[ATB] Budownictwo

Elektrownia jądrowa w Polsce

Data publikacji:
Elektrownia jądrowa w Polsce

​​​​​​​Budimex podpisał z amerykańską firmą Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce, podała spółka. Bechtel i Westinghouse Electric Company wspólnie przygotowują projekt budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Elektrownia będzie bazowała na reaktorach firmy Westinghouse typu AP1000.

– Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największa z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE, zakończona w 2021 r. Ta sama Dywizja ma na swoim koncie także realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems

– napisano w komunikacie spółki. Porozumienie podpisało także 11 innych firm.

W sierpniu 2021 r. spółki Budimex i Mostostal Kraków podpisały także strategiczną umowę o współpracę z innym dostawcą technologii atomowych dla energetyki - Hyundai Engineering.

Bechtel i Westinghouse wnoszą praktyczną wiedzę do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel zbudował lub serwisował ponad 80 reaktorów w USA i 150 na całym świecie. Bechtel kończy obecnie rozbudowy elektrowni jądrowej w USA, w Zakładzie Vogtle w stanie Georgia. Ta dwuczęściowa rozbudowa wykorzystuje również reaktory Westinghouse typu AP1000.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.