[ATB] Nowości

Nowa generacja minikoparek Doosan

Data publikacji:

Firma Doosan Infracore Europe wprowadza do oferty 4 nowe modele minikoparek - 2,8-tonowy DX27Z-7, 3,9-tonowy DX35Z-7, 5,4-tonowy DX50Z-7 (wszystkie wyposażone w technologię zapobiegającą kołysaniu) i 5,7-tonowy DX55R-7 (konstrukcja o zmniejszonym promieniu obrotu). Minikoparki Doosan są predestynowane do pracy w ograniczonych przestrzeniach na placu budowy, w terenie i w projektach w obszarze użyteczności publicznej.

    Nowa generacja minikoparek Doosan

Nowe maszyny napędzane są silnikami Doosan o mocy 24,7 (DX27Z-7 i DX35Z-7) lub 48,8 KM (DX50Z-7 i DX55R-7), zgodnymi z normą Stage V. Co godne podkreślenia, konstrukcja platformy została wyposażona w nową górną część o zwiększonej wytrzymałości. Minikoparki Doosan legitymują się przy tym okazałym zasięgiem roboczym - głębokość kopania wynosi od 2,85 do 3,63 m, zasięg kopania na poziomie gruntu - od 4,85 do 6,09 m i wysokość kopania - od 4,51 do 5,68 m (w zależności od modelu). Nie mniej ważne są: odpowiedni udźwig oraz siły kopania - na łyżce (od 2,22 do 4,43 t) i na ramieniu (od 1,3 do 2,79 t).

Efektywne parametry robocze są możliwe do osiągnięcia również dzięki układowi hydraulicznemu z maksymalnym przepływem 58 (DX27Z-7), 74 (DX35Z-7) lub 80 l/min (DX50Z-7 i DX55R-7), przez co któremu praca z osprzętem nie nastręcza większych problemów. Nowy zawór EPPR jest dwudrożny i ma opcjonalną funkcję obrotu, dając operatorowi 10-stopniowe proporcjonalne sterowanie natężeniem przepływu w układzie hydraulicznym za pomocą dżojstika z pokrętłem.

Równie istotne jest to, że zaprojektowane od nowa odlewane przeciwwagi zapewniają bardzo dobre wyważenie i stabilność maszyny podczas pracy. W modelach DX27Z-7 i DX35Z-7 dostępna jest opcja długiego ramienia z dodatkowymi przeciwwagami w zestawie, o masie odpowiednio 60 i 100 kg. Z kolei dla modelu DX55R-7 dostępna jest opcja dodatkowej przeciwwagi o masie 200 kg, przykręcanej śrubami.
Komfortowo i wygodnie

Jak to już zwykle bywa, konstruktorzy Doosana wiele uwagi poświęcili  też zapewnieniu wysokiego komfortu pracy operatora. Skoro tak, to i kabina jest bardzo przestronna, wygodna i wyposażona w całkowicie przeszklone drzwi, przez co operator zyskuje bardzo dobrą widoczność na obszar roboczy. Godna polecenia widoczność nie tylko w dzień, ale i w nocy jest zasługą świateł roboczych LED (dodatkowe również dostępne w opcji).

Kabina posiada m.in. podgrzewany fotel z zawieszeniem mechanicznym (w dwóch mniejszych) lub pneumatycznym (w dwóch większych modelach), a także rozszerzony układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (klimatyzacja - opcja w modelach DX27Z-7 i DX35Z-7) i system audio DAB, którymi można sterować za pomocą 8-calowego ekranu dotykowego (DX50Z-7/DX55R-7, w modelach DX27Z-7 i DX35Z-7 - ekran 5,7-calowy), na którym może być wyświetlany również obraz z dostępnej na życzenie tylnej kamery.

Szczególnie istotne jest też to, że operator może wybierać za pomocą dźwigni sterowniczej lemiesza niską lub wysoką prędkość układu hydraulicznego wyrównującego lemiesz. Specjalny przycisk na dźwigni sterowniczej lemiesza umożliwia wybór prędkości jazdy. I gdy rośnie ciśnienie oleju hydraulicznego z powodu jazdy pod górę w trybie wysokiej prędkości, zawór automatycznej zmiany prędkości jazdy automatycznie ustawia niską prędkość jazdy, aby poprawić komfort jazdy i ograniczyć obciążenie maszyny.

W minikoparkach DX50Z-7 i DX55R-7 sterowanie spychaczem wzbogacone jest również o nową funkcję pływania lemiesza - przesunięcie dźwigni w przód do końca ustawia ją w pozycji zablokowanej, może też pozostawiać lemiesz w pozycji „pływającej”. Na życzenie dostępna jest też funkcja spychacza, która zapobiega pełzaniu lemiesza spychacza.

Komfort pracy podnosi też zwiększenie dystansu wysunięcia łyżki poza gąsienice, poprawia widoczność i praktyczność. Umieszczenie siłownika mechanizmu obrotu wysięgnika po lewej stronie kabiny pozwala operatorowi na pracę blisko ścian i innych przeszkód znajdujących się po prawej stronie maszyny. Zbiornik paliwa i siłownik mechanizmu obrotu wysięgnika zostały umieszczone przy podstawie kabiny, a zawór MCV - po prawej stronie maszyny, co poprawia widoczność podczas konserwacji i obsługi zaworu MCV.

I jeszcze jedno. Istotną cechą nowych maszyn ze znakiem Doosan jest dostępna w standardzie wersja 3.0 systemu DoosanConnect, umożliwiającego telematyczne zarządzanie koparkami poprzez zbieranie danych z czujników maszyn.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.