JCB 4CX PRO efektywność ponad wszystko 

Data publikacji:
JCB 4CX PRO efektywność ponad wszystko 

Koparko-ładowarka 4CX PRO AEC firmy JCB łączy w sobie wysoką wydajność z wyjątkowymi osiągami drogowymi, które szczególnie docenią użytkownicy pokonujący duże odległości po drogach między lokalizacjami. Innowacyjne rozwiązania zastosowane przez producenta to systemy Eco Dig/Load/Road oraz JCB Automate, zwiększające produktywność i wydajność pracy przy ograniczonym zużyciu paliwa. 4CX PRO AEC to topowy model marki JCB na naszym rynku, która w segmencie koparko-ładowarek cieszy się największą popularnością na rynku maszyn używanych.

Jednostką napędzającą prezentowaną koparko-ładowarkę jest turbodoładowany silnik JCB 448 o pojemności 4,8 l i mocy 109 KM oraz z maksymalnym momentem obrotowym 516 Nm uzyskiwanym przy 1450 obr./min. Układ napędowy wyposażony jest w katalizator oksydacyjny DOC, system selektywnej redukcji katalitycznej SCR oraz filtr cząstek stałych DPF i spełnia wymagania europejskiej normy emisji spalin Stage V.

Za sprawne przenoszenie napędu odpowiada skrzynia biegów typu Autoshift, z 6 biegami w przód i 4 w tył. Wybór kierunku jazdy odbywa się za pomocą elektrycznego przełącznika w kolumnie kierownicy. Skrzynia biegów, dzięki funkcji ECO Road z funkcją TorqueLock, skraca czas przejazdu drogowego nawet o 25%, oszczędzając tym samym czas i paliwo. Maksymalna prędkość jazdy wynosi 42 km/h.

Układ jezdny koparko-ładowarki jest wytrzymały i umożliwia stabilną pracę. Mosty wyposażone zostały w zwolnice z przekładnią planetarną z proporcjonalnym rozdziałem momentu obrotowego, kąt przechyłu osi przedniej to 16°. Układ kierowniczy wspomagany hydraulicznie (hydrostatycznie) daje również możliwość awaryjnego sterowania maszyną, do tego dostępne są 3 tryby skrętu kół. Zewnętrzna średnica zawracania bez hamowania wynosi 9,1 m.

Innowacyjny i wydajny układ hydrauliczny 

Hydraulikę koparki zasila pompa wielotłoczkowa, zapewniająca przepływ maksymalny w obwodzie 165 l/min, przy ciśnieniu roboczym 251 barów. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie niższych prędkości obrotowych silnika bez negatywnego wpływu na wydajność jego pracy. Funkcja ECO Dig gwarantuje oszczędność paliwa w trakcie kopania do 15%, mniejsze zużycie komponentów, a do tego zmniejszenie emisji spalin i generowanego hałasu.

W ramach systemu ECO Load dostępna jest z kolei możliwość odłączania napędu hydraulicznego układu napędowego i skierowanie całej mocy do układu roboczego, co także zwiększa wydajność pracy. Do tego są jeszcze bardzo przydatne funkcje Return to Dig (RTD) dla automatycznego ustawienia łyżki w pozycji kopania oraz Limited Slip Differential (LSD) ograniczająca poślizg układu różnicowego i zwiększająca możliwości trakcyjne w trudnych warunkach terenowych.

Komfortowa kabina plus dodatkowe możliwości telematyki

Kabina operatora jest zgodna ze standardami ROPS/FOPS. Posiada większe lusterka zewnętrzne, uchylne szyby boczne, wycieraczki na tylnej i przedniej szybie, a także 4 lampy ostrzegawcze LED, umieszczone na dachu maszyny. We wnętrzu znajdziemy w pełni regulowane siedzenie wyposażone w pas bezpieczeństwa, klimatyzację, 7-calowy boczny wyświetlacz, nowy przedni wyświetlacz, fabryczne radio z BlueTooth, zamykany na klucz schowek oraz immobiliser.

Poziom hałasu na stanowisku operatora wynosi 75 dB, a dobrą izolację od drgań zapewniają gumowe podkładki pod stabilizatory. Maszyny JCB są wyposażone również w firmowy system telematyki LiveLink, który pozwala na pełniejsze wykorzystywanie ich możliwości poprzez bieżący monitoring poziomu spalania i czasu pracy w różnych trybach oraz prowadzenie stałej diagnostyki. Nowością JCB jest też system Automate, czyli szeroki pakiet zautomatyzowanych systemów i funkcji, zaprojektowany w celu dalszej poprawy użyteczności i wydajności paliwowej maszyny.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.