[ATB] Aktualności

Na budowie wysypiska z Wirtgen Group

Data publikacji:

W ramach programu rozbudowy składowiska odpadów rozbiórkowych i zanieczyszczonej gleby w północnej części Hesji (Niemcy) kluczowe znaczenie miało trwałe uszczelnienie podłoża. Budowa tej nieprzepuszczalnej powłoki zapobiega szkodom dla środowiska spowodowanym przesiąkaniem zanieczyszczonej wody przez składowane odpady. Wyzwanie podjęła grupa maszyn Wirtgen Group, składająca się ze stabilizatorów, zagęszczarek gruntu, rozściełaczy asfaltu i równiarek samojezdnych John Deere. 

    Na budowie wysypiska z Wirtgen Group

Teren został podzielony na 13 oddzielnych pasów do budowy warstwy ochronnej składowiska o wymiarach 330x80 m. Na każdym z pasów należało ułożyć warstwę tłucznia wapiennego, a następnie cztery 25-centymetrowe warstwy gliny i kolejno sprawdzić ich szczelność. Następnie ułożono dwie warstwy specjalnie opracowanej mieszanki asfaltowej.

52,8 tys. ton mieszanki gliniasto-piaskowej 

Podstawowym elementem wykładziny składowiska są cztery warstwy gliny. Materiał, będący mieszaniną gliny i piasku, został przetransportowany na składowisko z miejsca wydobycia oddalonego o 50 km. Biorąc pod uwagę, że czas przewozu materiału ze źródła do miejsca składowania wynosi 1 h, a glina nie może zamoknąć, niezwykle istotna była starannie zorganizowana logistyka budowy.

Ponieważ zaplanowane układanie 1200 t mieszanki gliny z piaskiem mogło odbywać się tylko przy suchej pogodzie, decydującą rolę odegrały niezawodność, dostępność, jakość i wydajność zastosowanego sprzętu.

– Od wielu lat mamy same pozytywne doświadczenia z maszynami Wirtgen Group. W przypadku tak wymagających zadań jak to wielką zaletą jest również to, że maszyny i serwis pochodzą od tych samych ludzi

– powiedział Michael Huthwelker, mistrz rzemiosła w zakresie budowy dróg z firmy Wachenfeld, głównego wykonawcy projektu.

Po rozładowaniu materiału na placu budowy został on rozplantowany przez spychacz i równiarkę samojezdną John Deere 622GP, a następnie przez ciągnięty przez ciągnik stabilizator Wirtgen WS 250. Dzięki napowietrzeniu gliny przez rotor frezująco-mieszający WS 250 nie było potrzeby dalszego ulepszania gruntu poprzez wstępne posypywanie wapnem lub cementem.

Po zakończeniu tego etapu zagęszczarka Hamm 3414 HT P zagęściła świeżo ujednoliconą warstwę gliny. Bęben z łopatkami powiększył powierzchnię - skrót P oznacza Padfoot - aby przyspieszyć odparowanie wilgoci zawartej w glinie. Następnie równiarka samojezdna John Deere zajęła się wyrównywaniem pasa. Po odpowiedniej przerwie na wyschnięcie warstwy zagęściła zagęszczarka Hamm H 13i z gładkim bębnem. Zespół maszyn powtarzał tę sekwencję robót ziemnych dla każdej z czterech warstw gliny. W sumie w ten sposób przetworzono 52,8 tys. t mieszanki gliniasto-piaskowej. 

Asfalt - ważny składnik

Szczególnym aspektem budowy składowisk odpadów jest budowa systemów drenażu odcieków w celu zminimalizowania zagrożeń dla środowiska. Ich zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczonej wody. Na składowisku w Hofgeismar system drenażu odcieków składa się z masywnego bloku asfaltowego. Układarka Vögele SUPER 1800-2 ze stołem Vögele o stałej szerokości ułożyła pakiet asfaltowy w sześciu warstwach o łącznej grubości 36 cm dokładnie na środku poszerzonego obszaru. W tym bloku asfaltowym wyfrezowano następnie kanał odpływowy dla odcieków.

Do ułożenia kilku warstw specjalnie przygotowanej mieszanki asfaltowej na pakiecie z gliną wykorzystano układarkę Vögele Super 1800-3i ze stołem rozsuwanym AB 500. Takie mieszanki charakteryzują się wyższą zawartością bitumu i większą ilością drobnoziarnistego asfaltu, dzięki czemu uzyskuje się szczególnie wysoką szczelność. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.