[ATB] Aktualności

Rajd dookoła świata z MB Crusher

Data publikacji:

Główna siedziba firmy MB Crusher znajduje się we Włoszech, w mieście oddalonym o niecałe 100 kilometrów od Wenecji.

To właśnie tam projektowane i produkowane są urządzenia, które następnie wysyłane są na cały świat do firm zajmujących się budową, rozbiórką, robotami drogowymi i pracami ziemnymi. Od monumentalnych gór Tybetu po pasma Kordylierów i Andów, od Karaibów po Islandię, od pokrytej śniegiem Syberii po pustynie Arabii Saudyjskiej. Wybierzmy się w podróż dookoła świata z urządzeniami tego włoskiego producenta.

    Rajd dookoła świata z MB Crusher

Zacznijmy od naprawdę wysokich gór. Co sprawia, że praca w takich miejscach jest tak wymagająca? Chodzi przede wszystkim o niemałe trudności z dotarciem do tych obszarów, kłopoty z transportem materiałów, wysokie koszty i duże odległości od serwisu. W znajdującym się na terenie Chin Tybecie jeden z klientów firmy MB Crusher pracuje w branży budownictwa drogowego, a jego miejsce pracy znajduje się na wysokości 3800 m n.p.m., w odosobnionym miejscu o niepowtarzalnej wręcz scenerii. Wykorzystując łyżkę kruszącą BF70.2, producent kruszy odpady drogowe, produkuje materiał i ponownie wykorzystuje go jako podłoże dla nowych projektów. Efektem są korzyści logistyczne i finansowe, gdyż dzięki kruszarce koparkowej marki MB Crusher wyeliminowano koszty pozyskania materiału do przyszłych prac.

Przenieśmy się jednak lotem błyskawicy z Azji do Ameryki Południowej. W ramach naszej wyprawy - być może szlakiem głównego bohatera powieści „W 80 dni dookoła świata” - wylądowaliśmy w Peru, w masywie Andów, na wysokości ok. 4000 m n.p.m. W tamtejszym kamieniołomie łyżka przesiewająca MB-S18 oddziela gruby materiał od drobnego. Wyselekcjonowane frakcje mogą być łatwo i szybko przetworzone przez zakład kamieniołomu.

Idźmy dalej, opuszczając tym razem rozległe kontynenty. Nasza trasa wiedzie bowiem dalej w kierunku niektórych wysp, które choć są od siebie oddalone, mają te same wyzwania: koszty transportu i problemy z pozyskaniem materiałów. Na Islandii, wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów zdominowanych przez wulkany i gejzery, łyżka przesiewająca MB-S23 zainstalowana na koparce gąsienicowej Caterpillar 345C była najlepszym narzędziem do selekcji dużych ilości bazaltu i natychmiastowego uzyskania materiału wypełniającego, który zostanie wykorzystany do budowy elektrowni wodnej.

W tym samym czasie, po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, na karaibskiej wyspie Saint Kitts i Nevis, dwie jednostki MB Crusher pracują nad ważnym projektem przebudowy tego obszaru. Firma odpowiedzialna za projekt musiała odnowić stare budynki kolonialne i zmienić ukształtowanie terenu. Łyżka przesiewająca MB-S18 została zainstalowana na koparce gąsienicowej Caterpillar 320L i odseparowała zanieczyszczenia od resztek roślinności: oddzielony materiał jest ponownie wykorzystywany bezpośrednio na miejscu, aby pomóc w utrzymaniu krajobrazu. Z drugiej strony łyżka krusząca BF90.3 służy do kruszenia kamienia występującego lokalnie na wyspach i będącego rodzajem twardego granitu o pochodzeniu wulkanicznym. Po skruszeniu kamień ten jest ponownie wykorzystywany do wypełniania wykopów koniecznych do wzniesienia budynków oraz do budowy podbudowy sieci dróg.

Wysokie koszty transportu i trudności ze znalezieniem materiałów towarzyszą naszej podróży po świecie nawet w miejscach, gdzie normą są ekstremalne temperatury, mające wpływ na środowisko robocze. Warstwy śniegu jak okiem sięgnąć i termometry wskazujące -50°C w ciągu dnia, prawie puste drogi, góry i lasy do przebycia - dzięki firmie MB Crusher wykonawca z rosyjskiej Syberii sprowadził swoją łyżkę kruszącą BF70.2 i łyżkę przesiewającą MB-S14, nie borykając się z kosztami transportu.  Dzięki tym urządzeniom firma odzyskała kruszywo o różnej wielkości i ponownie wykorzystała je do utrzymania wewnętrznych dróg transportowych kamieniołomu. Coś podobnego wydarzyło się w Arabii Saudyjskiej, gdzie temperatura w lecie sięga upalnych +50°C, a teren jest otoczony górami i pustynią. Łyżka krusząca BF90.3 pracuje w najbardziej niedostępnych miejscach kamieniołomu, do których nie docierają tradycyjne pojazdy.

Na mapie naszej podróży znalazły się również miejsca, w których powstaje… doskonałe wino. Wyprawę dookoła świata kończymy bowiem we Włoszech i Francji, gdzie jednostki MB Crusher są wybierane do usuwania słupków z winnic po zakończeniu sezonu zbiorów. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu na placu budowy, co przekłada się na korzyści ekonomiczne i środowiskowe. W jaki sposób najlepiej zakończyć naszą podróż? Oczywiście z kieliszkiem dobrego wina…

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.