euro (wzrost o 3,6% rok do roku). Oba te państwa stanowią ponad 80% sektora budowlanego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. 

    Drugi największy rynek budowlany w regionie

W ujęciu wartości rynku budowlanego przypadającej na jednego mieszkańca, ranking krajów analizowanego obszaru wygląda diametralnie inaczej: pierwotnie dominująca Rosja spada wyraźnie na ostatnią pozycję, notując ponaddwukrotnie gorszy wynik od liderujących Czech. Korzystny rezultat w takim zestawieniu uzyskują też Węgry, w których wartość rynku budowlanego na mieszkańca wynosi ponad 1,5 tys. euro, a niewiele gorszy wynik należy do Polski.

Deweloperzy w Polsce napędzają sektor mieszkaniowy

– Najwięcej mieszkań w całej Europie powstaje obecnie w Polsce. W 2020 r. około 221 tys. nowych mieszkań oddanych do użytkowania powstało właśnie w tym kraju (wskaźnik 5,8 nowego mieszkania przypadającego na 1000 mieszkańców). Rynek mieszkaniowy regionu Europy Środkowej i Centralnej napędzany jest głównie przez działalność deweloperów w Polsce, ponieważ polskie zasoby wciąż nie zaspokajają potrzeb jej mieszkańców

– zaznacza Szymon Jungiewicz, Construction Business Unit Director w firmie PMR.

Rynek mieszkaniowy wraz z infrastrukturą transportową jest obszarem, na którym region krajów Europy Środkowej i Wschodniej ma największe zaległości, a zarazem największe możliwości poprawy sytuacji. Interesującym faktem jest, iż budownictwo mieszkaniowe odnotowało jedynie 5-proc. spadek w 2020 r., co jest stosunkowo dobrym wynikiem w porównaniu z innymi branżami; Węgrom i Polsce udało się nawet odnotować wzrosty w trudnym, pandemicznym 2020 r.

Budownictwo niemieszkaniowe dotknięte przez pandemię

Największe zaburzenia na rynku budownictwa niemieszkaniowego wywołała pandemia. Stało się tak za przyczyną wzrostu ryzyka inwestycyjnego, związanego z inwestycjami w budownictwie komercyjnym. Zjawisko to widoczne było szczególnie w obrębie segmentów z problemami bezpośrednio spowodowanymi przez Covid-19, takimi jak hotele czy handel i usługi. Najlepiej z kryzysem poradził sobie z kolei segment magazynowo-logistyczny; dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku e-commerce w okresie lockdownu otrzymał jeszcze jeden dodatkowy, pozytywny impuls do wzrostu.

Według wyliczeń PMR, łączna wartość segmentu budownictwa niemieszkaniowego w regionie Europy Środkowej i Centralnej w 2021 r. wyniesie 64,2 mld euro (spadek o 12,2% rok do roku), natomiast w 2026 r. urośnie już do ponad 90 mld euro.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.