[ATB] Nowości

Nowa prawie stutonowa koparka Doosan DX1000LC-7

Data publikacji:

Firma Doosan wprowadza do oferty nową 97-tonową koparkę gąsienicową DX1000LC-7 zgodną z normą Stage V - największy model koparki kiedykolwiek wyprodukowany przez koreański koncern. Napędzana potężnym 629-konnym silnikiem Perkinsa maszyna oferuje bardzo wysoki przepływ hydrauliczny (w stosunku do rozmiaru koparki), co w efekcie skutkuje wysoką produktywnością, niskim zużyciem paliwa i bardzo płynnym sterowaniem.

    Nowa prawie stutonowa koparka Doosan DX1000LC-7

Model DX1000LC-7 jest przeznaczony głównie do zastosowań w górnictwie i kamieniołomach do kopania odkrywkowego i ładowania dużych ilości materiału na wozidła przegubowe lub ciężarówki ze sztywną ramą. Koparka DX1000LC-7 może również być wykorzystywana podczas dużych projektów budowlanych i infrastrukturalnych, szczególnie tam, gdzie konieczne jest wykopywanie dużych ilości materiału i układanie go lub ładowanie na ciężarówki.

Wydajność co się zowie

Koparka DX1000LC-7 jest napędzana nową wersją sprawdzonego silnika diesla Perkins 2806J, który spełnia wymagania normy Stage V dotyczące emisji dzięki wykorzystaniu układu recyrkulacji spalin, technologii selektywnej redukcji katalitycznej i utleniania katalitycznego oraz filtrowi cząstek stałych (DPF). Godny uwagi jest fakt, iż DPF automatycznie regeneruje się co 25 h, a koparka pracuje bez zmian podczas fazy regeneracji. Operator może sprawdzić status DPF za pomocą wyświetlacza na panelu wskaźników w kabinie.

Wysoka moc silnika to jedno, gdy drugim jest niezwykle wydajny system hydrauliczny Virtual Bleed Off (VBO; D-EcoPower+) - sterowane manipulatorem elektrycznym (FEH), które zapewniają najlepszy w swojej klasie przepływ hydrauliczny wynoszący (3x523 l/min) - 1569 l/min oraz wysokie ciśnienie o wartości 360 barów. Technologia D-EcoPower+ FEH firmy Doosan obejmująca sterowaną elektronicznie pompę ciśnieniową zamontowaną w układzie hydraulicznym o przepływie zamkniętym, pozwala zoptymalizować wydajność i zużycie paliwa zależnie od wybranego modelu.

Główny zawór sterujący CCV minimalizuje utratę ciśnienia, a sterowana elektronicznie pompa ciśnieniowa efektywnie kontroluje i optymalizuje wykorzystanie mocy silnika. Zastosowane oprogramowanie pozwala w pełni wykorzystać wszystkie zalety układu hydraulicznego z przepływem otwartym w pozycji neutralnej przy bardzo małych stratach mocy. Dodatkowo układ hydrauliczny i moc silnika są optymalnie dopasowane i zsynchronizowane, co pozwala w jeszcze większym stopniu ograniczyć straty w układzie.

Poza ogromnym atutem w postaci wysokiej wydajności, w modelu DX1000LC-7 postawiono na sprawdzone i wytrzymałe elementy wysokiej jakości, jak np. Bosch Rexroth MCV i układy pomp głównych, mechanizm obrotu Doosan Mottrol oraz bardzo wytrzymałe podwozie Berco. Koparka DX1000LC-7 wyposażona jest we front do pracy w trudnych warunkach umożliwiający zastosowanie dwóch różnych kombinacji opartych o wysięgniki o długości 7,2 i 8,4 m.

Jeśli chodzi o podstawowe parametry robocze, to głębokość kopania (wysięgnik - 7,2 m, ramię - 2,9 m) wynosi 7,26 m, zasięg kopania (na poziomie gruntu) - 12,43 m, zaś wysokość kopania - ok. 12,42 m. Siła kopania na łyżce (standardowa pojemność łyżki to 6,8 m³) wynosi 48,2 tony, zaś na ramieniu - 40,8 tony.

Aby zapewnić zoptymalizowaną pracę koparki DX1000LC-7, operator może przełączać się pomiędzy dwoma trybami - wysięgnika i obrotu - co pozwala nadać priorytet odpowiednio ruchom wysięgnika lub obrotom, dzięki czemu można lepiej dopasować działanie maszyny do bieżącego zastosowania.

Szybsza praca jest gwarantowana przez wykorzystujący 2 cewki system regeneracji obniżania wysięgnika w modelu DX1000LC-7, który pozwala również na zmniejszenie zużycia paliwa. 2-cewkowy układ hydrauliczny siłownika łyżki również zwiększa przepływ hydrauliczny i prędkość pracy łyżki, zmniejszając również zużycie paliwa. Model DX1000LC-7 wyposażony jest również w standardzie w zawór blokujący siłownik wysięgnika/ramienia w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom spowodowanym przez pęknięcie węża hydraulicznego.

Komfortowe królestwo operatora

Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych koparek marki Doosan, we flagowym modelu DX1000LC-7 wiele uwagi poświęcono komfortowi i bezpieczeństwu operatora. Blisko stutonowa koparka Doosana została wyposażona w nową, przestronną kabinę operatora oraz ergonomiczne elementy i przyrządy sterujące. Konstruktorzy szczególną uwagę poświęcili zaś maksymalnemu ograniczeniu hałasu, dodatkowo uszczelniając komorę silnika oraz wykorzystując dużo materiałów wytłumiających.

W przestronnej i ergonomicznej kabinie (FOPS poziomu 2) nowego modelu DX1000LC-7 zastosowano rozwiązania mające na celu zwiększenie komfortu operatora i wygody obsługi. Poza wysokiej jakości fotelem (ogrzewanie dwustopniowe) nowa kabina oferuje m.in.: nowy 8-calowy dotykowy panel sterowania z kolorowym monitorem LCD, system stereo zintegrowany z panelem wskaźników (z funkcją przesyłania strumieniowego Bluetooth), system uruchamiania bez kluczyka, wydajną klimatyzację, kamery 360° (kamera przednia, dwie kamery boczne i kamera cofania, widok dookoła maszyny) połączone z systemem monitorowania panoramicznego (AVM), pełny pakiet lamp LED, a nawet sprężarkę i pistolet pneumatyczny do czyszczenia kabiny (w opcji). 

Układ chłodzenia w modelu DX1000LC-7 oferuje wysoką wydajność przy zmniejszonej prędkości wentylatora i zredukowanym poborze mocy. Wentylator z możliwością zmiany kierunku obrotów znajduje się w wyposażeniu standardowym i może być wykorzystywany do usuwania kurzu z chłodnicy silnika i oleju. Koparka DX1000LC-7 posiada również elektryczną pompę do dostarczania paliwa (ETP), dzięki której wystarczy aby operator nacisnął przycisk dla rozpoczęcia tankowania maszyny, co pozwala oszczędzić czas i pracę podczas konserwacji. 

Co oczywiste, nowa koparka DX1000LC-7 jest fabrycznie wyposażona w najnowocześniejszy bezprzewodowy system zarządzania flotą DoosanConnect. System DoosanConnect to rozwiązanie do zarządzania flotą przez sieć, niezwykle przydatne w przypadku sprawowania kontroli nad wydajnością i bezpieczeństwem pracy maszyn, podkreślające znaczenie konserwacji zapobiegawczej.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.