[ATB] Technika

Yanmar ViO20 na gąsienicach

Data publikacji:

Minikoparka gąsienicowa Yanmar ViO20 to model o konstrukcji Zero Tail, który idealnie sprawdzi się podczas mniej wymagających prac w środowisku miejskim, oferując przy tym głębokość kopania 2,5 m oraz wysokość wysypu 2,74 m. Niewielkie gabaryty maszyny 1,38 x 2,46 m (szer. x wys.) oraz masa własna ok. 2 tony nie tylko ułatwiają poruszanie się i manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, ale usprawniają także transport koparki na miejsce pracy.

    Yanmar ViO20 na gąsienicach

Jednostką napędową minikoparki jest 3-cylindrowy silnik Yanmar 3TNV76-PBV o mocy 14,3 kW. Ta niewielka jednostka jest cicha w pracy i oszczędna w zużyciu paliwa. Silnik automatycznie przechodzi bowiem na niskie obroty, jeżeli nie są podejmowane żadne działania przez okres 4 s, posiada też specjalny, oszczędny tryb Eco zmniejszający zużycie paliwa do 20%. Dostępne są dwie prędkości poruszania się.

W trybie Low jest to 2,2 km/h, prędkość High wynosi 4,2 km/h. Ze względu na niewielką masę własną, jednostkowy nacisk generowany na podłoże to 25-26 kPa, w zależności od stosowanych gąsienic (gumowe/stalowe). Układ hydrauliczny zasilany jest przez 2 pompy o zmiennej wydajności 21,6 l/min oraz pompę zębatą 10,8 l/min. Węże hydrauliczne są zainstalowane w wysięgniku, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Pręt cylindra jest natomiast chroniony przez konstrukcję ze stali sprężynowej. Dodatkowo stalowa osłona jest bardzo trwała i odporna na zginanie, co daje operatorowi poczucie bezpieczeństwa i chroni elementy robocze przed przypadkowym uszkodzeniem.

Stanowisko pracy operatora to czterosłupkowa zadaszona kabina zgodna ze standardem ROPS/FOPS. Prosta konstrukcja zawiera rozkładane siedzenie z pasem bezpieczeństwa, skrzynkę narzędziową, zewnętrzne gniazdo 12V oraz duży wyświetlacz LCD z podświetleniem umożliwiającym operatorowi łatwe sprawdzanie informacji w warunkach słabego oświetlenia.

Szybkie wyszukiwanie istotnych informacji związanych ze stanem pracy i ewentualnymi błędami możliwe jest dzięki czytelnemu monitorowi, lampkom kontrolnym LED i sygnałowi akustycznemu. Elementy starowania takie jak dżojstiki, dźwignie i przyciski są rozmieszczone ergonomicznie, a ich obsługa jest uproszczona i intuicyjna. Bezpieczeństwo podczas pracy zapewnia system oświetlenia roboczego w technologii LED, jest też awaryjny przycisk zatrzymujący wszystkie funkcje maszyny.

W tak niewielkiej koparce serwisowanie także nie stanowi problemów. Dostęp do zbiornika paliwa, zbiornika płynu hydraulicznego i akumulatora jest bardzo łatwy. Przednia pokrywa mocowania fotela otwiera się szeroko, umożliwiając kontrolę silnika i elementów elektronicznych, natomiast boczna pokrywa otwiera się bez użycia narzędzi, aby umożliwić dostęp do układu hydraulicznego.

Minikoparka Yanmar może z powodzeniem współpracować z różnego rodzaju dodatkowym osprzętem, a zastosowane szybkozłącze hydrauliczne sprawia, że ​​jego wymiana jest szybka i łatwa. Sprzęt budowlany Yanmar wyposażony jest też w GPS i terminal komunikacyjny, co pozwala na zarządzanie informacjami o bieżącej lokalizacji. System ten pozwala również na zdalne monitorowanie stanu maszyny, planowanie działań serwisowych, raportowanie i prowadzenie zdalnej diagnostyki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.