[ATB] Nowości

Kogeneracja - nowoczesne rozwiązania energetyczne

Data publikacji:

Kogeneracja (CHP – Combined Heat and Power) jest zaawansowanym procesem pozwalającym na jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej z maksymalnym wykorzystaniem energii zawartej w paliwie. Dzięki efektywności sięgającej 90%, kogeneracja stanowi optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących oszczędności oraz niezależności energetycznej.

Zasada działania CHP

Podstawowym elementem układu kogeneracyjnego jest silnik spalinowy połączony z prądnicą prądu przemiennego. System ten obejmuje także układ odbioru ciepła, instalację wentylacyjną oraz awaryjny układ chłodzenia. Całość nadzoruje zaawansowany system sterowania, kontrolujący pracę wszystkich elementów, a także system detekcji gazu i ochrony przeciwpożarowej.

 

Proces produkcji energii

Silnik spalinowy, zasilany paliwem takim jak gaz ziemny, biogaz, metan, wodór, napędza prądnicę elektryczną, wytwarzając energię elektryczną. Ta energia może być wykorzystana wewnętrznie, redukując koszty zakupu energii, lub eksportowana do sieci elektroenergetycznej. Podczas pracy silnika wytwarzana jest energia cieplna, która jest odzyskiwana na dwa sposoby: z wody chłodzącej silnik poprzez wymiennik płytowy woda-woda, co pozwala uzyskać wodę o wysokiej temperaturze, oraz z gazów wydechowych przez wymiennik spaliny-woda, co umożliwia produkcję gorącej wody, pary wodnej lub oleju diatermicznego.

 

Korzyści z kogeneracji

Kogeneracja charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, dzięki której sprawność wytwarzania energii elektrycznej wynosi ok. 38-42%, a ciepła 43-47%, co daje łącznie 81-89% sprawności układu. Redukcja kosztów energii o 40-60% pozwala na szybki zwrot inwestycji, który wynosi od 2 do 4 lat. Uniezależnienie od zmonopolizowanych sieci energetycznych i związanych z tym podwyżek cen energii zapewnia większą stabilność finansową. Niskie koszty eksploatacji oraz małe gabaryty urządzeń zapewniają niezawodność i łatwość obsługi.

 

Zastosowanie kogeneracji

Kogeneracja znajduje zastosowanie w różnych sektorach, gwarantując efektywność energetyczną i oszczędności ekonomiczne. Przykłady obejmują centra przetwarzania danych, fabryki papieru, hotele, porty lotnicze, przemysł spożywczy i rolniczy, a także szpitale i zakłady produkcyjne. Elektrociepłownie kogeneracyjne są szczególnie opłacalne dla przedsiębiorstw o stałym i dużym zużyciu energii cieplnej i elektrycznej, wynoszącym ponad 500 kW/h.

 

Rozwiązania firmy Akmel

Firma Akmel oferuje zaawansowane rozwiązania inżynieryjne w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej, dostosowane do potrzeb swoich klientów. Jednostki kogeneracyjne Akmel charakteryzują się możliwością jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Koszt energii wytwarzanej przez własną mini ciepłownię pozwala na zwrot kosztów inwestycji w stację kogeneracyjną w ciągu 2–4 lat, w zależności od parametrów i warunków pracy. Jednostki te zapewniają całkowitą niezależność od zmonopolizowanych regionalnych sieci elektroenergetycznych, co chroni przed nieuzasadnionymi podwyżkami taryf. Wysoka wydajność systemów pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej ze sprawnością układu na poziomie 81-89,2%. Dodatkowo, jednostki kogeneracyjne Akmel są niezawodne i łatwe w obsłudze. Dzięki konserwacji sprzętu na miejscu, niskim kosztom eksploatacji i małym gabarytom, koszty inwestycji są znacząco obniżone. Kogeneracyjne jednostki gazowo-tłokowe osiągają pełną moc w niecałe dwie minuty, co pozwala na efektywną pracę przy szczytowych obciążeniach. Znajdują zastosowanie w centrach przetwarzania danych, centrach handlowych, fabrykach papieru, hotelach, portach lotniczych, przemyśle spożywczym, rolniczym, ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym, włókienniczym oraz w przemyśle tworzyw sztucznych. Kogeneracja jest również efektywnie wykorzystywana w szpitalach, szklarniach oraz zakładach produkcyjnych.

Spółka Akmel realizuje projekty „pod klucz” dotyczące własnej generacji energii elektrycznej i cieplnej. Oferta obejmuje projektowanie, dostawę urządzeń, prace instalacyjne i rozruchowe, a także modernizację i obsługę serwisową elektrociepłowni przez cały cykl życia projektu. Ze względu na wysoką efektywność energetyczną oraz znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych, kogeneracja jest szczególnie promowana w Unii Europejskiej, włącznie z możliwością uzyskania dofinansowań. Obecnie dostępne są fundusze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.